Gdzie można zrobić grilla i ognisko – miejsca do grillowania we Wrocławiu i okolicach [parki, lasy, grillowiska, wyspa słodowa]

miejsca na grilla i ogniska we wrocławiu
Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 4.9]

Nie tylko szczęśliwi posiadacze prywatnych ogródków czy ogródków działkowych mogą cieszyć się unikalną atmosferą grillowania. W wyznaczonych miejscach we Wrocławiu rozpalimy grilla legalnie – bez obaw o konflikty z sąsiedztwem czy o mandat od straży miejskiej.

Zasadniczo karane jest samo naruszenie przepisów przeciwpożarowych, zakłócanie publicznego porządku czy też niszczenie zieleni. Grillowanie zaś jest legalne. Żeby mieć pewność warto udać się do zarządcy terenu na temat możliwości rozpalenia grilla. Warto zatem przejrzeć regulamin lub zwrócić się (najlepiej oficjalną drogą – na wypadek gdyby zmienił zdanie) z zapytaniem, czy można grillować np pod blokiem.

Miejsce na grilla Wrocław, miejsce na ognisko - co trzeba wiedzieć?

Gdzie można zrobić grilla we Wrocławiu?

Z grillowaniem we Wrocławiu możemy mieć problem, ale we Wrocławiu działa wiele stref, w których taka forma wypoczynku jest dostępna. Będzie między innymi możliwe grillowanie na wałach nad Odrą, a także w niektórych wyznaczonych miejscach możemy się oddać czynności takiej jak grillowanie w lasach.

Miejsca do grillowania we Wrocławiu

Miejsca na ognisko i grilla – las osobowicki we Wrocławiu

Do lasu Osobowickiego na ognisko można dojechać dwiema liniami tramwajowymi (24 oraz 14) lub autobusem (miejskim) linii 118. Tutaj miejsc gdzie legalnie można rozpalić grilla lub ognisko (z tego co nam wiadomo legalnie) jest kilka i są to między innymi:

  • jedno miejsce przy strzelnicy łuczniczej,
  • jedno miejsce w koło Szwedzkiego Szańca przy ulicy Osobowickiej
  • dwa miejsca mniej więcej w środkowej części, przy parkingu
  • jest też jedno miejsce przy głównej drodze (tzw droga kapliczna, prowadząca od wzgórza Kaplicznego (tzw świętego wzgórza) przy ul. Lipskiej z ul. Osobowicką)
  • dwa miejsca na ognisko wyznaczone są w rejonie boiska położonego w południowo-wschodniej części lasu,
  • By Łukasz Czyżykowski – Flickr: New bridge (Rędziński), CC BY 2.0

    Miejsca na grilla i ognisko – Las Rędziński we Wrocławiu

  • na polanie leśnej – nieopodal ul. Żużlowców,
  • przy samej Odrze na końcu ul. Żużlowców
  • przy zbiorniku wodnym położonym przy wjeździe do lasu od osiedla Lesica (znanego jako Rędzin Leśny – nie mylić z leśnicą,
  • w środkowej części lasu jadąc drogą leśną od ul. Żużlowców, https://goo.gl/maps/xZc25sTaRRvmpobd7
  • jedno miejsce przy drodze leśnej w kierunku Widawy przy tzw. Grubym Dębie.
  • Gdzie kupić grille ogrodowe we Wrocławiu

    Grilla we Wrocławiu można kupić w licznych sklepach i super/hiper marketach. Dobre grille gazowe i węglowe we Wrocławiu można znaleźć na tej stronie:

    Grill gazowy, grill na węgiel czy grill elektryczny czy grill jednorazowy wrocław – co wybrać i gdzie kupić

