Jak i gdzie szukać pracy we Wrocławiu?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wrocław to ponad 600-tysięczne miasto, najważniejszy ośrodek gospodarczy, kulturalny, oświatowy Dolnego Śląska. Ogromny potencjał inwestycyjny stolicy województwa, korzystne otoczenie biznesu, tereny przystosowane pod inwestycje zapewniane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną, dostęp do wykwalifikowanej kadry i zaplecza technologicznego – przyciągają inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem.

Liczne firmy generują z kolei generują niegasnące zapotrzebowanie na pracowników w licznych branżach, między innymi IT, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, chemicznej i inżynieryjnej.

Oferty pracy we Wrocławiu kierowane są zarazem do studentów i absolwentów uczelni wyższych, jak i osób z wykształceniem zawodowym/ branżowym, osób z różnego rodzaju uprawnieniami. Jednym ze wskaźników pozwalających pozytywnie oceniać wrocławski rynek pracy jest bardzo niski poziom bezrobocia utrzymujący się zarówno w mieście, jak i w otaczającym je powiecie wrocławskim. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (dane na koniec marca 2021 r.) stopa bezrobocia wyniosła:

  • we Wrocławiu – 2,6%,

  • w powiecie wrocławskim – 2,5%.

Poziom wskaźnika jest zatem bardzo niski zarówno na tle województwa, jak i skali ogólnopolskiej (stopa bezrobocia odpowiednio 5,8% i 6,4%).

Osoby szukające zatrudnienia, a także różnego rodzaju form wsparcia zawodowego – kursów, szkoleń, staży, rozglądające się za targami pracy czy chcące skorzystać z zasiłku – mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu (dane adresowe: ul. Gliniana 20, 50-525 Wrocław). Poszukiwanie etatu nie powinno jednak kończyć się na rejestracji w urzędzie. O wiele skuteczniejszym sposobem jest połączenie kilku metod i wykazanie aktywnej postawy na rynku zatrudnienia. Jak zatem zabrać się do szukania pracy we Wrocławiu okolicy?

Znajdź interesujące ogłoszenie o pracę

Na początek zastanów się, skąd pozyskać jak największą liczbę ogłoszeń o pracę na interesujące cię stanowisko. We wspomnianym urzędzie pracy zwykle nie znajdują się wszystkie aktualne oferty od pracodawców. Wiele firm nie zgłasza rekrutacji do PUP i stawia na szukanie personelu z pominięciem tej instytucji. Pracodawcy publikują ogłoszenia przede wszystkim w internecie. Gdzie konkretnie?

Choć liczne oferty pojawiają się w mediach społecznościowych, na forach czy platformach o ogólnym profilu sprzedażowym, w pierwszej kolejności warto zwrócić się w stronę portalu z ogłoszeniami o pracę. Rejestracja na tak sprofilowanej platformie daje bowiem wiele korzyści i narzędzi znacznie ułatwiających poruszanie się po rynku ogłoszeń. Przykładowo – portal Praca.pl umożliwia darmową rejestrację osobom szukającym pracy, a szczegółowe filtry wyszukiwania pozwalają na szybkie zawężanie ogłoszeń do wybranego miejsca w Polsce, branży i innych parametrów. W portalu znajduje się też cenna zakładka Pracodawcy, dająca szybki podgląd aktualnych propozycji zatrudnienia od konkretnych firm. Po kliknięciu w logo marki przechodzimy z kolei do zakładki, w której uzyskujemy szczegółowe informacje na temat przedsiębiorstwa. Jak widać – wszystko wygodnie, w jednym miejscu, bez potrzeby przeklikiwania się przez kolejne strony w wyszukiwarce.

Napisz dobre CV

Współczesny portal pracy to nie tylko tablica ogłoszeń. Te najlepsze przeprowadzają kandydata od początku do końca przez proces rekrutacyjny. Pomagają też przygotować profesjonalne CV. Możliwość stworzenia tego dokumentu daje wspomniana Praca.pl. Kreator CV jest darmowy i bardzo intuicyjny – naprawdę warto go wypróbować. Wystarczy wejść na stronę www.praca.pl/kreator-cv, w kilka chwil założyć konto, uzupełnić dane kontaktowe, dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego, umiejętności i zainteresowań, na koniec ewentualnie dodać zdjęcie. Gotowy dokument aplikacyjny w formacie pdf można pobrać i na przykład wykorzystać do kolejnych rekrutacji. To wszystko bez konieczności instalowania oprogramowania do tworzenia tego typu dokumentów czy bez męczenia się narzędziami zwykłego edytora tekstów. Profesjonalne CV jest dostępne z poziomu przeglądarki w kilka chwil – to naprawdę nieoceniona pomoc w poszukiwaniu pracy.

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

Portal z ogłoszeniami umożliwia bezpieczny kontakt pracodawcy z kandydatem na stanowisko. Dzięki platformie, po przejściu wstępnej selekcji, umówisz się również na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to szczególnie stresujący etap naboru, budzący w osobach szukających zatrudnienia wiele obaw. Jak zatem przygotować się do spotkania z rekruterem?

Przede wszystkim miej świadomość, że zgodnie z rosnącym trendem na rynku pracy w Polsce i zagranicą obecnie coraz więcej rozmów rekrutacyjnych przeprowadzanych jest przez internet. Wielu kandydatów do pracy ceni taką formę spotkania. Znajome otoczenie – np. własnego mieszkania – znacząco obniża poziom stresu. Rozmowa o pracę online to ponadto oszczędność czasu i pieniędzy – gdyż kandydat nie musi już nigdzie dojeżdżać, by zobaczyć się z rekruterem.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od trybu rozmowy kwalifikacyjnej – ważne, by się do niej dobrze przygotować. Schludny strój, punktualność to podstawa. Jeśli rozmowa ma przebiegać przez internet, należy także zawczasu sprawdzić sprzęt i jakość połączenia do sieci, a także zwrócić uwagę na to, czy otoczenie jest czyste, wyciszone.

Przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj odpowiedzi na standardowe pytania:

  • dlaczego pani / pan chce u nas pracować?

  • jakie jest pani / pana wcześniejsze doświadczenie zawodowe?

  • jak pani / pan dowiedziała / dowiedział się o rekrutacji?

  • czy może pani / pan powiedzieć coś o sobie?

  • jakie są pani / pana oczekiwania finansowe?

Są to zagadnienia poruszane w czasie większości rozmów o pracę. Nie zapomnij także dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz – poznać jej strukturę organizacyjną, zakres działalności, produkty, filozofię. W tym celu odwiedź oficjalną stronę przedsiębiorstwa, profil w mediach społecznościowych.