Gdzie można zrobić grilla i ognisko – miejsca do grillowania we Wrocławiu i okolicach [parki, lasy, grillowiska, wyspa słodowa]

0
7804
miejsca na grilla i ogniska we wrocławiu

Nie tylko szczęśliwi posiadacze prywatnych ogródków czy ogródków działkowych mogą cieszyć się unikalną atmosferą grillowania. W wyznaczonych miejscach we Wrocławiu rozpalimy grilla legalnie – bez obaw o konflikty z sąsiedztwem czy o mandat od straży miejskiej.

Zasadniczo karane jest samo naruszenie przepisów przeciwpożarowych, zakłócanie publicznego porządku czy też niszczenie zieleni. Grillowanie zaś jest legalne. Żeby mieć pewność warto udać się do zarządcy terenu na temat możliwości rozpalenia grilla. Warto zatem przejrzeć regulamin lub zwrócić się (najlepiej oficjalną drogą – na wypadek gdyby zmienił zdanie) z zapytaniem, czy można grillować np pod blokiem.

Gdzie można zrobić grilla we Wrocławiu?

Z grillowaniem we Wrocławiu możemy mieć problem, ale we Wrocławiu działa wiele stref, w których taka forma wypoczynku jest dostępna. Będzie między innymi możliwe grillowanie na wałach nad Odrą, a także w niektórych wyznaczonych miejscach możemy się oddać czynności takiej jak grillowanie w lasach.

Miejsca do grillowania we Wrocławiu

Gdzie kupić grille ogrodowe we Wrocławiu

Grilla we Wrocławiu można kupić w licznych sklepach i super/hiper marketach. Dobre grille gazowe i węglowe we Wrocławiu można znaleźć na tej stronie:

Grill gazowy, grill na węgiel czy grill elektryczny czy grill jednorazowy wrocław – co wybrać i gdzie kupić

Grille gazowe są zazwyczaj najdroższą opcją, ale często zapewniają najlepsze korzyści. Zwykle są wygodniejsze w użyciu, ponieważ gaz jest łatwiejszy do kontrolowania niż węgiel drzewny i są łatwiejsze w obsłudze.
Grill na węgiel drzewny: Grille na węgiel drzewny są najpopularniejszym wyborem wszystkich tych, którzy szukają grilla, który jest tańszy, łatwy w przenoszeniu i obsłudze. Pomagają zaoszczędzić czas, pieniądze i mogą to czego nie można zrobić z innymi rodzaje grilli, ale za znacznie niższą cenę. Ponadto wiele osób lubi gotować na węglu drzewnym i woli ten rodzaj gotowania od grilla gazowego, ponieważ nadaje on potrawom określony smak.
Rodzaje grilli na węgiel drzewny:

 • Grill jednorazowy na węgiel drzewny
 • Grill wielorazowy na węgiel drzewny
 • Grill murowany na węgiel drzewny

Grill elektryczny: Istnieją dwa rodzaje grilli elektrycznych, które nieco komplikują wybór jednego. Pierwszy typ to cewka elektryczna, która może być ceramiczna lub metalowa a drugi to płyta elektryczna, która ma łatwiejszą w czyszczeniu płaską powierzchnię, a nie cewki.
Te grille mogą być drogie jak grill gazowy, ale wymagają prądu, więc nie można ich zabrać np. na działkę czy do ogrodu i używać w trudnych warunkach pogodowych.

Grillowanie w ogródku i na działce

Jeśli chodzi o własny ogród – odpowiedź jest prosta: wolno grillować, ale trzeba uważać by np nie zakłócać ciszy nocnej.

Grillowanie na ogródkach działkowych

Czy można rozpalać ognisko na działce np w celu pieczenia kiełbasek?
Regulaminy rodzinnych ogrodów działkowych w dużej mierze pokrywają się z obowiązującymi ustawami i tak zazwyczaj obowiązuje całkowity zakaz spalania na trenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Spalanie odpadów na działkach, jak również palenie ognisk rekreacyjnych często powoduje zadymianie okolicy, dlatego często regulaminy mówią, że nie można palić ognisk.