    Grille gazowe są zazwyczaj najdroższą opcją, ale często zapewniają najlepsze korzyści. Zwykle są wygodniejsze w użyciu, ponieważ gaz jest łatwiejszy do kontrolowania niż węgiel drzewny i są łatwiejsze w obsłudze.
    Grill na węgiel drzewny: Grille na węgiel drzewny są najpopularniejszym wyborem wszystkich tych, którzy szukają grilla, który jest tańszy, łatwy w przenoszeniu i obsłudze. Pomagają zaoszczędzić czas, pieniądze i mogą to czego nie można zrobić z innymi rodzaje grilli, ale za znacznie niższą cenę. Ponadto wiele osób lubi gotować na węglu drzewnym i woli ten rodzaj gotowania od grilla gazowego, ponieważ nadaje on potrawom określony smak.
    Rodzaje grilli na węgiel drzewny:

  • Grill jednorazowy na węgiel drzewny
  • Grill wielorazowy na węgiel drzewny
  • Grill murowany na węgiel drzewny

Grill elektryczny: Istnieją dwa rodzaje grilli elektrycznych, które nieco komplikują wybór jednego. Pierwszy typ to cewka elektryczna, która może być ceramiczna lub metalowa a drugi to płyta elektryczna, która ma łatwiejszą w czyszczeniu płaską powierzchnię, a nie cewki.
Te grille mogą być drogie jak grill gazowy, ale wymagają prądu, więc nie można ich zabrać np. na działkę czy do ogrodu i używać w trudnych warunkach pogodowych.

Grillowanie w ogródku i na działce

Jeśli chodzi o własny ogród – odpowiedź jest prosta: wolno grillować, ale trzeba uważać by np nie zakłócać ciszy nocnej.

Grillowanie na ogródkach działkowych

Czy można rozpalać ognisko na działce np w celu pieczenia kiełbasek?
Regulaminy rodzinnych ogrodów działkowych w dużej mierze pokrywają się z obowiązującymi ustawami i tak zazwyczaj obowiązuje całkowity zakaz spalania na trenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Spalanie odpadów na działkach, jak również palenie ognisk rekreacyjnych często powoduje zadymianie okolicy, dlatego często regulaminy mówią, że nie można palić ognisk.

Czy można grillować i postawić murowany grill na działce w ROD?
Jeśli chcemy postawić przenośnego grilla to nie ma z tym zazwyczaj najmniejszego problemu jeśli nie jesteśmy uciążliwi.
W kwestii murowanego grilla jest już gorzej. W regulaminach ROD jest informacja co może być zbudowane na działce i jest to katalog zamknięty. W związku z tym urządzenia takie jak grill murowany na działce w ROD, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. I tak najczęściej nie zobaczymy tam zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD.

Grillowanie na balkonie i tarasie – czy wolno grillować?

Może i jest łatwo dostępne i wygodne przy niepogodzie i nie trzeba nigdzie iść czy wyjeżdżać z miasta, ale nie wolno grillować na balkonie a dokładniej rozpalać ognia. W najlepszym wypadku odrobinę przyjemności z grillowania przypłacimy niezadowoleniem sąsiadów. W najgorszym – wizytą straży pożarnej lub mandatem i karą od administracji. Poza tym – tego się nie robi bo śmierdzi wszędzie dymem. Jeśli już bardzo chcemy grillować na balkonie to jedyną możliwość daje grill elektryczny. Jeśli jednak mieszkamy w domku rodzinnym – mamy pełną dowolność jeśli chodzi o grillowanie na balkonie i tarasie.

Grillowanie i ognisko w lesie – czy i gdzie można grillować

Dla tych co wolą kiełbasę pieczoną nad otwartym ogniem mamy złą wiadomość. Rozpalanie ogniska w lesie jest zakazane, jedyny wyjątek jest wtedy kiedy mamy pozwolenie leśniczego albo uda się znaleźć wyznaczone i przygotowane do tego miejsce. Tych ostatnich we wrocławskich lasach komunalnych jednak nie brakuje. Przygotowane pod ogniska paleniska są otoczone kamieniami, przy których najczęściej znajdują się ławki i stoliki (lub pnie ściętych drzew). Po pięć takich miejsc do palenia ognisk znajdziemy w Lesie Rędzińskim i Osobowickim, z dwóch palenisk skorzystamy w Lesie Sołtysowickim przy oczku wodnym.
Nie polecamy palenia ognisk w lesie, bo Otwarty ogień w lesie to jednak zawsze duże ryzyko, dlatego straż miejska zachęca, aby kiełbasę z patyka zamienić na kiełbasę z rusztu.

