Park Południowy we Wrocławiu – co warto wiedzieć

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Park Południowy we Wrocławiu, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w południowej części Wrocławia, a dokładniej w dawnej dzielnicy krzyki, na obecnym osiedlu Borek. Zaliczany jest do parków krajobrazowych o dużych walorach kompozycyjnych i dendrologicznych.

Wrocławski Park Południowy, w przeciwieństwie do innych parków wrocławskich, został utworzony od podstaw, kiedy to w 1877 r. ówczesny właściciel znacznych terenów (m.in. na południowych granicach Wrocławia), a w tym części obecnych osiedli Borek i pobliskich Partynic, znany wrocławski kupiec i filantrop żydowskiego pochodzenia Julius Schottländer, przekazał tereny obecnego parku miastu. Nie była to jednak transakcja jednostronna, gdyż w zamian za przekazanie terenów oczekiwał on przyłączenia Borku do miejskiej sieci gazowniczej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Jest on jednym z większych wrocławskich parków, a jego nietypowość polega na tym, że nie jest parkiem dzikim, a został specjalnie utworzony na potrzeby rekreacyjno-sportowe mieszkańców miasta.

Restauracja Georga Haasego w Parku Południowym


Na otrzymanych terenach do 1892 r. architekt krajobrazu Hugo Richter i botanik Ferdinand Cohn stworzyli park krajobrazowy z polanami i dużym stawem, nad którym browarnik Georg Haase zbudował stylową restaurację z wysoką wieżą. Ta elegancka restauracja działała do 1945 roku w Parku Południowym, jednak po wojnie nie została odbudowana.

Dziś odwiedzający mogą zachwycać się parkiem ze stawem z wodotryskami, tarasem widokowym Landsberga, oraz wzgórzem Bendera z małą altaną, ścieżkami, polaną, zadbanymi kwietnikami i ogrodem bylinowm.

Od 1995 r. park ma status zabytku przyrody i jest wpisany do rejestru zabytków pod nr rej. A/1490/549/Wm z 24.04.1995 i A/1489/556/Wm z 2.11.1995. Na terenie parku południowego rośnie ponad 109 gatunków roślin; do atrakcji parku należą ciekawe okazy dendrologiczne cypryśnika błotnego (Taxodium distichum), tulipanowca amerykańskiego (Liriodendron tulipifera), orzesznika pięciolistkowego (Carya ovata), platana (Platanus x hispanica Münchh.) i rzadko spotykanej w Polsce odmiany kasztanowca (Aesculus hippocastanum Digitata).

Od 5 września 2004 roku w parku stoi pomnik Fryderyka Chopina według projektu profesora warszawskiej ASP, Jana Kucza.

Fot. Autorstwa Agnieszka Kwiecień, Nova – Praca własna, CC BY 3.0