Przegląd urządzeń chłodzących powietrze. Wybierz sprzęt idealny dla siebie

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Upalne lato zaczyna dawać się we znaki, dlatego wielu z nas myśli już o tym, jak efektywnie chłodzić swoje domy i mieszkania. Zastanawiasz się, jaki sprzęt będzie w twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem? Specjalnie dla ciebie porównaliśmy cztery popularne rodzaje urządzeń chłodzących powietrze: klimatyzatory stacjonarne, klimatyzatory przenośne, klimatyzery i wiatraki.

Analiza możliwości wykorzystania różnych metod chłodzenia

Rozpocznijmy od tego, co ma istotny wpływ podczas wyboru urządzeń obniżających temperaturę powietrza, a więc od ograniczeń dotyczących ich wykorzystania. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na zastosowanie dowolnego sprzętu.Klimatyzatory stacjonarne

 • Klimatyzator stacjonarny

  Klimatyzator stacjonarny składa się z dwóch części, ponieważ każdy wymiennik ciepła ulokowany jest w oddzielnej obudowie. Jedną część montuje się wewnątrz pomieszczenia, a drugą poza budynkiem. Połączenie ich ze sobą wymaga wykonania otworów w ścianie i właśnie dlatego, jeśli mieszkasz w bloku albo kamienicy, taką klimatyzację możesz zamontować wyłącznie po uzyskaniu stosownych zezwoleń.Klimatyzatory przenośne

 • Klimatyzator przenośny

  Klimatyzator przenośny to zazwyczaj urządzenie jednoczęściowe wyposażone w rurę. Służy ona do odprowadzania gorącego powietrza poza budynek, a rekomendowanym sposobem montażu jest wysunięcie jej końca przez okno zabezpieczone specjalną uszczelką. W przypadku urządzeń takich jak

 • Klimatyzery

  Klimatyzer, czyli klimator, określa się niekiedy mianem klimatyzatora bez rury. Nie jest to w pełni prawidłowa nazwa, ale dobrze odzwierciedla budowę urządzenia. Nie ma tutaj żadnych elementów zewnętrznych, tak więc klimator można zamontować wszędzie. Na pytanie: „czy warto?”, odpowiemy w dalszych częściach artykułu.

 • Wiatraki

  W przypadku wentylatora sprawa jest oczywista. Nikomu nie trzeba chyba udowadniać, że wiatraka można używać wszędzie, gdzie tylko da się go podłączyć do zasilania. 

Porównanie wpływu na temperaturę

Sprawdźmy teraz, jak poszczególne urządzenia radzą sobie z realizacją swojego głównego zadania, czyli obniżaniem temperatury powietrza. 

 • Klimatyzatory stacjonarne

  Klimatyzacja stacjonarna nie bez powodu jest preferowaną metodą chłodzenia pomieszczeń. Zapewnia doskonałe efekty, pozwalając na znaczne obniżenie temperatury powietrza. Oczywiście, warto korzystać z niej rozsądnie, gdyż nadmierne chłodzenie może skończyć się np. anginą.

 • Klimatyzatory przenośne

  Nie masz możliwości montażu klimatyzacji stacjonarnej? Nic straconego, ponieważ klimatyzatory przenośne z chłodzeniem powietrza także radzą sobie świetnie. Oczywiście, tak jak w przypadku klimatyzatora stacjonarnego, trzeba wybrać sprzęt o odpowiedniej mocy chłodniczej. Jeżeli chcesz zapewnić sobie skuteczną ochronę przed dokuczliwymi upałami, sprawdź klimatyzatory domowe w sklepie Homespot, wśród których znajdziesz urządzenia dopasowane do różnych pomieszczeń.

 • Klimatyzery

  Niestety, wysoką skutecznością nie mogą pochwalić się klimatyzery. Aby odczuć chłód, jaki mają dawać takie urządzenia, trzeba siedzieć tuż obok nich. Powiew chłodnego powietrza zapewnia w upalny dzień pewną ulgę, ale nie wystarczy, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

 • Wiatraki

  W przypadku wiatraka sytuacja wygląda tak samo, czyli kiepsko, o czym zapewne zdążyłeś się już przekonać. Lepsze to niż nic, ale jeśli zależy ci na rzeczywistym obniżaniu temperatury, wybierz klimatyzator.

Zestawienie kosztów zakupu urządzeń chłodzących powietrze

Podczas wyboru sprzętu obniżającego temperaturę powietrza, trzeba uwzględnić także swój budżet. Sprawdźmy, jakie wydatki wiążą się z zakupem i montażem poszczególnych urządzeń. 

 • Klimatyzatory stacjonarne

  Niestety, klimatyzacja stacjonarna to dość kosztowna metoda chłodzenia, ponieważ:
  – same urządzenia nie są tanie (klimatyzator split z jednostką ścienną w zależności od mocy kosztuje zazwyczaj od 2000 do 4000 zł), 
  – musisz doliczyć do tej kwoty wydatki związane z montażem (od 800 do 1500 zł),
  – klimatyzatory wymagają corocznych przeglądów (zwykle od 150 do 200 zł).

 • Klimatyzatory przenośne

  Montaż klimatyzatora przenośnego jest bardzo prosty, więc można dokonać go samodzielnie. Nie ma tu również potrzeby przeprowadzania przeglądów, zatem jedyny wydatek to zakup urządzenia. Ceny są zróżnicowane, ale zwykle wynoszą od 1400 do 3000 zł, w zależności od mocy chłodniczej, dodatkowych trybów oraz funkcji.

 • Klimatyzery

  Najtańsze klimatyzery (tzw. biurkowe) kupisz za mniej niż 250 zł. Najdroższe kosztują ponad 1000 złotych. Oczywiście, nie trzeba tu doliczać wydatków związanych z montażem czy przeglądami.

 • Wiatraki

  Wiatraki to najtańsze urządzenia chłodnicze. Można je kupić za mniej niż 100 zł. Oczywiście, nie brakuje też droższych, za które musisz zapłacić około 1000 zł. Jeśli jednak ktoś zapewnia cię, że te najdroższe działają równie skutecznie jak klimatyzacja, nie wierz mu.

Podsumowanie

Urządzeniami naprawdę skutecznymi w walce z wysoki temperaturami są klimatyzatory stacjonarne i przenośne. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, wybierz jedną z tych metod chłodzenia. Podejmując decyzję, uwzględnij, czy możesz pozwolić sobie na montaż klimatyzacji stacjonarnej, a jeśli nie, to postaw na urządzenia przenośne.