Gdzie można palić ogniska i grillować w lasach we Wrocławiu

  • Las Osobowicki – przy boisku i Szwedzkich Szańcach oraz przy parkingu w środkowej części lasu,
  • Las Rędziński – na polanie nad Widawą i przy zbiorniku wodnym,
  • Las Sołtysowicki – przy zbiorniku wodnym Grillować, a także rozpalać ognisko, można wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Grillowanie na wrocławskich wzgórzach i górkach

Ciekawym miejscem mogą okazać się górki i wzgórza. Tak więc na pytanie czy na wzgórzu Andersa można grillować odpowiedź brzmi tak. Podobnie jest z inymi wzgórzami i górkami, tj. wzgórzu Gajowym i Gajowickim (nie licząc tzw. “górki żołnierza” czyli cmentarza żołnierzy polskich przy Oporowie (ale na Grabiszynku). Ale nawet na górce można dostać mandat, jeśli nasze grillowanie spowoduje zaśmiecenie okolicy, będziemy pili alkohol czy też na zachowanie będą się skarżyć okoliczni mieszkańcy.

Górki na których wolno grillować we Wrocławiu

  • Wzgórze Andersa przy Aquaparku,
  • Wzgórze Gajowe przy ul. Bardzkiej,
  • Wzgórze Gajowickie znane jako “Górka Pafawag” przy ul. Kolbuszowskiej (Grabiszyn,
  • Grillowanie nad Odrą – na wałach przeciwpowodziowych po obu stronach Odry (o ile nie są prowadzone prace modernizacyjne),
  • Przy mostach: Jagiellońskich, Trzebnickim i Warszawskim.

Grillowanie we Wrocławskich parkach i na Wyspie Słodowej – jest zakaz

Całkowity zakaz grillowania we Wrocławiu, a dokładniej wzniecania ognia obowiązuje we wrocławskich parkach, które są pod zarządem Zarządu Zieleni Miejskiej. Oznacza to też zakaz grillowania na Wyspie Słodowej. Zakaz ten nie obowiązuje natomiast na terenach zielonych przy Stadionie Wrocław, gdzie odbywają się imprezy. Ciekawostką jest tu fakt, że tereny te są wyłączone spod zakazu spożywania alkoholu.

W przypadku innych, nie sprecyzowanych i nie zarządzanych przez ZZM parków oraz terenów zielonych we Wrocławiu, polecamy przed rozpaleniem ognia sprawdzenie kto nimi zarządza i zajrzenie do regulaminu parku, gdyż za rozpalenie grilla w niedozwolonym miejscu to spowodowanie zagrożenia pożarowego. A za to grozi już mandat karny w wysokości 500zł. Niestety nie jest to najlepsze miejsce do grillowania.

Miejsca na grilla we Wrocławiu i okolicach

Jak można przeczytać na forach i grupach fajne miejsce na Grilla

  • w Chrząstawie pod Wrocławiem
  • okolice Odry na terenach wodonośnych – cyt.: “bez obaw, a naprawde świetne miejsce (ul, Międzyrzecka)”
  • okolice glinianek na Stabłowicach
  • okolice glinianek na

Czy można pić piwo we Wrocławiu? Np na Wyspie Słodowej

Pięć “grillowisk” w parkach i lasach na terenie Wrocławia oraz na Wyspie Słodowej można pić piwo i inny alkohol. Tak zdecydowali miejscy radni. W czwartek 5 lipca 2017 wrocławscy radni miejscy przegłosowali (stosunkiem głosów 16 do 14, przy 5 głosach wstrzymujących się) uchwałę w sprawie odstępstw od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonych miejscach publicznych na terenie Wrocławia.

