Klimatyzator przenośny bez tajemnic

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Sezon upałów zbliża się wielkimi krokami – również tego lata termometry we Wrocławiu wskażą około 30°C. Niestety wysokie temperatury na zewnątrz to często również zbyt wysokie temperatury w domach i miejscach pracy. Jeśli przez dłuższy czas przekraczają one 21°C, organizm zaczyna się buntować – pojawiają się m.in. problemy ze snem czy koncentracją – warto już teraz pomyśleć o rozwiązaniu, które poprawi komfort Twojego życia.

Co zamiast tradycyjnej klimatyzacji?

Słowo klimatyzator przywołuje zazwyczaj skojarzenia z tradycyjną klimatyzacją ścienną. Ta jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku, głównie w miejscach, gdzie umieszczanie obiektów na elewacji jest zakazane. Alternatywą dla niej są klimatyzatory pokojowe.

Działają one podobnie jak urządzenia naścienne – pobierając ciepłe powietrze, ochładzając je dzięki czynnikowi chłodzącemu i wydmuchując z powrotem do pomieszczenia. Ciepłe powietrze oddawane jest poza budynek, dlatego klimatyzator należy umieścić przy oknie lub drzwiach balkonowych, by móc wyprowadzić przez nie rurę wyrzutową.

Mimo podobnego sposobu działania do klimatyzacji stacjonarnej, klimatyzator przenośny ma nad nią pewną przewagę – przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie mobilne, możliwe do zainstalowania w dowolnym miejscu. Dodatkowo jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym.

Parametry klimatyzatora przenośnego

Zapoznanie się z nimi to pierwszy i najważniejszy krok przed zakupem urządzenia, które będzie dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb. Poszczególne modele różnią się od siebie, dlatego zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • Moc chłodnicza – cecha, dzięki której możliwe jest określenie wydajności urządzenia, a więc maksymalnej powierzchni, jaką zdoła ono schłodzić. Przyjmując, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzebne jest 0,03 kW mocy chłodzącej, obliczenia dla konkretnej powierzchni, np. 30 m², wyglądają następująco: 30 x 2,7 x 0,03 = 2,43 kW (gdzie 2,7 to standardowo przyjęta wysokość pomieszczenia wyrażona w metrach). Dodatkowo miej na uwadze fakt, że w przypadku budynku o słabej izolacji termicznej, znajdującego się na poddaszu lub mającego okna od strony południowo-zachodniej, to zapotrzebowanie wzrasta o ok. 25%.
  • Przepływ powietrza – warto, by parametr ten był na wysokim poziomie (powyżej 300 m³/h), ponieważ to właśnie przepływ powietrza decyduje o tym, w jakim tempie urządzenie zdoła ochłodzić pomieszczenie. 
  • Czynnik chłodniczy – klimatyzator potrzebuje go, by móc pracować. Jeżeli urządzenie jest w pełni sprawne, czynnik nie zużywa się, a więc nie wpływa na zwiększenie kosztów eksploatacji, warto jednak zwrócić uwagę na jego wpływ na środowisko. Najbardziej ekologiczny jest R290, czyli czysty propan.
  • Głośność pracy – dobra wydajność klimatyzatora = odczuwalny hałas. Minimalna głośność w przypadku urządzeń o mocy chłodniczej powyżej 2,6 kW to ok. 50-60 dB, a maksymalna: 60-70 dB. Jeśli sprzedawca deklaruje głośność na dużo niższym poziomie, podaje prawdopodobnie wartość ciśnienia akustycznego, a nie moc akustyczną.

Dobrym stosunkiem głośności pracy do wydajności charakteryzuje się np. klimatyzator Fersk Vind. Jest nie tylko jednym z najbardziej wydajnych klimatyzatorów dostępnych na rynku, ale dodatkowo posiada klasę energetyczną A/A+, co oznacza, że jest też energooszczędny. 

Fersk Vind sprawdzi się nie tylko w upalne dni – dzięki dodatkowym funkcjom, takim jak wentylowanie, ogrzewanie i osuszanie powietrza, może być używany przez cały rok.
Więcej na jego temat przeczytasz na stronie: Fersk.pl.