Wędkowanie we Wrocławiu. Gdzie na ryby. Najlepsze miejsca do łowienia i jakie ryby w rzekach?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

We Wrocławiu amatorów łowienia ryb czyli wędkarstwa nam z pewnością nie brakuje. Tym bardziej, że przez stolicę Dolnego Śląska i jej okolice przepływa siedem rzek, które obfitują w różne gatunki ryb słodkowodnych. Każdy miłośnik wędkarstwa z całą pewnością ma swoje ulubione miejsca na realizację własnych zainteresowań, które są zwane moczeniem kija. Są to najczęściej mało znane stawy i jeziora do łowienia ryb we Wrocławiu, ale i sama Odra i jej dopływy obfitują w ryby.

Łowienie ryb we Wrocławiu

Spis treści:

Rzeki we Wrocławiu

W samym tylko Wrocławiu przez miasto przepływa kilka rzek.

nazwadługość[e] (km)rzędowość[f]recypientJakie ryby
Odra26[4] (27[15])I rzęduMorze Bałtyckie––
Bystrzyca14[16] (15[15])II rzęduOdra
Oława19,5[15]II rzęduOdra
Ślęza15[15][17]II rzęduOdra
Widawa16[18] (19,5[15])II rzęduOdra
DobraIII rzęduWidawa
ZielonaIII rzęduOława

 

Odra to rzeka, która już od wielu lat stanowi centrum rekreacyjne Wrocławia w ostatnim czasie przyciąga ptactwo wodne oraz wielu wędkarzy. Najczęściej odwiedzanymi przez nich miejscami są: okolice Mostu Grunwaldzkiego gdzie zawsze kilku stoi, mostu Milenijnego, a także Mostu Osobowickiego. Nie tylko na Odrze bierze – dobre miejscówki są też nad Ślężą oraz nad Oławą niedaleko Parku Wschodniego.
Miłośnikow moczenia kija można spotkać także spacerując nad rzeką w pobliżu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jakie ryby są w odrze i innych rzekach?

Jak twierdzą znajomi wędkarze – pomiędzy Śluzą na rędzinie oraz Osobowicami można złowić m.in karpie, liny, leszcze i płocie. Nierzadko spotkać tu można także sandacze, okonie, sumy oraz szczupaki. Ale wiadomo – co bardziej interesujące sztuki biorą tylko cierpliwym fanatykom wędkarstwa dobrze znającym rzekę.
Najwięcej ryb kryje się w zatoczkach, jednak na dużą ich ilość wpływa także wolny nurt. Z utrudnieniami w tej okolicy trzeba liczyć się w porach otwarcia śluzy. Zmiany poziomu rzeki i przyspieszony nurt to warunki, które nie sprzyjają wędkowaniu.
Zimowisko barek na Osobowicach to miejsce, w którym najwięcej ryb pojawia się jesienią i wiosną. Są to przede wszystkim karpie i leszcze.
A skoro o osobowicach mowa to okolice Mostu Osobowickiego to raj dla szukających leszczy, linów, boleni i karpi. Zdarza się tu także złowić okonie.

Jakie ryby biorą w Oławie

Płocie, klenie, leszcze, okonie, szczupaki, liny, karpie i sumy to ryby, które zadomowiły się w wodach Oławy. Wędkowanie na tym dosyć krótkim i płytkim dopływie Odry na pewno da pasjonatom wiele satysfakcji, bo o zdobycz tu nietrudno.

Przed wybraniem się na ryby warto jednak zapoznać się z regulaminem okręgu wrocławskiego Polskiego Związku Wędkarskiego, który reguluje kwestie związane z wędkowaniem na tutejszych wodach.