Wypadanie włosów, łysienie, AZS czy łuszczyca to powszechne przypadłości skóry głowy, które obecnie dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Samodzielna pielęgnacja nie zawsze stanowi rozwiązanie uciążliwego problemu, a często może przyczynić się do zaostrzenia objawów. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty w gabinecie trychologicznym, aby poznać dokładną przyczynę wystąpienia schorzenia i skutecznie mu przeciwdziałać. Jaką pomoc oferuje trycholog?
Czym zajmuje się trycholog?
Trycholog to specjalista z zakresu schorzeń skóry głowy i włosów. Jego głównym zadaniem jest ocena stanu skóry głowy, cebulek włosów oraz ich ogólnej kondycji podczas skrupulatnej analizy i badania trychologicznego. Trycholog jest w stanie pomóc wielu osobom borykającym się z łysieniem, łupieżem, łojotokiem, łuszczycą, zniszczoną łodygą włosa, atopowym zapaleniem skóry (AZS), grzybicą skóry, nużeńcem czy nadmiernym okresowym wypadaniem włosów, spowodowanym np. porodem. Dzięki dokładnej ocenie stanu głowy i włosów oraz zleceniu specjalistycznych badań morfologicznych jest w stanie ustalić bezpośrednią przyczynę odpowiadającą za pogorszenie stanu fizjologicznego skóry głowy, a także wykryć wystąpienie innych dysfunkcji organizmu, które przekładają się na obecność problemu.
Jak wygląda wizyta w gabinecie trychologicznym?
Podstawą do rozpoczęcia badań w gabinecie trychologicznym jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Pytania dotyczą głównie stanu zdrowia, stylu życia, diety, domowej pielęgnacji skóry głowy oraz włosów, a także objawów i nasilenia problemu, z którym zmaga się pacjent. Kluczowym punktem wizyty jest przeprowadzenie badania trichoskpowego przy użyciu profesjonalnego sprzętu do analizy skóry głowy i włosów. Dzięki zaawansowanej kamerze specjalista może uzyskać nawet kilkusetkrotne przybliżenie, które umożliwi dokładną ocenę:
- rodzaju skóry głowy,
- stanu mieszków włosowych,
- porowatości włosów,
- poziomu produkcji łoju,
- obecności pustych mieszków włosowych,
- rodzaju łysienia,
- uszkodzenia łodygi włosów.
Już na tym etapie trycholog ustala indywidualny plan kuracji oraz zabiegów trychologicznych, które poprawią kondycję włosów oraz skóry głowy. W niektórych przypadkach do uzyskania szczegółowej diagnozy konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań z zakresu endokrynologii, diabetologii lub alergologii.
Profesjonalne wsparcie i pomoc w leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów oferuje Centrum Medycyny Biomedika – trycholog we Wrocławiu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i korzystaniu z nowoczesnych metod badawczych można liczyć na fachową opiekę i kurację dopasowaną do indywidualnego przypadku.
Czy warto korzystać z zabiegów trychologicznych?
Wykonywane przez specjalistów zabiegi trychologiczne mają na celu poprawę stanu skóry głowy i kondycji włosów, a dodatkowo pozwalają się głęboko zrelaksować i wyciszyć. Najpopularniejsze z nich to:
- mezoterapia igłowa,
- infuzja tlenowa,
- peptydowa terapia włosów,
- mezoterapia skoncentrowanym tlenem,
- terapia proteoglikanami,
- elektrostymulacja mikroprądami,
- domowe kuracje z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów trychologicznych.
Głównym celem wykonywania zabiegów przez trychologa jest przywrócenie naturalnej równowagi fizjologicznej skóry głowy. Jest to możliwe poprzez zwiększenie mikrokrążenia i pobudzenie włosów do wzrostu, głębokie odżywienie mieszków włosowych, przyspieszenie absorpcji składników odżywczych, zmniejszenie reaktywności pracy gruczołów łojotokowych czy zahamowanie wypadania włosów.
Terapia biorezonansowa a poprawa kondycji włosów
Problemy związane ze skórą głowy i stanem włosów najczęściej wynikają z kilku czynników wpływających na pogorszenie ogólnej kondycji i zaburzenie równowagi pracy organizmu. Czasami wystarczy zmiana stylu życia, zastosowanie odpowiedniej diety lub odstawienie używek dla widocznej poprawy i zażegnania problemu. W Centrum Medycyny Biomedika wykonywane są zabiegi terapeutyczne, które pomagają w rezygnacji ze szkodliwych dla zdrowia używek, takich jak słodycze w codziennej diecie, alkohol czy papierosy. Biorezonans – terapia antynikotynowa pozwala całkowicie usunąć głód nikotynowy z 90% skutecznością już po przeprowadzeniu jednego zabiegu i trwale pozbyć się jednej z przyczyn odpowiedzialnej za łysienie, skrócenie cyklu życia włosa, osłabienie i łamliwość.