Rynek we Wrocławiu – historia i atrakcje jakie oferuje stare miasto [zabytki, ratusz, pręgierz, jarmarki]

rynek we wrocławiu. Stare miasto, starówka, ratusz i atrakcje
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]

Rynek główny we Wrocławiu jest jednym z pierwszych miejsc, do którego kierują swoje kroki zarówno wycieczki grupowe jak i indywidualne. Nic w tym dziwnego. Jest miejscem nie tylko atrakcyjnym historycznie, ale również ważnym punktem handlowo-usługowym. Przyjrzyjmy się bliżej jego historii i atrakcjom.

Wrocławski Rynek starego miasta (starówki)

Spis treści:

Rynek we Wrocławiu – historia i atrakcje

Mieszczący się na starym mieście (bo we Wrocławiu nie ma tzw starówki) Wrocławski rynek o powierzchni 3,8 hektara, dawniej będący placem targowym, jest jednym z największych w Europie, a licząc wraz z placem solnym – największym w Polsce. Najstarsze z budynków, tworzących zabudowę w centrum Wrocławia powstały w XIII wieku, pod władaniem Henryka Brodatego. Co ważne, zabudowa nie ucierpiała mocno w czasie II wojny światowej, dzięki czemu przy zaangażowaniu władz w renowację i odnowę starego rynku – utrzymał on swoją historyczną autentyczność, w połączeniu ze współczesną estetyką i funkcjonalnością. Najważniejszym z budynków jest późnogotycki Ratusz, którego okazała, 66-metrowa wieża góruje nad innymi zabudowaniami, mieszcząc w swoich wnętrzach Muzeum Miejskie, a w piwnicy znany lokal – Piwnicę Świdnicką. Gmach Nowego Ratusza to z kolei budynek z XIX wieku, w którym aktualnie mieszczą się pomieszczenia Rady Miasta. Innymi ciekawymi obiektami są: wieżowiec z projektu Heinricha Rumpa z 1930 roku, domki altarystów nazywane Jaś i Małgosia, a także charakterystyczna fontanna nazywana Zdrojem. Rynek otacza 60 urokliwych kamienic, z których każda wartą zobaczenia perełką architektoniczną.

Rynek – centrum Wrocławia kulturalne i rozrywkowe

Oprócz bogatej architektury, Rynek Wrocławia kryje w swoich zakamarkach liczne lokale gastronomiczne, usługowe, hotele, stanowiąc jednocześnie bogate zagłębie kulturalne. Z pewnością z wizyty w centrum Wrocławia zadowoleni będą miłośnicy sztuki. Czeka na nich około 20 galerii sztuki, prezentujących sztukę współczesną, nowoczesny design, czy rękodzieło (biżuteria, tkactwo). Ponadto we wrocławskich kamienicach znajdziemy liczne restauracje, puby i kawiarnie, serwujące kuchnię ze wszystkich zakątków świata. Polska kuchnia również nie została zapomniana – dostępne są zarówno dania staropolskie, przyrządzone w wykwintny sposób w eleganckich restauracjach, jak i ekonomiczne bary mleczne. Nocne życie Wrocławia kwitnie właśnie tutaj, gdzie na turystów czeka wiele klubów.

Wydarzenia na wrocławskim Rynku

Rynek Wrocławski przez cały rok tętni życiem. Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem, przyciągającym gości z całej Polski i zza granicy jest Gitarowy rekord Guinessa, Jarmark Bożonarodzeniowy a takze jarmark świętojański, gromadzące zróżnicowaną ofertę wystawców, od rękodzieła, po smaczne i polskie jedzenie. Warto odwiedzić Wrocław właśnie w okolicach Wigilii i zostać na doskonałe koncerty sylwestrowe, organizowane właśnie na wrocławskim Rynku. Kolejnym interesującym punktem w roku są obchody Nocy Świętojańskiej, przypadające na noc z 23 na 24 czerwca. W tym czasie, oprócz towarzyszącego jarmarku i rzucania wianków, goście mogą wziąć udział w imprezach towarzyszących – wystawach i festiwalach.

Rynek Wrocław – dojazd, parking (Gdzie można zaparkować?)

Gdzie zaparkować w pobliżu Rynku?

W ścisłym centrum Wrocławia, a także w pobliżu samego Rynku, nie ma ogólnie dostępnych bezpłatnych parkingów we Wrocławiu i miejsc postojowych.
Opłaty obowiązują przez cały tydzień, w godz. 9-20.

Opłaty za parkowanie przy rynku we Wrocławiu

Opłaty wynoszą odpowiednio:

 • 7 zł za pierwszą godzinę postoju
 • 7,30 zł za drugą godzinę postoju
 • 7,70 zł za trzecią godzinę postoju
 • 7 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę postu

W pobliżu Rynku jest wiele parkingów (płatnych) takich jak:

 • parking podziemny pod Narodowym Forum Muzyki (plac wolności) – tu parkowanie jest tańsze niż w strefie
 • parking pod placem Nowy Targ
 • parking wielopoziomowy przy ul. Kazimierza Wielkiego
 • parking przy placu Solnym
 • parking przy ul. Ofiar Oświęcimskich
 • parking przy gmachu Akademii Sztuk Pięknych (ul. Purkyniego)
 • parking przy budynku Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera)
 • parking przy Hali Targowej (ul. Piaskowa)
 • parking przy gmachu głównym poczty (ul. Krasińskiego)
 • parking na placu Solidarności
 • parking pod dworcem głównym pkp
 • parking Wroclavia (cennik, godziny otwarcia, abonament)
 • parking przy ul. Powstańców Śląskich/Swobodnej

Rynek wrocław – kamera internetowa

Poniżej znajdziecie Państwo obraz na żywo z kamery internetowej na Wrocławskim Rynku.