Gdzie można pić alkohol we Wrocławiu w miejscu publicznym

Mimo, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości wyraźnie zakazuje picia alkoholu w miejscach publicznych, to w każdym mieście – w tym i we Wrocławiu są miejsca gdzie można pić piwo ponieważ są odstępstwa od zakazu spożywania lub miejsca gdzie władze na to przymykają oko.

  • Wyspa Słodowa
  • Park Wschodni
  • Park Tysiąclecia
  • Las Rędziński
  • Las Osobowicki
  • Las Sołtysowicki

miejsce na grilla dolnośląskie

Góra ślęża i okolice:
Sobótka:
Góra Ślęża i jej szczyt to dość popularne miejsce. Grilla na ślęży możemy zobaczyć rozpalonego praktycznie o każdej porze roku bo i jest rewelacyjny widok, i ma dwa miejsca na ognisko na Ślęży. Dla tych bardziej leniwych – można kupić grillowaną kiełbasę oraz chleb i keczup/musztardę.
Dla tych, co wymiękną jest też łąka przy schronisku “pod ślężą” na przeciw ośrodka ZHP w sobótce.
Inne miejsce to przełęcz Tąpadła – grillowanie tam odbywa się często i można czasem kupić gotową kiełbasę z grilla.

Miejsce na ognisko – Wrocław i Dolny Śląsk)

Jednymi z najlepszych miejsc w mieście na rozpalenie ogniska są miejskie parki oraz lasy.
O każdej porze roku możemy zorganizować grilla lub ognisko. Nie jest to jednak wskazane, jeśli w pobliżu działki znajdują się budynki mieszkalne – wtedy możemy spot. Należy także pamiętać, żeby miejsce na ognisko odpowiednio przygotować a potem uprzątnąć po sobie.

Zadaszone miejsce na grilla Wrocław (wiata grillowa Wrocław)

Tu niestety mamy złą wiadomość dla szukających – grill we Wrocławiu można rozpalać w różnych miejscach, ale żadne nie ma opcji z zadaszeniem czy chroniącej przed deszczem. Miejsca takie są w okolicach Wrocławia, ale należą do obiektów turystycznych czy agroturystyki i trzeba zapłacić za ich wynajem niemałą sumkę. Jest to jednak rozwiązanie dobre dla większych grup – w cenie dostajemy przygotowanego grilla, lub ognisko wraz z węglem do grilla lub drewnem na ognisko i patykami do pieczenia kiełbasek.

Gdzie można grillować we Wrocławiu

Palić ognisko i grillować bez większych obaw o mandat można także w parkach miejskich, np. w parku Szczytnickim, Zachodnim, Grabiszyńskim czy Parku Południowym oraz na wspomnianej już Wyspie Słodowej. I choć mandatu za rozpalenie grilla raczej nie dostaniemy, tak już można go otrzymać za śmiecenie, czy też niszczenie zieleni. Trzeba także pamiętać o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych i hałasowania (naruszenie ciszy nocnej, płoszenie zwierząt). Jeśli przyłapią nas na tym policjanci lub straż miejska, można się spodziewać nawet 500 zł mandatu (lub więcej, bo pewnie w momencie gdy czytasz ten artykuł stawki są wyższe).

Palenie ogniska lub grilla w Lesie.

ile metrów od lasu można palić ognisko?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozpalać ognisk i rozniecać ognia

Ale to nie znaczy, że nie można palić ogniska w lesie. Otóż można palić ognisko w lesie ale w wyznaczonych do tego celu miejscach. Miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”: np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu. Oprócz stałych miejsc wolno rozpalać w miejscach uzgodnionych z odpowiednim nadleśnictwem.
Niezależnie od czy rozpalacie grilla w lesie, czy też ognisko oraz gdzie i jak rozpalacie należy jednak pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu oraz zagaszeniu ogniska.

Jak znaleźć miejsce, gdzie można zrobić ognisko w lesie?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo.

Jak zabezpieczyć ognisko w lesie?

Sposób zabezpieczenia ogniska w lesie określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Więcej informacji na temat palenia ognisk i grillowania w lesie znajdziecie na stronie https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/biwakowanie