80 lat Leśnicy we Wrocławiu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leśnica na pierwszy rzut oka wygląda jak osobne małe podwrocławskie miasteczko – i nie ma się czemu dziwić bo jeszcze do niedawna nim była – w tym roku obchodzi 80. rocznicę włączenia do miasta Wrocławia. Z tej okazji Centrum Kultury Zamek zorganizowało wystawę fotograficzną.

Leśnica jest wyjątkowym wrocławskim osiedlem – w granicach miasta znajduje się dopiero 80 lat choć po dziś dzień wielu mieszkańców ze zdumieniem przyjmuje ten fakt myśląc, że leśnica jest jedną z małych podwrocławskich miejscowości.
Udokumentowana historia Leśnicy sięga aż XII wieku! Leśnica jest jedynym osiedlem we Wrocławiu (jeśli nie w polsce) które zostało wpisane (w 2004 r.) do rejestru zabytków, ze względu na swoją zabytkową zabudowę. Znajduje się tam m.in. barokowy zespół pałacowy z parkiem krajobrazowym, ponad stuletnie wille i kamienice oraz barokowy kościół św. Jadwigi Ślaskiej.

Centrum Kultury Zamek postanowiło uczcić 80-lecie włączenia Leśnicy do granic administracyjnych Wrocławia wystawą fotografii “Leśnica i leśniczanie a.d. 2008”. Wystawa składa się 60 fotografii wykonanych w ramach tematów: “architektura Leśnicy”, “pałac po remoncie” oraz “leśniczanie”. Zdjęcia zostały wykonane przez fotografów-amatorów grupy Karkonosko – Jeleniogórskiej forum Nikon Klub Polska.
Podczas wernisażu oprócz wyselekcjonowanych fotografii, będzie można też obejrzeć pozostałe nadesłane zdjęcia w formie elektronicznej.

Oprawę artystyczną zapewni zespół tańca dawnego Serenissima Wratislavia, który zaprezentuje nam swój kunszt na wspaniałych zamkowych tarasach. Ponadto w “Zamku” będziemy mogli obejrzeć film, który przybliży nam 900 lat historii Zamku i samej leśnicy, pt. “Dzieje Zamku Leśnickiego”.

Kiedy i gdzie:
Początek: 20 września, sobota, godz. 12:00
Koniec: wystawa będzie czynna do 31 grudnia
Centrum Kultury “Zamek”, pl. Świętojański