Wiadomo, że stres wpływa niemal na każdy aspekt życia. Odczuwany długotrwale może utrudnić funkcjonowanie, wywołując nawet objawy fizyczne np. nerwobóle czy ból brzucha. Ważne jest zatem zachowanie balansu w życiu i zadbanie o każdy czynnik związany ze stresem. Jednym z aspektów, które trzeba mieć na uwadze, jest dieta.
Jesteś tym, co jesz
Już dawno udowodniono, że odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w wartości odżywcze, sprzyja walce ze stresem. Połączona ze zdrowym trybem życia – aktywnością fizyczną i wypoczynkiem – stanowi doskonałe rozwiązanie na stres, ułatwia zachowanie balansu, gwarantuje wewnętrzny spokój. Tylko na czym polega “odpowiednia dieta”?
Co jeść, by ukoić nerwy?
Istnieją składniki, które wspomagają radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka.
- Witaminy z grupy B – uczestniczą w syntezie hormonu szczęścia (serotoniny). Znajdują się w: bananach, awokado, ciemnym pieczywie, zielonych warzywach, rybach i produktach zbożowych.
- Magnez – zabezpiecza przed bólami głowy i skurczami mięśni, które towarzyszą odczuwaniu stresu. Znajduje się w: orzechach, produktach zbożowych, nasionach, warzywach zielonych.
- Cukry złożone – to tzw. dobre cukry, które odżywiają mózg i biorą udział w produkcji serotoniny. Źródłami cukrów złożonych są: produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kasze, ryż brązowy, płatki owsiane.
- Przeciwutleniacze – ułatwiają koncentrację, redukują stres. Znajdują się w: kakao, owocach dzikiej róży, aronii, żurawinie, gorzkiej czekoladzie, porzeczce.
Jak zapewne zauważyłeś, aby ukoić nerwy jedzeniem, wystarczy zbilansowana dieta. Większość witamin i wymienionych składników spożywamy bowiem na co dzień. Problem może pojawić się dopiero wtedy, gdy jemy niewłaściwie.
Jak jeść, aby zapomnieć o stresie?
Wypracowanie właściwych nawyków żywieniowych nie jest łatwe. Co więcej, sama zmiana sposobu żywienia może wywołać stres, więc można równie dobrze wpaść w błędne koło. Jak tego uniknąć?
Popularnym obecnie rozwiązaniem opisanego problemu jest catering dietetyczny. Dzięki temu, że posiłki w nim są zbilansowane i dieta nie wymaga wprowadzenia wielu zmian do życia (a nawet je ułatwia, eliminując konieczność gotowania i zakupów), nie pojawia się kolejny czynnik stresogenny. Zadbanie o czynniki stresogenne jest zresztą niezwykle ważne.
Eliminacja czynników stresogennych
Dieta może pomóc w walce ze stresem, ale należy podkreślić, że najpierw trzeba wyeliminować czynniki stresogenne. Jeśli takim czynnikiem jest np. trudna sytuacja w pracy, warto rozważyć zmianę miejsca pracy lub opracować jakieś rozwiązanie problemu (być może przy współpracy z szefem?). Dopiero wtedy można mówić o obniżeniu poziomu stresu.
Pamiętaj więc, umiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami i właściwa dieta to najlepsze połączenie na stres!
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie cateringu dietetycznego z Wrocławia.