W podwórku przy ulicy Ruskiej powstała galeria neonów “Neon Side”, która cieszy się ogromną popularnością, wśród mieszkańców i turystów. Szczególnie popularna jest ona na Instagramie i to właśnie za jego pomocą podbija świat.
Śmiało można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej charakterystycznych i widowiskowych miejsc we Wrocławiu, a na pewno jest jedynym miejscem, gdzie trafiają stare neony, które są przywracane do życia. Idąc tropem neonów postanowiliśmy zrobić przegląd tych, które możemy spotkać na swojej drodze spacerując po ulicach Wrocławia.
Spis treści:
Neony Wrocławskie – Poznaj ich historię
Wszystko zaczęło się jak Tomasz Kosmalski kupił w 2005 roku pierwszy neon – przeznaczony na złom szyld sklepu cukierniczego przy ulicy Nowowiejskiej.
Fundacja Neon Side Wrocław ratuje wrocławskie neony
Sama fundacja Neon Side powstała niedługo później. Tamto działanie młodego wrocławianina inspirowane obawą, że bezpowrotnie zniknie część historii Wrocławia, były punktem zapalnym nadzwyczajnego przedsięwzięcia dzięki któremu Fundacja Neon Side zebrała i prezentuje dziś kilkadziesiąt świecących reklam.
Aktualizacja 11.2016
Fundacja Neon Side, którą prowadzi Tomasz Kosmalski, wydzierżawiła teren od gminy Wrocław i użyczyła połowę lokalu galerii Michałowi Gawliczowi, który miał prowadzić część klubową. Projekt rozwijał się bardzo dobrze i działał niczym magnes na odwiedzających… ale do czasu. Gdyż od kilku miesięcy klubogaleria jest zamknięta na cztery spusty, a wspomniani panowie spotkają się jedynie w sądzie, gdyż Kosmalski wypowiedział Gawliczowi umowę użyczenia na koniec lutego – Jak twierdzi, zrobił to po wcześniejszej deklaracji o woli zakończenia współpracy w tym terminie. Według niego działalność klubu łamała umowę i zakłócała funkcjonowanie galerii. Inne zdanie mają osoby prowadzące klub. Mamy nadzieję, że projekt neon side nie upadnie
Neon Side Wrocław i ich podwórko przy Ruskiej 46
Wybór lokalizacji galerii Neon Side, nie jest przypadkowy. Jest ona niedaleko rynkua ponadto pod tym adresem, w podwórku przy ul. Ruskiej bowiem funkcjonowało nieistniejące już przedsiębiorstwo Reklama, w którym przez wiele lat powstawały neonowe szyldy rozświetlające ulice miast i miasteczek na całym Dolnym Śląsku. Neony można podziwiać codziennie, choć najlepiej się prezentują po zmroku