Pociągiem na piwo do Czech!

Rynek Karkonosza w Trutnovie / fot. Koroner (na licencji cc-by-sa-3.0)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Od niedzieli zmieniają się rozkłady jazdy PKP, wśród zmian ciekawa propozycja dla miłośników czeskiego piwa. Z Wrocławia będzie kursował bezpośredni pociąg do czeskiej miejscowości Trutnov słynącej m.in. z produkcji lokalnego piwa. Zaczynamy cykl Ciekawe miejsca we Wrocławiu i nie tylko.

Trutnov to niewielkie przygraniczne miasto położone w kraju hradeckim. W sercu Trutnova znajduje się urokliwy  Rynek Karkonosza otoczony zabytkowymi kamienicami z XVI wieku. W centralnym miejscu rynku znajduje się fontanna z rzeźbą ducha gór. Ponadto w okolicy aż roi się od smoków. Ten mityczny stwór ściśle związany jest z historią miasta. Legenda głosi, że nazwa Trutnova pochodzi od imienia rycerza, który w tym miejscu miał pokonać złego smoka. Na Dračí ulička (Smoczej ulicy) znajduje się nawet pomnik trutnovskiego smoka, ponadto miejsce dla zwierza znalazło się także w miejskim herbie.

Smok i Karkonosz to nie jedyne atrakcje Trutnova. W miasteczku znajduje się wiele zabytkowych kościołów i budowli. Podczas wycieczki do Trutnova zwiedzić możemy m.in. Dom Narodowy z 1900 roku oraz osiedle “Křižík” zbudowane za czasów socjalistycznej Czechosłowacji. Podczas wizyty w tym niezwykle urokliwym miejscu nie możemy pominąć wizyty w lokalnych gospodach, gdzie serwowane są typowe czeskie potrawy oraz oczywiście lokalne piwo z trutnovskiego browaru. Piwo Krakonoš występuje w kilku odmianach: jasne o różnej zawartości ekstraktu,  ciemne oraz kvasnicové (drożdżowe). Ta ostatnia odmiana jest niezwykle rzadka ze względu na krótki termin ważności – piwo to nie zostaje poddane procesowi pasteryzacji, dzięki czemu zachowuje niepowtarzalny smak. Więcej o piwach z trutnovskiego browaru Krakonos można poczytać na blogu piwnym Mój Kufelek.

Połączenie kolejowe Wrocław – Trutnov zostało opracowane z myślą o turystach chcących spędzić weekend w Czechach. Pociąg z dworca Wrocław główny będzie wyjeżdżał o godzinie 5:40 (przyjazd do Trutnova 9:27). Połączenie powrotne zaplanowano na godz. 19:30 (22:54 we Wrocławiu).