Efektywność upraw zimowych – jak o nią zadbać?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zapewnienie sobie obfitych plonów jest naturalnym celem rolników. Aby go osiągnąć, należy przestrzegać zasad uprawy, stosowania nawozów i środków ochrony roślin. W jaki sposób i kiedy trzeba wykonywać konkretne prace?

Przygotowanie gruntu pod uprawy

Większość prac agrotechnicznych w formie oprysków stosuje się wiosną. Jednak w porze jesiennej koniecznie należy zastosować oprysk na miotłę zbożową. To roślina segetalna, która daje się we znaki szczególnie podczas uprawy roślin ozimych, okopowych i lnu. Prace te stosuje się przed lub po wysiewie upraw. Specjaliści z Syngenta dostarczają rolnikom odpowiednie produkty mające na celu zapewnienie właściwych warunków do wzrostu, w tym bardzo skuteczne środki na miotłę zbożową.

Wzmocnienie roślin przed zimą

Uprawy ozime charakteryzują się różnym poziomem mrozoodporności. Dlatego warto je wzmocnić, aby niskie temperatury nie uszkodziły ich struktury. W okresie kwitnienia bardzo dobrym sposobem na ustabilizowanie i poprawę jakości korzenia są antywylegacze. Zapobiegają trwałemu pokładaniu się łodyg i bezpośrednio wpływają na ilość zebranego plonu. Doceniane przez rolników produkty dostarczane są przez wiele firm. Charakteryzują się najwyższą jakością i przyswajalnością przez zboża i inne rośliny uprawne.

Wiosenne opryski nalistne

W porze jesiennej wielu rolników wykonuje oprysk na miotłę zbożową. Pomimo tego należy szczegółowo zaplanować rewizję upraw również wiosną. Skuteczność herbicydów stosowanych przed zimą jest uzależniona od warunków atmosferycznych wtedy panujących. Zauważając potrzebę aplikacji środków ochrony roślin na wiosnę, warto pamiętać, że im mniejsze są chwasty, tym lepiej będą reagować na herbicydy.

Stopień wykrzewienia zbóż ma wpływ na zastosowanie produktów wzmacniających wzrost upraw. Może się zdarzyć, że przed zimą nie wejdą one w proces powstawania liści. Dlatego należy nastawić się na maksymalne zwiększenie liczby źdźbeł kłosonośnych.

Troska o jakość zbóż i jak najlepsze warunki wzrostu możliwa jest dzięki odpowiednio zaplanowanej strategii wsparcia rośliny i stosowaniu skutecznych środków chemicznych.