Mieszkanie z kredytem – jak sprzedać?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Trudna sytuacja życiowa często zmusza nas do zmiany planów, a często nawet do sprzedaży mieszkania. W obecnych czasach wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na kredyt. I tu pojawia się pytanie: jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Przekonajmy się, jak krok po kroku wygląda proces sprzedaży mieszkania z kredytem, jakich dokumentów będziemy potrzebować oraz czy taka sprzedaż jest opłacalna?

Co warto wiedzieć przed sprzedażą mieszkania?

Według polskiego prawa nie istnieją bezpośrednie przeszkody, które zabraniałby nam sprzedaży mieszkania kupionego na kredyt hipoteczny. Poszukując kupca na mieszkanie obciążone hipoteką, koniecznie musimy poinformować go o tym w ogłoszeniu lub podczas spotkania, jeszcze przed rozpoczęciem czynności związanych ze sprzedażą. Następnym krokiem jest uzyskanie od banku zaświadczenia dotyczącego kwoty zadłużenia, które pozostaje do spłaty względem sprzedawanej nieruchomości. Dodatkowo możemy zażądać w banku promesy wykreślenia hipoteki, czyli dokumentu, dzięki któremu kupujący zyska pewność, że po spłaceniu należności bank udzielający kredytu sprzedającemu nie będzie miał praw do mieszkania. Promesa ważna jest 30 dni, dlatego w tym czasie powinniśmy podpisać umowę przedwstępną.

 Umowa przedwstępna

Po uzyskaniu wspomnianych wcześniej dokumentów powinniśmy sporządzić umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, w której zawarte będą wszystkie szczegóły dotyczące przeprowadzanej transakcji. Warto sporządzić umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Zazwyczaj zabezpieczeniem umowy przedwstępnej jest zadatek w wysokości 5-10% wartości mieszkania. Przykładowo nieruchomości na sprzedaż we Wrocławiu o powierzchni 50 metrów kwadratowych kosztują 370 000 złotych, więc kupujący podczas podpisywania umowy przedwstępnej muszą zapłacić zadatek w wysokości 18 500 – 37 000 złotych.

 Sprzedaż mieszkania

Ostatnim krokiem do sfinalizowania transakcji jest podpisanie umowy sprzedaży mieszkania, w formie aktu notarialnego. Na tym etapie notariusz zadba o wykreślenie z księgi wieczystej nieaktualnych wpisów m.in. tych dotyczących kredytu hipotecznego i zapisania nowych. Po otrzymaniu środków pochodzących ze sprzedaży mieszkania powinniśmy zwrócić się do banku, który udziela nam kredytu hipotecznego o zaświadczenie dotyczące uregulowania zadłużenia. Po udanej transakcji kupujący musi pamiętać o uiszczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych, który dla mieszkań z rynku wtórnego aktualnie wynosi 2% wartości nieruchomości.

 O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadając kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich lub innej walucie obcej również możemy dokonać sprzedaży mieszkania. Warto jednak przed transakcją skonsultować ten pomysł z doradcą finansowym, który pomoże nam oszacować opłacalność tej transakcji.

 

Sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym to bezpieczna transakcja, na którą decyduje się wiele osób i nie powinniśmy się jej obawiać. Kluczem do sukcesu jest znalezienie kupca i dopilnowanie formalności.