Jaki nawilżacz do sypialni?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Gdy zbliża się sezon grzewczy, większość z nas przypomina sobie koszmar suchego powietrza. Wysuszona, podrażniona skóra, zapalenia spojówek, zespół suchego oka, częstsze przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych to tylko niektóre z najczęściej występujących dolegliwości. Jak działa nawilżacz powietrza? Jakie urządzenie wybrać, ażeby chronić siebie i swoich bliskich przed negatywnymi skutkami suchego powietrza?

Jak działa nawilżacz powietrza?

Na rynku wyróżniamy obecnie 3 główne typy nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, ultradźwiękowy oraz parowy. Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety. Najbezpieczniejszą i najbardziej ekonomiczną jest jednak metoda ewaporacji. Wykorzystujące naturalny proces parowania, nawilżacze ewaporacyjne wyposażone są w matę, zwaną też filtrem nawilżającym. Wykonany z higroskopijnych materiałów, filtr ten oczyszcza i nawilża powietrze, które przechodzi przez urządzenie, a następnie zostaje wydmuchiwane z powrotem do otoczenia w postaci niewidocznej mgiełki.

Rozwiązanie to jest zdrowe i bezpieczne dla użytkowników. W przeciwieństwie do nawilżaczy parowych, nie występuje tu ryzyko poparzenia, nie wpływa też na zużycie prądu. W odróżnieniu od urządzeń ultradźwiękowych, nie emituje drażliwych dla zwierząt domowych ultradźwięków. Pozwala również stosować zwykłą wodę z kranu, która zostaje skutecznie oczyszczona przez umieszczony w urządzeniu filtr. Możliwość korzystania z wody kranowej oraz niski pobór prądu czynią z ewaporacji nie tylko najbardziej higieniczną, ale i ekonomiczną metodę nawilżania.

Dlaczego warto kupić nawilżacz powietrza?

  • Ochrona śluzówki gardła i nosa – zmniejszenie objawów alergii, rzadsze przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych
  • Poprawa kondycji skóry – złagodzenie objawów pieczenia, swędzenia czy pękania skóry, bardziej wytrzymałe, lśniące włosy
  • Rzadsze przypadki zapalenia spojówek i zespołu suchego oka
  • Lepsza jakość snu
  • Redukcja objawów zmęczenia
  • Korzystny wpływ na rośliny i zwierzęta domowe
  • Możliwość zarządzania i monitorowania bieżącej wilgotności

Wyżej wymienione punkty stanowią najważniejsze zalety posiadania nawilżacza. Niezależnie od wybranego typu urządzenia, będzie ono zawsze bardziej efektywnie od tradycyjnych metod nawilżania. Wieszanie naczyń ceramicznych na grzejnikach, zostawianie otwartych drzwi do łazienki czy rozwieszanie prania przed snem to rozwiązanie krótkotrwałe i nie oferujące możliwości łatwej kontroli. Ze względu jednak na łatwą i bezpieczną eksploatacją, polecamy nawilżacze ewaporacyjne.

Ile kosztuje nawilżacz powietrza?

Najpopularniejsze urządzenia ewaporacyjne znajdziemy w cenie 300-500 zł. Koszty bieżącej eksploatacji sprzętu są praktycznie znikome (1 litr wody kranowej to koszt ok. 1 gr). Jedyne, o czym musimy pamiętać to konieczność okresowej wymiany filtra (kilkadziesiąt złotych raz na 3 mies. lub raz na 6 mies.).

Propozycje nawilżaczy do 500 zł

  • Klarta Humea WiFi – cena 449 zł

Klarta Humea WiFi to urządzenie, które łączy dobrą wydajność z wygodnym, zdalnym sterowaniem. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną, aby móc swobodnie kontrolować pracę nawilżacza z każdego miejsca w domu, jak i poza niego. Funkcja ta pozwala m.in. ustawić docelowy poziom nawilżania, zaprogramować czas wyłączenia czy ustalić reguły pracy (np. jeżeli RH > 50% -> zmniejsz intensywność nawilżania). Ponadto Klarta Humea może być traktowana również jako lampka nocna. Poziom natężenia możemy regulować w zależności od preferencji. Wydajność 300 ml/h przy 3-litrowym zbiorniku na wodę zapewnia 10 godzin nieprzerwanego nawilżania.

Koszty eksploatacji: Wymiana filtru nawilżającego (raz na 6 mies.) – 49 zł

  • Philips HU4803/01 – cena 445 zł

Nawilżacz marki Philips to propozycja holenderskiego koncernu, charakteryzująca się dobrą relacją ceny do posiadanych funkcji. Użytkownicy otrzymują urządzenie o wydajności nawilżania 220 ml/h, co przy 2-litrowym zbiorniku na wodę gwarantuje 9 godzin nieprzerwanego nawilżania. Philips HU4803/01 wykorzystuje znaną z innych modeli koncernu technologię oczyszczania NanoCloud. Oprócz tego model ten może pochwalić się bardzo niskim zużyciem prądu (14 W) i cichą pracą (≥26 dB).

Koszty eksploatacji: Wymiana filtru nawilżającego (raz na 3 mies.) – 49 zł

  • Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 4L – cena 499 zł

Najdroższy z prezentowanych modeli pochodzi od chińskiego giganta Xiaomi. Urządzenie wyróżnia się pod względem konstrukcji. Tradycyjny filtr nawilżający zastąpiony tu talerzami obrotowymi, których nie musimy wymieniać. Model Xiaomi posiada również moduł wi-fi, dzięki czemu można podłączyć urządzenie do aplikacji mobilnej Xiaomi Mi Home. Wydajność nawilżacza Xiaomi wynosi 240 ml/h. Urządzenie posiada duży 4-litrowy zbiornik na wodę. W praktyce pozwala to na pracę na pełnych obrotach przez ponad 16 godzin.

Koszty eksploatacji: Brak (talerze obrotowe nie wymagają wymiany)