Mieszkańcy Wrocławia, nadal chętnie je odwiedzają i pytają gdzie są targowiska i bazary we Wrocławiu. Mimo, że tutejsi konsumenci pokochali zakupy w większych sklepach, wciąż robią zakupy na targowiskach i bazarach. W różnych punktach miasta nadal można kupić świeże warzywa, owoce, produkty masarskie i wszystkie inne mniej lub bardziej potrzebne przedmioty. Jak widać poza kilkoma przypadkami wszystkie targowiska działają od wielu lat i posiadają swoją stałą klientelę. Aktualizacja 2019
Gdzie we Wrocławiu są targowiska, bazary i place targowe/handlowe?
Spis treści:
Targowiska i bazary we Wrocławiu
Targowisko Niedźwiedzia / “niedźwiadki”
Przy niedźwiedziej jest jeden z tych placów targowych, gdzie można połączyć wizytę z wizytą w pobliskim centrum handlowym Magnolia park. Mimo bliskości galerii handlowej Targowisko przy niedźwiedziej w niektórych kręgach zwane “niedźwiadkami” nie tylko nie upadło i dalej zaopatruje mieszkańców pobliskich Popowic, ale i niezależnie od pory dnia jest tam całkiem spory ruch. Targowisko to było zagrożone likwidacją. Jednak udało się je uratować dzięki złożonej miastu deklaracji, że dzięki modernizacji będzie nowocześniejsze i bardziej estetyczne. Remont targowiska rozpoczął się w marcu 2018 roku.
Prace na targowisku Niedźwiedzia ruszają z opóźnieniem. Ich rozpoczęcie utrudniły dwie duże awarie magistrali wodociągowej, wskutek których ul. Niedźwiedzia i plac targowy zostały w ciągu ostatnich trzech tygodni dwukrotnie zalane.
W planie jest przede wszystkim wymiana straganów na nowoczesne, modułowe pawilony handlowe, z dostępem do wody i prądu. Będą miały kolor kawy z mlekiem. Kupcy mogą zajmować po 2-4 moduły (blisko 15 m kw każdy).
Targowisko niedźwiedzia godziny otwarcia
od pon. do pt.: 07:00–18:00
sobota: 07:00–16:00
niedziela: Zamknięte
Targowisko przy DH Astra (Horbaczewskiego/Na ostatnim groszu)
To było niegdyś jedno z największych miejsc handlu. Dziś, jest niewielkie. Targowisko przy Astrze, które mieści się na łączniku pomiędzy przystankami autobusowymi i domem handlowym Astra jest niewielką pozostałością po działającym niegdyś ogromnym targowisku, które niegdyś mieściło się na wielkim placu (gdzie dziś powstała Astra 2) za domem handlowym. Podobnie jak na innych targowiskach, handlujący tutaj to od lat te same osoby i rodziny, a kupujący to ich stali klienci.
Targowisko w Leśnicy
Położone przy samej pętli i oddalone od centrum miasta targowisko w Leśnicy jest miejscem, które w dalszym ciągu dobrze się trzyma. Można tam bez problemu zakupić w świeże warzywa, owoce, mięso, wędliny, ale także znajdziemy tu bezproblemowo kosmetyki czy odzież. Targowisko cieszy się popularnością nie tylko wśród mieszkańców Leśnicy i okolicznych osiedli, ale także mieszkańców podwrocławskich miejscowości.
Targowisko na Bartoszowicach
Położone na końcu Wielkiej Wyspy przy ulicy Bacciarellego, targowisko na Bartoszowicach od lat jest miejscem, gdzie mieszkańcy osiedli takich jak Biskupin czy też Sępolno chętnie kupują warzywa i owoce. Dużym powodzeniem cieszą się również stoiska mięsno-wędliniarskie, gdyż oferują naprawdę dobre wyroby w atrakcyjnych cenach.
