Ogród Japoński we Wrocławiu [bilety i ceny, opis, historia, kiedy zwiedzać]

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ogród japoński we Wrocławiu został założony w latach 1909–1913 na około dawnego stawu Ludwiga Theodora Moritza-Eichborna, mieszczącego się na terenie obecnego Parku Szczytnickiego. Powstał on jako jedyny egzotyczny ogród i był prezentowany na Wystawie Ogrodniczej w 1913 r. która to stanowiła część Wystawy Stulecia.

Ogród Japoński we Wrocławiu

Spis treści:

Ogród powstał z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga z Iłowej, dyplomaty i orientalisty, przy udziale japońskiego ogrodnika Araia Mankichiego[3]. Prace wykonawcze nadzorował wieloletni zarządca ogrodów rodziny Hochbergów Joseph Anlauf, który realizował także chińskie i japońskie ogrody w Iłowej i w palmiarni w Lubiechowie.

Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono w nowym kształcie, zabrano jednak wypożyczone oryginalne elementy kamienne, w dużej mierze decydujące o japońskim charakterze ogrodu.

W 1995 r. opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio. Następnie w latach 1996–1997, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi, przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Yoshiki Takamura. Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie po remoncie i przebudowie nastąpiło w październiku 1999 r.

Ogród stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury (na bilecie widnieje zapis: [..] Obecny kształt ogrodu zawdzięczamy pracy polskich i japońskich specjalistów, którymi na etapie projektowym kierował prof. Ikuya Nishikawa. Japońscy specjaliści budowy ogrodów, wraz z firmami polskimi, stworzyli w ciągu dwóch lat piękny zakątek o typowo japońskim charakterze

Zwiedzanie wrocławskiego Ogrodu Japońskiego – Ile trwa i jak wygląda

W ogrodzie ze względu na jego unikalny charakter wprowadzono zasady obowiązujące zwiedzających – szczegółowy regulamin dotyczy niszczenia zieleni i jest dostępny przy wejściu. Dotyczy on m.in zrywania kwiatów, wyrywania roślin czy łamania gałęzi. czy też przestawiania elementów architektonicznych i ogrodowych.
Spokojne zwiedzanie Ogrodu Japońskiego trwa mniej więcej dwie godziny (w tempie spacerowym).
Ponieważ część ścieżek w ogrodzie zbudowanych jest z kamieni, kamiennych płyt i belek, mogą one stanowić utrudnienia dla osób niepełnosprawnych lub rodziców z dziećmi w wózku.

Ogród Japoński – parkingi i dojazdy

Wrocławski Ogród Japoński we Wrocławiu znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego między Pergolą a ul. Mickiewicza.

Do Ogrodu japońskiego można dojechać komunikacją miejską:

 • tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja),
 • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Dojazd do Ogrodu Japońskiego z dworca PKP Wrocław Główny
Tutaj można dojechać komunikacją miejską na dwa sposoby:

 • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 (do przystanku Hala Stulecia)
 • przejść na przystanek na ul. Piłsudskiego i wsiąść do tramwaju 2, do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.

Bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (tylko płatność zbliżeniowa kartą. Bilet jest kodowany na karcie płatniczej – nie drukuje się z kasownika).

Gdzie można zaparkować Ogrodzie Japońskim

W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy:

 • ul. Mickiewicza 35,
 • ul. Wróblewskiego 9 (płatny),
 • ul. Parkowej/Dicksteina.

ogród japoński wrocław kiedy najlepiej zwiedzać

Na pytanie kiedy, o jakiej porze roku najlepiej zwiedzać Ogród Japoński tak naprawdę nie ma dobrej, jednoznacznej odpowiedzi. To jest miejsce do którego warto się wybrać przy okazji każdorazowej wizyty we Wrocławiu/w okolicy w okresie od 1 kwietnia do 31 października, bo inne rośliny kwitną w maju, inne kolory ogród ma jesienią.

Ogród Japoński Wrocław cennik Bilety Online

Zwiedzanie Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu jest płatne. Bilety można kupić w kasie, ale też Ogród Japoński Wrocław ma bilety online dostępne na swojej stronie internetowej.
Ogród Japoński Wrocław cennik

 • Bilety normalne 15 zł,
 • Bilety ulgowe 10 zł.
 • Wstęp dla dzieci do 3 roku życia jest bezpłatny.
 • Bilety rodzinne 40 złotych.

Godziny otwarcia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Wrocławski ogród japoński jest czynny okresie między 1 kwietnia, a 31 października od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 19:00.
Od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9.00 – 19.00
Od 1 listopada do 31 marca – Ogród nieczynny