Czy można grillować i postawić murowany grill na działce w ROD?
Jeśli chcemy postawić przenośnego grilla to nie ma z tym zazwyczaj najmniejszego problemu jeśli nie jesteśmy uciążliwi.
W kwestii murowanego grilla jest już gorzej. W regulaminach ROD jest informacja co może być zbudowane na działce i jest to katalog zamknięty. W związku z tym urządzenia takie jak grill murowany na działce w ROD, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. I tak najczęściej nie zobaczymy tam zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD.

Grillowanie na balkonie i tarasie – czy wolno grillować?

Może i jest łatwo dostępne i wygodne przy niepogodzie i nie trzeba nigdzie iść czy wyjeżdżać z miasta, ale nie wolno grillować na balkonie a dokładniej rozpalać ognia. W najlepszym wypadku odrobinę przyjemności z grillowania przypłacimy niezadowoleniem sąsiadów. W najgorszym – wizytą straży pożarnej lub mandatem i karą od administracji. Poza tym – tego się nie robi bo śmierdzi wszędzie dymem. Jeśli już bardzo chcemy grillować na balkonie to jedyną możliwość daje grill elektryczny. Jeśli jednak mieszkamy w domku rodzinnym – mamy pełną dowolność jeśli chodzi o grillowanie na balkonie i tarasie.

Grillowanie i ognisko w lesie – czy i gdzie można grillować

Dla tych co wolą kiełbasę pieczoną nad otwartym ogniem mamy złą wiadomość. Rozpalanie ogniska w lesie jest zakazane, jedyny wyjątek jest wtedy kiedy mamy pozwolenie leśniczego albo uda się znaleźć wyznaczone i przygotowane do tego miejsce. Tych ostatnich we wrocławskich lasach komunalnych jednak nie brakuje. Przygotowane pod ogniska paleniska są otoczone kamieniami, przy których najczęściej znajdują się ławki i stoliki (lub pnie ściętych drzew). Po pięć takich miejsc do palenia ognisk znajdziemy w Lesie Rędzińskim i Osobowickim, z dwóch palenisk skorzystamy w Lesie Sołtysowickim przy oczku wodnym.
Nie polecamy palenia ognisk w lesie, bo Otwarty ogień w lesie to jednak zawsze duże ryzyko, dlatego straż miejska zachęca, aby kiełbasę z patyka zamienić na kiełbasę z rusztu.

Gdzie można palić ogniska i grillować w lasach we Wrocławiu

 • Las Osobowicki – przy boisku i Szwedzkich Szańcach oraz przy parkingu w środkowej części lasu,
 • Las Rędziński – na polanie nad Widawą i przy zbiorniku wodnym,
 • Las Sołtysowicki – przy zbiorniku wodnym Grillować, a także rozpalać ognisko, można wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Grillowanie na wrocławskich wzgórzach i górkach

Ciekawym miejscem mogą okazać się górki i wzgórza. Tak więc na pytanie czy na wzgórzu Andersa można grillować odpowiedź brzmi tak. Podobnie jest z inymi wzgórzami i górkami, tj. wzgórzu Gajowym i Gajowickim (nie licząc tzw. “górki żołnierza” czyli cmentarza żołnierzy polskich przy Oporowie (ale na Grabiszynku). Ale nawet na górce można dostać mandat, jeśli nasze grillowanie spowoduje zaśmiecenie okolicy, będziemy pili alkohol czy też na zachowanie będą się skarżyć okoliczni mieszkańcy.

Górki na których wolno grillować we Wrocławiu

 • Wzgórze Andersa przy Aquaparku,
 • Wzgórze Gajowe przy ul. Bardzkiej,
 • Wzgórze Gajowickie znane jako “Górka Pafawag” przy ul. Kolbuszowskiej (Grabiszyn,
 • Grillowanie nad Odrą – na wałach przeciwpowodziowych po obu stronach Odry (o ile nie są prowadzone prace modernizacyjne),
 • Przy mostach: Jagiellońskich, Trzebnickim i Warszawskim.

