Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów, pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki regeneracyjne pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych (np. prace w wysokich lub niskich temperaturach, związane z wysiłkiem fizycznym, a także obciążone dużym wydatkiem energetycznym i wykonywane na zewnątrz od 1 listopada do 31 marca). Warto jednak zdecydować się na zapewnienie obiadów pracownikom także wtedy, gdy nie jest to prawnie wymagane. Posiłki w firmie są bowiem mającą wiele zalet formą gratyfikacji niepieniężnej. Jakie to zalety? O tym opowiemy w poniższym tekście.
Zalety posiłków w firmie
Pełnowartościowy posiłek to nie tylko zastrzyk energii i zapewnienie zbilansowanej diety, ale także sposób na docenienie pracownika. Jest to bowiem jeden z benefitów, po który najczęściej sięgają zatrudnione osoby. Dzięki temu pracownicy nie tracą przerwy obiadowej na zorganizowanie czegoś do jedzenia we własnym zakresie (np. przygotowywanie lub odgrzewanie jedzenia, czy wyjścia do restauracji), co daje im więcej czasu na odpoczynek i regenerację sił. Zapewniając posiłki w pracy, pracodawca zyskuje także w oczach pracowników — czują się oni docenieni, co buduje lojalność względem firmy i wzmacnia motywację do pracy.
Posiłki i napoje dla pracowników zapewniają także wyraźny wzrost wydajności. Pokazują to bardzo dobrze badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia i Health Enhancement Research Organization — według nich regularne i zdrowe posiłki zwiększają efektywność pracy o odpowiednio około 20 i 25%.
Ponadto regularne przerwy w pracy ułatwiają jej organizację — pracownik zawsze wie, kiedy posiłek będzie dostarczony i może spokojnie zaplanować swój dzień. Zmniejszy się tym samym ryzyko wystąpienia chaosu organizacyjnego, co z kolei obniży poziom stresu pracowników.
Obiady w firmie to także bardzo dobry sposób na integrację zespołu. Wspólne spożywanie posiłków to świetna okazja do prowadzenia luźnych rozmów i zacieśniania więzi między pracownikami. Wspólny czas spędzony w miłej atmosferze zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów, a zżyty zespół będzie ze sobą o wiele lepiej współpracował.
Nie można też zapomnieć o kwestiach finansowych — posiłki dla pracowników to także spora oszczędność, zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i zatrudnionych w nim osób. Pracownicy nie muszą bowiem wydawać pieniędzy na obiady, a dofinansowania posiłku w kwocie do 190 złotych na pracownika są zwolnione ze składki ZUS.
Poza tym jest to też bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na catering z dowozem.
Rodzaje cateringu
Pod względem zasad funkcjonowania, catering można podzielić na dwa rodzaje — komercyjny i kontraktowy.
Komercyjny ma bardziej okazjonalny charakter i zajmuje się przede wszystkim organizacją i obsługą m.in. pikników, koktajli, bankietów i innych imprez okolicznościowych. W ramach jego działalności wyróżnia się catering biurowy (dostarczanie dań obiadowych lub przekąsek do biur i przedsiębiorstw) oraz party service (czyli obsługę różnego rodzaju przyjęć, zarówno w lokalach, jak i w plenerze).
Kontraktowy (nazywany także socjalnym) zajmuje się świadczeniem stałej i powtarzalnej usługi w danym miejscu. Korzystają z niego przede wszystkim duże przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, np. szkoły, szpitale i urzędy. W wielu przypadkach jest bowiem tańszą alternatywą dla posiłków przyrządzanych na miejscu.
Świadczone w ramach cateringu usługi mogą być dość różnorodne i oferowane rodzaje są zależne od danego usługodawcy. Zasadniczo jednak dość często powtarza się następujący schemat usług cateringowych:
- Na zimno — czyli wszelkiego rodzaju przekąski, np.: kanapki, lunchboxy, sałatki.
- Na ciepło — ciepłe dania obiadowe, najczęściej w formie pakowanych osobno zestawów.
- Biznesowy — obsługa różnego rodzaju spotkań biznesowych i bankietów firmowych, zazwyczaj w formie bufetu.
- Dietetyczny — zyskująca ostatnio na popularności forma, polegająca na dostarczaniu przygotowanych według wytycznych dietetyków pojedynczych posiłków lub zestawów na cały dzień.
Prosty i skuteczny sposób na zorganizowanie posiłków dla pracowników — SmartLunch
Gdy decydujesz się na catering dla Twoich pracowników, warto wziąć pod uwagę ofertę firmy SmartLunch. Od 2014 roku świadczy ona wysokiej jakości usługi cateringowe, współpracując ze sprawdzonymi lokalnymi restauracjami. Sprawia to, że każdy pracownik może zjeść pożywne i smaczne, a przy tym indywidualnie wybrane danie bez konieczności opuszczania budynku.
Jak działa współpraca ze SmartLunch?
SmartLunch udostępnia swoim klientom dedykowaną aplikację, obsługiwaną przez urządzenia mobilne, stronę internetową – https://smartlunch.pl/ lub SmartBoxy, czyli interaktywne kioski montowane w większych zakładach. Pozwala ona w szybki i łatwy sposób zamówić pożywne posiłki na ustaloną godzinę. SmartLunch oferuje bogate menu, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.
Złożone zamówienia trafiają bezpośrednio do restauratora, a gotowe dania są dostarczane punktualnie w wyznaczone miejsce. Pakowane są w specjalne termoboxy, dzięki czemu trafiają do klientów zawsze ciepłe i estetyczne. Każdy box jest oznaczony etykietą z nazwiskiem pracownika, co skraca czas odbioru i pozwala poświęcić go więcej na odpoczynek przy smacznym posiłku.
Również rozliczanie się z usług SmartLunch jest bardzo proste — innowacyjny system pozwala na wystawienie zbiorczej faktury z danego okresu zamówień i opłacenie wszystkiego jednym przelewem. Klient ma przy tym pełny wgląd w historię zamówień ze szczegółowym zestawieniem wszystkich operacji, a potrzebne do rozliczenia dane są wysyłane automatycznie przez system SmartLunch.
Podsumowanie
Posiłki w firmie warto organizować nie tylko wtedy, gdy na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia ich pracownikom (np. gdy są niezbędne ze względów profilaktycznych). Są one bowiem bardzo dobrym sposobem na pozapłacową gratyfikację, która daje realne korzyści zarówno samemu przedsiębiorstwu, jak i zatrudnionym w nim pracownikom. Pomagają one w stworzeniu zdrowej relacji na linii pracodawca-pracownik oraz między poszczególnymi pracownikami. Jest to więc stosunkowo niewielki wydatek, który naprawdę się opłaca.