Obraz Panorama Racławicka we Wrocławiu. Zwiedzanie, ceny, godziny otwarcia [2020, 2021, 2022]. Panorama racławicka bilety online gdzie kupić.

rotunda obrazu panorama raclawicka we wroclawiu. Zwiedzanie, Bilety i cennik wstępu
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Prawdopodobnie największą atrakcją Wrocławia jest właśnie Panorama Racławicka. Nie sposób nie zachwycić się tym fascynującym dziełem sztuki. Wrocławianie są dumni z dziewiętnastowiecznego obrazu, przedstawiającego bitwę pod Racławicami. Malowidło wyróżnia się wśród innych wieloma elementami. Imponująca jest już jego wielkość. Obraz ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości.

To wspaniałe dzieło znajduje się w specjalnie stworzonej przestronnej rotundzie. W muzeum jest również mała rotunda, a tam mieści się mapa obszaru, na którym odbywała się bitwa oraz wystawa polskich i rosyjskich mundurów. Inicjatorem powstania “Panoramy racławickiej” i głównym autorem był Jan Styka, malarz obrazów batalistycznych i religijnych ze Lwowa. Oprócz najważniejszego pomysłodawcy, w tworzeniu dzieła uczestniczyli między innymi również: Tadeusz Popiela, Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer i Zygmunt Rozwadowski. Owe malowidło stworzono na cześć setnej rocznicy Powstania Kościuszkowskiego. Obraz mimo swoich lat wygląda bardzo współcześnie. Ma na to wpływ duża przestrzenność obrazu i nietuzinkowe oświetlenie,

Muzeum Panorama Racławicka we Wrocławiu

Spis treści:

Panorama Racławicka kiedy Otwarcie w 2021

Ponowne otwarcie panoramy racławickiej zaplanowano na 27 lipca 2021.
Podczas trwających blisko rok prac remontowych, gruntownie została przearanżowana  przestrzeń holu wejściowego – powstał m.in sklep muzealny, który nawiązuje w swojej stylistyce do księgarń w Pawilonie Czterech Kopuł i gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zmienione zostało usytuowanie i wygląd kasy. Wnętrze zostało w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Historia obrazu “Panorama racławicka”

Obraz narodził się we Lwowie, w XIX wieku. Rocznica rezurekcji kościuszkowskiej była znakomita okazją do przypomnienia o polskości, podtrzymywała ducha narodu. Był to bardzo patriotyczny przekaz dla Polaków, którzy utracili wolność. Podczas bombardowania Lwowa w 1944 roku, dzieło zostało uszkodzone. Same władze niemieckie wydały pozwolenie na to, by obraz zabezpieczyć i uchronić przed zniszczeniem. Zbudowano wielką skrzynię, gdzie umieszczono i zabezpieczono dzieło. Skrzynie ulokowano w kościele i tak zabezpieczony obraz przetrzymał trudny czas. Przetrwał wiele lat, by znaleźć się we Wrocławiu – mieście na ziemiach odzyskanych. Stało się tak po ukończeniu II wojny światowej dzięki pozwoleniu Józefa Stalina. O dziwo, przez szereg lat obraz nie był udostępniany ludziom. Miało to związek z sytuacją polityczną w kraju. Niedopuszczalnym bowiem było ukazanie zwycięstwa Polaków nad Rosjanami. Mieszkańcy Wrocławia chcieli zachwycać się panoramą, jednak nie było dla niej odpowiedniego miejsca, dlatego też dana jej była długa tułaczka. W 1980 roku trafiła nawet do Warszawy ku niezadowoleniu Wrocławian. Ostatecznie obraz wrócił do stolicy Dolnego Śląska, przygotowano rotundę, wykonano prace konserwatorskie i do dzisiaj cieszy się sławą w tym pięknym mieście.

Ciekawostki o “Panoramie racławickiej”

Z owym sławnym dziełem wiążą się również liczne ciekawostki. Płótno żaglowe było materiałem, które trzeba było zagruntować, wykorzystując do tego 750 kg farby. Materiał ten był sprowadzony z Belgii w 15 częściach. Żeby namalować obraz, trzeba było zszyć elementy w jedną całość i umieścić na specjalistycznym rusztowaniu. W rotundzie muszą być odpowiednie warunki dla tego dzieła. Najważniejsze z nich to odpowiednia temperatura (ok. 20 stopni) i odpowiednia wilgotność. Tuż przed płótnem mieści się tzw. przedpole, czyli przedłużenie panoramy. W rotundzie mamy również podziemia, w których przebywają tylko pracownicy. Znajduje się tam specjalny bunkier, który mógłby posłużyć w razie ewakuacji obrazu. Nigdy jednak tego bunkra nie wykorzystano, na nasze szczęście. Obraz cały czas może cieszyć oczy turystów.