Targowisko na Różance
Zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic Broniewskiego oraz Żmigrodzkiej, Targowisko na Różance leży na granicy pomiędzy osiedlem Różanka oraz Karłowicami. Strategiczny punkt, stanowiący ruchliwy węzeł komunikacyjny sprawia, że targowisko to wciąż żyje i jest odwiedzane przez wielu klientów. Podobnie jak gdzie indziej, poza świeżymi warzywami i owocami, nabiałem i wyrobami wędliniarskimi, stoiska na targowisku oferuje swoim klientom kosmetyki, chemię gospodarczą i odzież.
Targowisko “Bazar na Ptasiej” (boczna pomorskiej – Nadodrze)
Targowisko na wrocławskim Nadodrzu stało się ostatnio terenem eksperymentalnej polityki, łączącej w sobie elementy kultury. Przebudowane na nowo wedle projektu mieszkających w pobliżu artystów, zostało mianowane Bazaristanem. Nazwa ma na celu podkreślenie wyjątkowości tego miejsca, w którym długoterminowi klienci spotykają się z nowymi mieszkańcami. Rynek został więc włączony do planów rewitalizacji Nadodrza. Oferuje asortyment podobny do innych takich miejsc handlowych dla starych i nowych klientów. Niegdyś można było tu nabyć węgiel (pochodzący z Wałbrzyskich biedaszybów) wprost z ciężarówek.
Targowisko na Nowym Dworze
Bazar ten, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie pętli autobusowej na nowym dworze, targowisko na Nowym Dworze wydaje się mieć za sobą lata świetności, ponieważ stoisk jest tu coraz mniej. Nadal jednak jest czynne i ma swoich oddanych zwolenników. Na targowisku na Nowym Dworze można kupić świeże owoce i warzywa, chemię gospodarczą i kosmetyki.
Targowisko przy Komandorskiej
Istniejące przeszło dwadzieścia lat targowisko przy komandorskiej posiada uznaną renomę wśród mieszkańców okolicznych osiedli. Wiele osób codziennie odwiedza to miejsce w poszukiwaniu dobrej i świeżej żywności. Jak sami mówią, przychodzą tu od lat i wiedzą, że sprzedawane tutaj produkty są dobrej jakości, zdrowe i można nim zaufać.
Pasaż Zielińskiego
Obiekt handlowy powstał w miejscu dawnych warsztatów które spłonęły. W Pasażu Zielińskiego, który powstał niejako w miejsce i jako kontynuacja “Placu Zielińskiego” można spotkać sprzedawców, którzy przenieśli się z zamkniętego pobliskiego bazaru. Znajdują się tu 262 stoiska handlowe oraz parking na 150 miejsc. Koszt inwestycji ok. 12 mln złotych
Targowiska i giełdy staroci
Targowisko na Młynie (młyn sułkowice)
Targowisko Młyn Wrocław
ul. Poprzeczna 33/35 (Młyn Sułkowice),
Targowisko młyn godziny otwarcia
Targowisko jest czynne w każdą niedzielę w godzinach 5-16,
Targowisko młyn wrocław cennik/opłaty
Wstęp dla kupujących jest bezpłatny
Opłaty dla sprzedających:
Prawo handlu na w/w powierzchniach mają osoby, które:
a) posiadają rezerwacje i zajmą swoje miejsca do godziny 8.00 oraz u inkasentów uiszczą następujące należności wg cennika miejsc z rezerwacją:
b) opłatę handlową zależną od wielkości i rodzaju miejsca,
c) opłatę wjazdową za pozostawianie na swoim miejscu handlowym auta osobowego, busa czy przyczepy;
d) nie posiadają rezerwacji i po wniesieniu u inkasentów należności wedle cennika opłat komercyjnych
e) zostaną przez upoważnione osoby ustawione albo na miejscach nieobjętych rezerwacją albo na miejscach tego dnia niezajmowanych przez właścicieli rezerwacji. Po godzinie 8.00 mogą być ustawione na miejscach zarezerwowanych, ale niezajętych do tego czasu przez posiadaczy rezerwacji.