Grillowanie we Wrocławskich parkach i na Wyspie Słodowej – jest zakaz

Całkowity zakaz grillowania we Wrocławiu, a dokładniej wzniecania ognia obowiązuje we wrocławskich parkach, które są pod zarządem Zarządu Zieleni Miejskiej. Oznacza to też zakaz grillowania na Wyspie Słodowej. Zakaz ten nie obowiązuje natomiast na terenach zielonych przy Stadionie Wrocław, gdzie odbywają się imprezy. Ciekawostką jest tu fakt, że tereny te są wyłączone spod zakazu spożywania alkoholu.

W przypadku innych, nie sprecyzowanych i nie zarządzanych przez ZZM parków oraz terenów zielonych we Wrocławiu, polecamy przed rozpaleniem ognia sprawdzenie kto nimi zarządza i zajrzenie do regulaminu parku, gdyż za rozpalenie grilla w niedozwolonym miejscu to spowodowanie zagrożenia pożarowego. A za to grozi już mandat karny w wysokości 500zł. Niestety nie jest to najlepsze miejsce do grillowania.

Miejsca na grilla we Wrocławiu i okolicach

Jak można przeczytać na forach i grupach fajne miejsce na Grilla

 • w Chrząstawie pod Wrocławiem
 • okolice Odry na terenach wodonośnych – “bez obaw, a naprawde świetne miejsce (ul, Międzyrzecka)”
 • okolice glinianek na Stabłowicach
 • okolice glinianek na

Czy można pić piwo we Wrocławiu? Np na Wyspie Słodowej

Pięć “grillowisk” w parkach i lasach na terenie Wrocławia oraz na Wyspie Słodowej można pić piwo i inny alkohol. Tak zdecydowali miejscy radni. W czwartek 5 lipca 2017 wrocławscy radni miejscy przegłosowali (stosunkiem głosów 16 do 14, przy 5 głosach wstrzymujących się) uchwałę w sprawie odstępstw od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach publicznych na terenie Wrocławia.

Gdzie można pić alkohol we Wrocławiu w miejscu publicznym

Mimo, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyraźnie zakazuje picia alkoholu w miejscach publicznych, to w każdym mieście – w tym i we wrocławiu są miejsca gdzie można pić piwo ponieważ są odstępstwa od zakazu spożywania lub miejsca gdzie władze na to przymykają oko.

 • Wyspa Słodowa
 • Park Wschodni
 • Park Tysiąclecia
 • Las Rędziński
 • Las Osobowicki
 • Las Sołtysowicki

miejsce na grilla dolnośląskie

Góra ślęża i okolice:
Sobótka:
Góra Ślęża i jej szczyt to dość popularne miejsce. Grilla na ślęży możemy zobaczyć rozpalonego praktycznie o każdej porze roku bo i jest rewelacyjny widok, i ma dwa miejsca na ognisko na Ślęży. Dla tych bardziej leniwych – można kupić grillowaną kiełbasę oraz chleb i keczup/musztardę.
Dla tych, co wymiękną jest też łąka przy schronisku “pod ślężą” na przeciw ośrodka ZHP w sobótce.
Inne miejsce to przełęcz Tąpadła – grillowanie tam odbywa się często i można czasem kupić gotową kiełbasę z grilla.

Miejsce na ognisko – Wrocław i Dolny Śląsk)

Jednymi z najlepszych miejsc w mieście na rozpalenie ogniska są miejskie parki oraz lasy.
O każdej porze roku możemy zorganizować grilla lub ognisko. Nie jest to jednak wskazane, jeśli w pobliżu działki znajdują się budynki mieszkalne – wtedy możemy spot. Należy także pamiętać, żeby miejsce na ognisko odpowiednio przygotować a potem uprzątnąć po sobie.

Zadaszone miejsce na grilla wrocław (wiata grillowa wrocław)

Tu niestety mamy złą wiadomość dla szukających – grill we Wrocławiu można rozpalać w różnych miejscach, ale żadne nie ma opcji z zadaszeniem czy chroniącej przed deszczem. Miejsca takie są w okolicach Wrocłaia, ale należą do obiektów turystycznych czy agroturystyki i trzeba zapłacić za ich wynajem niemałą sumkę. Jest to jednak rozwiązanie dobre dla większych grup – w cenie dostajemy przygotowanego grilla, lub ognisko wraz z węglem do grilla lub drewnem na ognisko i patykami do pieczenia kiełbasek.