Panorama racławicka autorzy

Kim był autor panoramy racławickiej? Było ich trzech. Dokładniej obraz namalowali Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer, Jan Styka

Zwiedzanie panoramy racławickiej

Panorama Racławicka czas zwiedzania

Ile trwa zwiedzanie Panoramy Racławickiej?
Jeśli chodzi o sam czas zwiedzanie Panoramy racławickiej to trwa 30 minut i rozpoczyna się o dokładnej godzinie, na którą został wykupiony seans, czyli np. 9, 9:30
Do zwiedzania warto doliczyć czas poświęcony na zakup biletu (ale lepiej jest kupić bilet do panoramy Racławickiej przez internet) i szatnie oraz przyjść punktualnie, bo w przypadku spóźnienia się na seans o konkretnej godzinie – nie możliwości wejścia w trakcie seansu, gdy trwa oprowadzanie.

Panorama racławicka godziny otwarcia

Godziny otwarcia panoramy racławickiej

Panorama Racławicka jest otwarta dla publiczności. Po trwającym blisko rok remoncie, Panorama Racławicka 27 lipca 2021 ponownie otworzyła swe podwoje zarówno dla Wrocławian jak i turystów. Działa w różnych godzinach w zależności od sezonu. Muzeum posiada jedną wystawę – obraz uzupełniony scenerią i dekoracją i ukazujących historię Racławic i słynnej bitwy. Zwiedzający mogą również podziwiać majestatyczną scenerię bitwy pod Racławicami w budynku stojąc pośrodku obrazu.

Godziny otwarcia panoramy racławickiej w Sezonie zimowym (1.11–31.03):
pn. nieczynne
wt.–pt. 9:00–16:30
sob. 9:00–17:30
niedz. 9:00–16:30

Godziny otwarcia Sezon letni (1.04–31.10)
codziennie 8:00–19:30

Uwaga: pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu Panoramy, a ostatni – na pół godziny przed zamknięciem.

Panorama racławicka bilety i cennik wstępu 2021

Ceny biletów do Panoramy Racławickiej do 31.08 kształtują się tak jak przed remontem czyli następująco:
normalny: 30 zł
ulgowy: 23 zł
rodzinny: 23 zł/os. (dwoje rodziców lub opiekunów z dzieckiem/dziećmi w wielu 7–15 lat)
specjalny: 3 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów).
Od września ceny biletów podrożeją i będą wynosić odpowiednio: 50, 35 i 10 zł.
Panorama racławicka za darmo? Tak, jest taka opcja. Za darmo wejdą dzieci w wieku do 7 lat.

Ale to nie wszystko, bo z biletem do Panoramy Racławickiej można zwiedzić za darmo (a dokładniej w cenie tego samego już raz kupionego biletu) można odwiedzić również wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.

bilety on-line czyli kupno przez internet
Do panoramy racławickiej można kupić bilety przez internet na określony termin i godzinę dzięki czemu nie trzeba stać w kolejkach. Bilety można kupić na stronie https://bilety.mnwr.pl/

Panorama Racławicka adres

Panorama Racławicka
Jana Ewangelisty Purkyniego 11,
50-155 Wrocław

Panorama Racławicka kontakt – telefony

Sekretariat: +48 71 343 36 39
Centrala: +48 71 344 16 61/62

Parking przy Panoramie Racławickiej – cennik

(całodobowy, płatny; ceny + VAT)
auta osobowe

  • 1-sza godzina – 4,50 zł;
  • 2-ga godzina – 4,50 zł;
  • następna godzina – 4,00 zł;
  • doba – 44,00 zł

Parking busy

  • 1-sza godzina – 6,00 zł;
  • 2-ga godzina – 6,00 zł;
  • następna godzina – 5,50 zł;
  • doba – 54,00 zł

Parking mikrobusy

  • 1-sza godzina – 25,00 zł;
  • 2-ga godzina gratis;
  • następna godzina – 7,00 zł;
  • doba – 80,00 zł

Parking autobusy

  • 1-sza godzina – 29,00 zł;
  • 2-ga godzina gratis;
  • następna godzina – 14,00 zł;
  • doba – 100,00 zł