Pchli targ i giełda staroci we Wrocławiu. Można tu kupić praktycznie wszystko: ciuchy, buty, meble, porcelanę, szkło, sprzęt ogrodniczy, rowery, zabawki, chemię z Niemiec, używany i nowy sprzęt AGD, tkaniny, starocie i mnóstwo arcyciekawych szpargałów. W budynkach poprzemysłowych znajdują się specjalistyczne sklepy np. rowerowe, z antykami.
Targowiska hurtowe we Wrocławiu
Targowisko Targpiast przy Obornickiej
Targpiast jest największą giełdą rolno-spożywczą we Wrocławiu, zlokalizowaną przy ulicy Obornickiej. Czynny jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia. Można tu nabyć świeże owoce, warzywa. Zaopatrują się tutaj kupcy handlujący na wrocławskich targowiskach, właściciele restauracji, szefowie firm cateringowych, a także działające w mieście sieci handlowe i sklepy spożywcze. Targpiast w obecnym miejscu istnieje od roku 1997, wcześniej giełda mieściła się na placu Kromera. Targowisko od lat stanowi centrum handlu hurtowego i nic nie zapowiada, by miało się to w przyszłości zmienić.
Dolnośląskie Centrum Hurtu Rolno–Spożywczego
Bezpośrednim konkurentem Targpiastu pozostaje DCHR-S przy ulicy Giełdowej. Poza owocami i warzywami oferuje również ogromny wybór kwiatów i produktów nabiałowych, wszystko dostępne od poniedziałku do soboty od wczesnych godzin porannych do godziny 16, jedynie kwiaty sprzedawane są tylko do godziny 11. Na terenie Centrum odbywa się także Giełda Zoologiczna, na której w każdy piątek zaopatrują się właściciele sklepów zoologicznych nie tylko z terenu Wrocławia. Centrum położone jest w pobliżu autostrady A4, co zapewnia mu doskonałe połączenie z resztą regionu.
Nieczynne/zlikwidowane targowiska we Wrocławiu
Ponieważ jest to cykl miejsca we Wrocławiu nie byłbym sobą, gdybym z czysto kronikarskiego obowiązku nie wspomniał o tych nieistniejących już wrocławskich targowiskach, które zniknęły z mapy niedawno ale i też tych których nie ma już od wielu lat.
Targowisko na placu Grunwaldzkim
Dawne targowisko na placu Grunwaldzkim mieściło się gdzie obecnie znajduje się Nobilis Business House (przy ul. Curie-Skłodowskiej).
Można tu było kupić zarówno świeże owoce i warzywa jak i nabyć także nowe jak i używane ubrania czy sprawić sobie zegarek. Dla wielu Wrocławian było to jedno z ulubionych targowisk. Zamknięto je w 2006 roku z powodu budowy biurowca.
Targowisko przy Przodowników Pracy (al. Hallera)
Tutaj wiele się zmieniło: zmieniła się nazwa ulicy – z Przodowników Pracy na al. Hallera, zmienił się obiekt handlowy, wybudowano ulicę… i zamknięto targowisko. Przy skrzyżowaniu Grabiszyńskiej z obecną ul. Hallera (między nieistniejącym już budynkiem PZL Hydral i pawilonem handlowym) mieściło się niegdyś targowisko. Obok niego mieścił się pawilon handlowy (znany pod nazwami biały pawilon, biały dom) mieszczący oprócz sklepów fryzjera, fotografa, placówkę poczty polskiej, placówkę banku czy centralę telefoniczną. I to centrum handlowe zakończyło swój żywot – w 2017 otworzono tu zupełnie nowe, przebudowane Tarasy Grabiszyńskie.
Bazar plac Zielińskiego
W 2013 roku po przeszło 17 latach przestało działać popularne targowisko przy placu Zielińskiego, które go nazwa zwyczajowo stała się synonimem dla Placem Zielińskiego. Handlarze tu trafili w 1995 roku – w większości z placu Wolności. Kupcy z bazaru przenieśli się do hali targowej wybudowanej przy Swobodnej/ Nasypowej
Foto: 30 stycznia 2010, Bazarek na Ptasiej / https://fotopolska.eu/1160421,foto.html