Koszty dodatkowe przy zakupie nieruchomości – na jakie opłaty się przygotować?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeśli chcemy kupić nieruchomość, musimy przygotować się na spore koszty. Ceny na rynku mieszkaniowym wciąż rosną. Poza tym z zakupem nieruchomości wiąże się również szereg opłat dodatkowych. Na jakie z nich musimy się przygotować?

Taksa notarialna i opłaty sądowe

Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie czy dom, powinniśmy wiedzieć, że cena nieruchomości to niejedyny koszt, z jakim będziemy musieli się zmierzyć. Oprócz niej kosztem będą dla nas opłaty dodatkowe, do których można zaliczyć przede wszystkim taksę notarialną i opłaty sądowe. W przypadku wynagrodzenia dla notariusza, możemy próbować ponegocjować, zwłaszcza, jeśli polecił nam go jakiś znajomy lub agent nieruchomości. Jeśli jednak chodzi o opłaty sądowe, ich wysokość jest stała.

Przykładowo, opłata za założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł, a opłata za wpisanie do niej prawa własności – 200 zł. Innymi opłatami z jakimi trzeba się liczyć chcąc kupić nieruchomość są opłata za wpis do księgi wieczystej roszczenia z umowy deweloperskiej, której wysokość to 150 zł, a także opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej, której wysokość wynosi z kolei 200 zł.

Prowizja dla agenta nieruchomości

Większość z nas chcąc kupić mieszkanie czy inny lokal w Smolcu czy innych miejscowościach, decyduje się korzystać z agencji nieruchomości. Pośrednik pomaga nie tylko w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, ale także w załatwieniu wszystkich formalności. Niestety, wynagrodzenie agenta często wynosi nawet kilka procent wartości lokalu. Zazwyczaj jest to od 1,5 do 3%. Dokładna wysokość prowizji zależy od wybranej agencji i wcześniejszych ustaleń. Nabywca nieruchomości jeszcze przed podpisaniem umowy może spróbować z pośrednikiem ponegocjować. W tym przypadku nawet jeśli uda się wynegocjować niewielką obniżkę, oszczędności mogą być spore.

Oczywiście mieszkanie można znaleźć też na własną rękę, co ułatwiają popularne serwisy internetowe. Deweloperzy w Smolcu budują zarówno nieruchomości 1- jak i 2- , 3- czy 4-pokojowe, dzięki czemu w ich ofercie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Na końcu jeszcze czeka nas podatek

Jednym z największych kosztów zakupu nieruchomości jest podatek od czynności cywilnoprawnych, nazywany powszechnie podatkiem PCC. Jego wysokość to 2% podstawy opodatkowania, czyli 2% od ceny nieruchomości. Jeśli kupujemy duże mieszkanie czy dom w dobrej lokalizacji, którego wartość jest stosunkowo wysoka, musimy liczyć się z tym, że podatek będzie dla nas sporym obciążeniem. 2% od kwoty kilkuset tysięcy złotych to przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dobrą informacją jest to, że osoby, które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego, jakie mają w swojej ofercie deweloperzy w Smolcu, nie będą ponosić części wspomnianych opłat dodatkowych, a w tym podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, dokumentem zakupu jest faktura VAT, co oznacza, że nabywca musi zapłacić podatek pośredni, który jest już wliczony w jej cenę.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl