Cały dzień przy komputerze i już czujesz ból pleców? Nic dziwnego! Dolegliwości związane z kręgosłupem to plaga naszych czasów i skutek siedzącego trybu życia. To także najczęstszy problem pacjentów przychodzących na wizytę do fizjoterapeuty. Dlatego zamiast zagryzać zęby, warto odwiedzić specjalistę i pozbyć się bólu pleców na stałe.
Skąd się bierze ból kręgosłupa
Dlaczego po długotrwałym siedzeniu boli nas kręgosłup? Wiąże się to przede wszystkim z niestabilnością mięśni, które go utrzymują. Przebywanie przez wiele godzin w jednej pozycji ma ogromny wpływ na ich “rozleniwienie” i związane z tym osłabienie. Kiedy siedzimy, mięśnie poszczególnych odcinków kręgosłupa pozostają napięte, niewystarczająco dotlenione i ukrwione, a my sami także nie dajemy im zbyt wielu możliwości do aktywnego odpoczynku. Coraz częściej unikamy codziennego wysiłku fizycznego – zamiast chodzenia pieszo, wybieramy jazdę autem, a schody zamieniamy na wygodniejszą windę. Takie zachowanie to najkrótsza droga do problemów z kręgosłupem.
Zacznij od wizyty u specjalisty
Spotkanie z fizjoterapeutą to pierwszy i najważniejszy krok w leczeniu dolegliwości bólowych – nie tylko pozwoli znaleźć skuteczną terapię łagodzącą ból, ale przede wszystkim znajdzie jego źródło. A nie zawsze jest ono tak oczywiste, jak sądzimy. Po wstępnym wywiadzie i ustaleniu przyczyny bólu, specjalista zaproponuje zabiegi, które szybko postawią nas na nogi. Najskuteczniejsze metody leczenia tego typu schorzeń to terapia manualna, fizykoterapia – szczególnie prądy i elektrostymulacja czy popularne ostatnio zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Cenionym przez pacjentów zabiegiem jest również suche igłowanie, polegające na rozluźnianiu mięśni poprzez wbijanie igieł w określone punkty spustowe. Odpowiednia długość igieł pozwala dotrzeć bardzo głęboko i precyzyjnie w głąb mięśnia, przełamując błędne koło bólu – sytuację w której ból powoduje napięcie, a napięcie wywołuje ból. Dzięki suchemu igłowaniu w pierwszej kolejności likwidowane jest napięcie, a ból sam odpuszcza.
Terapia i ćwiczenia to najlepsze połączenie
Poza skutecznym leczeniem, fizjoterapeuta dobierze nam też dodatkowe ćwiczenia do wykonania w domu. Pozwolą nam one utrwalić efekty terapii i wzmocnić mięśnie kręgosłupa na przyszłość. Nie zaszkodzi też dodanie kilkudziesięciu minut uczciwego wysiłku fizycznego każdego dnia. Nasz organizm z pewnością to doceni!
Eliasz Zientara – fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego. Na co dzień oprócz pracy z pacjentami, zajmuje się też rehabilitacją i regeneracją zawodowych sportowców różnych dyscyplin – od piłki nożnej, siatkówki i piłki ręcznej, przez lekkoatletykę, aż po zawodników sztuk walki, tenisa czy żużlu. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w placówkach medycznych we Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu i Wołowie oraz podczas międzynarodowych imprez sportowych, takich jak Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 i Mistrzostwach Świata Kajak Polo podczas których był fizjoterapeutą Polskiej Kadry Narodowej. Przez kilka sezonów był także fizjoterapeutą WKS Śląsk Wrocław Handball Team. Dodatkowo zajmuje się szkoleniem fizjoterapeutów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów sportowych z zakresu gimnastyki korekcyjnej, fizjoterapii w sporcie, tapingu i pierwszej pomocy przedmedycznej.