Aleja Wielkiej Wyspy 2020. Już wiadomo kiedy ruszy budowa

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]

Miasto Wrocław niedawno otrzymało zezwolenie na realizację inwestycji frogowej, które dotyczy budowy Alei Wielkiej Wyspy. Ponieważ zezwolenie to zostało wydane zostało pod rygorem natychmiastowej wykonalności, prace przygotowawcze do budowy inwestycji już ruszyły. Na chwilę obecną została uruchomiona procedura przejmowania terenu niezbędnego do realizacji inwestycji.

Aleja Wielkiej Wyspy to 3,4 km nowej drogi, która połączy ul. Krakowską z ul. Mickiewicza, dodatkowo Aleja będzie miała na tym etapie cztery skrzyżowania – z ulicą Krakowską, Olszewskiego, Dembowskiego oraz Mickiewicza. Inwestycja obejmuje również 9,5 km dróg dla rowerów, 12,5 km tras pieszych oraz dwa mosty – jeden powstanie nad Odrą a drugi nad Oławą.

Ponadto, w ramach inwestycji powstaną tutaj dwa wiadukty: 27-metrowy nad ul. Wittiga oraz 70-metrowy nad ul. Wilczą. Wydłużone zostanie tu tunelowe przejście dla pieszych oraz przejazd dla rowerzystów przy ul. Krakowskiej.

Miasto wbrew obawom aktywistów samochodozowych zapewnia, że podczas planowanych prac budowlanych związanych z budową Alei Wielkiej Wyspy, nie ucierpi położony kawałek dalej Park Szczytnicki, a drzewa rosnące na jego terenie nie będą wycinane. Wg magistratu Aleja nie będzie pełnić tutaj roli obwodnicy, co zarzucają nieliczni przeciwnicy. Aby wyeliminować tranzyt i przejazd przez aleję samochodów ciężarowych zostanie tam ograniczony tonaż oraz zmieni się organizacja ruchu drogowego w sąsiedztwie parku na taką, która zminimalizuje wjeżdżanie pojazdów w jego kierunku. Według redakcji – brakuje tam jednak rezerwy na dwa dodatkowe pasy – po jednym w każdym kierunku, które dodatkowo zmniejszyłyby potencjalne korki.

Wykonawcą inwestycji Aleja Wielkiej wyspy jest konsorcjum firm Banimex i Azi-Bud z Będzina. Realizacja budowy Alei Wielkiej Wyspy będzie kosztować 234 miliony złotych, a sama inwestycja zostanie w całości finansowana z budżetu miasta oraz MPWiK.