Jakie Maseczki ochronne na koronawirusa covid-19. Co należy wiedzieć? Sprawdź gdzie można dostać/odebrać za darmo we Wrocławiu

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

W całym kraju organizacje pozarządowe, nieformalne grupy, stowarzyszenia oraz przedsiębiorcy szyją maseczki ochronne dla potrzebujących – głównie medykom, ale i także i innym mieszkańcom – także Wrocławia!

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w Polsce od 16 kwietnia

Od jutra czyli 16 kwietnia będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba przebywająca w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, (lub szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos – ale nas tak dobrze nie ochroni). Obowiązek zasłaniania ust oraz nosa dotyczy każdej osoby znajdującej się w miejscach publicznych tj na ulicach, w urzędach, sklepach czy też miejscach świadczenia usług lub w zakładach pracy. Spokojnie – we własnym domu czy w samochodzie nie musimy zakładać maseczki ochronnej)

Zakładanie maski ochronnej to nie tylko obowiązek, ale także i odpowiedzialność społeczna, gdyż każda osoba nosząca maskę ochroni przed zarażeniem nie tylko siebie, ale i innych – bo może nie wiedzieć, że jest nosicielem choroby. Stąd też prawidłowe zakładanie, zdejmowanie i utrzymanie maseczki ochronnej w czystości jest bardzo ważne.

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną?

Możesz szybko i łatwo zrobić maseczkę własnoręcznie – skorzystaj z przykładowego wzoru wykrojnika, który znajdziesz na dole strony. Wystarczy kawałek materiału (tkaniny, z których powinna być wykonana maseczka znajdziesz powyżej) oraz dwie gumki, np. recepturki. Jeżeli używasz lekkiego materiału, zwielokrotnij liczbę warstw tkaniny.

  • Maseczka powinna być wiązana z tyłu na troki lub mieć gumki umożliwiające założenie jej za uszy.
  • W części środkowej powinna zawierać zakładki (harmonijkę), które pozwolą dopasować ją do kształtu twarzy (i zakryć tym samym nos, usta i brodę).
  • Górna krawędź powinna być wzmocniona, aby umożliwić szczelne dopasowanie maseczki do nosa.
  • Rozmiar mierzony „na płasko” to co najmniej 17,5 cm x 9,5 cm. – takie są wytyczne z rządowego serwisu dotyczącego koronawirusa.

My jednak rekomendujemy, aby maseczki jednorazowe wyrzucać od razu po użyciu a maseczki wielorazowe miały dodatkowo kieszonkę na filtr – najlepiej ffp3/n95 (lub “od biedy” hepa – wyciety z worka od odkurzacza czy filtra kabinowego).
Taka maseczka zapewnia lepszą ochronę oraz dodatkowo ochroni nas przed smogiem – gdyż jak pokazują badania – wbrew twierdzeniom licznych aktywistów z samochodozą, znakomita większość smogu nie pochodzi z samochodów, lecz z nieefektywnych kotłów bezklasowych.

Jak myć, prać, dezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku i jak dbać o higienę twarzy w związku z koronawirusem?


Jak podaje ministerstwo zdrowia wielorazowe maseczki wymagają regularnej sterylizacji. Maseczkę należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni:

  • pierz w pralce w temperaturze 60 stopni przez ok. 45 minut (koronawirus ginie dopiero przy tej temperaturze);
  • zawsze pierz maseczki oddzielnie, nie wrzucaj do innego prania;
  • nie pierz masek ręcznie.
  • po wypraniu można maseczkę wyprasować gorącym żelazkiem
  • można też zdezynfekować za pomocą środków antybakteryjnych o zawartości minimum 70% alkoholu.

Gdzie można otrzymać za darmo lub kupić maseczki ochronne we Wrocławiu

W poniższych sześciu lokalizacjach na terenie Wrocławia będzie można odebrać darmowe maseczki ochronne. Maski będą wykładane o godzinie 12 oraz o godzinie 17 w każdy poniedziałek. Oczywiście liczba masek jest ograniczona z powodu mocy przerobowych szyjących. Rozdawane za darmo maski są przeznaczone dla osób najbardziej potrzebujących, które mogą nie mieć możliwości innego ich zdobycia. Z tego powodu dostępne będą one w pakietach po dwie sztuki, a sami inicjatorzy akcji proszą aby jedna osoba pobierała tylko jeden pakiet.
Przed użyciem takiej maski należy zapoznać się z instrukcją stosowania (oraz wytycznymi ministerstwa zdrowia)

  1. STARE MIASTO
  2. Stojak przed KOTON Kocia Kawiarnia, Igielna 41. Punkt organizowany przez KOTON Kocia Kawiarnia.

  3. PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE
  4. Wiata na trójkątnym skwerze u zbiegu Komuny Paryskiej i Kościuszki. Punkt organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej i menthol architects.

  5. SZCZEPIN
  6. Skwer przed Parafia Chrystusa Króla we Wrocławiu, Młodych Techników 17. Punkt organizowany przez Stowarzyszenie Serce Szczepina.

  7. KARŁOWICE-RÓŻANKA
  8. Wielopokoleniowe Centrum Aktywności we Wrocławiu, Kasprowicza 46 – ogrodzenie. Punkt organizowany przez Fundację Emma.

  9. STRACHOCIN-SWOJCZYCE-WOJNÓW
  10. Rewir Twórczy – Centrum Aktywności Lokalnej, Swojczycka 118 – ogrodzenie. Punkt organizowany przez Stowarzyszenie Grupa z Pasją.

  11. ZŁOTNIKI
  12. Pergola Złotnickie Centrum Spotkań, Wielkopolska 7 Punkt organizowany przez Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej Wrocław-Złotniki.

Inicjatorką akcji we Wrocławiu jest Radna Miejska, Agnieszka Kędzierska. Inspiracją zaś był Maskomat zorganizowany w Bielsku-Białej