Osteopatia jest to metoda diagnozowania, a następnie leczenia manualnego schorzeń i dysfunkcji narządów ruchu – jest to jedna z metod fizjoterapii. Bardzo istotnym elementem w działaniach osteopatycznych jest nastawienie zarówno osoby leczącej jak i samego pacjenta, jego chęci i wiary w wyzdrowienie. Kiedy nie pomaga medycyna tradycyjna, gdy chcemy uniknąć nadmiernej ilości środków farmakologicznych zwracamy swoją uwagę w stronę osteopaty.
Jakie dolegliwości leczy osteopata?
Ratunku u osteopaty szukamy wtedy, kiedy dokuczają nam:
- Zmiany degeneracyjne stawów, wśród nich m.in: łokciowego, kolanowego, barkowego oraz kręgosłupa;
- Bóle związane z wadami postawy;
- Bóle po urazach sportowych;
- Migreny, bóle i zawroty głowy;
- Różnego pochodzenia stany lękowe i depresje;
- Problemy związane ze zmysłem wzroku i słuchu;
- Problemy związane z zatokami, zastojami limfatycznymi;
- Ogólnym osłabieniem organizmu i odporności;
- Funkcjonalne schorzenia układu: gastroenterologicznego, urologicznego, ale również ginekologicznego, krążenia i oddechowego.
Co więcej leczenie osteopatyczne jest polecane sportowcom w przypadku wszelkiego rodzaju stanach pourazowych, kontuzjach, stanach pooperacyjnych. Jak widać lista przedstawiona wyżej jest dość długa, ale nie wyczerpuje tematu.
Jak się przygotować do wizyty u osteopaty?
Przede wszystkim należy świadomie podejść do własnego zdrowia i zgromadzić jak najszerszą wiedzę na temat swojego zdrowia. Pomogą wszelkiego rodzaju wyniki badań – najlepiej aktualne. Pomocne jest również odświeżenie sobie informacji na temat dolegliwości i uczciwe spojrzenie na swoje schorzenia, należy stanąć w pełnym świetle i w taki też sposób prowadzić rozmowę z terapeutą. Taka postawa ułatwi szybką i trafną diagnozę dolegliwości, a w konsekwencji pozwoli szybciej usunąć źródło dyskomfortu.
Zazwyczaj terapia ma charakter serii zabiegów, podczas których osteopata uciska różne punkty na ciele pacjenta – w zależności od diagnozy – w sposób bezbolesny, aby:
- Zwiększyć ruchomość ciała,
- Zniwelować bolesne przykurcze,
- Zmniejszać napięcia mięśniowe,
- Poprawić przepływ krwi i limfy,
- Zredukować dyskomfort bólowy.
Kim jest osteopata?
Obecnie na rynku polskim nie ma zbyt wielu specjalistów, niemniej jednak ich liczba sukcesywnie rośnie. W wyniku regulacji na rynku, obecnie do grona specjalistów osteopatów mogą dołączyć lekarze lub magistrowie fizjoterapii – każdy z nich po ukończeniu odpowiednich szkoleń i kursów najlepiej, gdy są to podyplomowe studia podlegające przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym. Warto, podczas wyboru specjalisty, zwrócić uwagę na fakt jakie kursy ukończył, jak długo trwały i jaka instytucja certyfikowała danego osteopatę. Dobry terapeuta posiada rozległą wiedzę z m.in. dziedzin takich jak, w różnym zakresie:
- Medycyna,
- Anatomia,
- Fizjologia
- Fizjoterapia
- Układ ruchu i jego patologie.
Warunkiem powodzenia terapii jest odpowiednie przygotowania specjalisty oraz wzbudzenia w pacjencie wiary w wyzdrowienie. Znane są przypadki, w których terapia osteopatyczna pomogła uniknąć operacji, pozbyć się uciążliwego bólu czy też wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Tekst powstał we współpracy z placówką osteopatyczno-rehabilitacyjną we Wrocławiu na ul. Pawia 8 na Tarnogaju www.pawia8.pl