Wrocław to jedno z polskich miast, które może z pewnością pochwalić się najbogatszą i najbardziej różnorodną historią. Choć ciągły rozwój stolicy skupia się w dużej mierze na nowych inwestycjach i modernizacji dawnych budynków, to historia miasta jest wciąż obecna w codziennym życiu wrocławian. Wielu z nich jednak nie ma o tym świadomości, dlatego postanowiliśmy przedstawić Wam ciekawe historie osiedli we Wrocławiu, o których wiele osób już zapomniało.
Historyczne osiedla Wrocławia
Stolica Dolnego Śląska to jedno z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Choć miasto jako Wrocław pojawia się oficjalnie na kartach historii w X wieku, to o miejscowości Budorgis zlokalizowanej w pobliżu Wrocławia pisano już w czasach antycznych. Wrocław od zawsze stanowił ważny ośrodek miejski na mapie Europy i był świadkiem kluczowych wydarzeń dla biegu jej historii. Ogromny rozwój miasta widać na przykładzie wrocławskich osiedli, które wyróżniają się niezwykła przemianą i bogatą historią.
Lotnisko w centrum miasta – Plac Grunwaldzki
Niewielu pamięta, że jedno z najpopularniejszych osiedli Wrocławia położone w Śródmieściu pełniło przez chwilę funkcję osiedla lotniczego. Miało to miejsce pod koniec II wojny światowej, gdy Niemcy odcięci od wsparcia lotniczego postanowili wybudować pasy startowe w centrum Wrocławia. W tym celu postanowiono znacząco poszerzyć trasę Placu i do pracy zaangażowano tysiące wrocławian. Podczas akcji wyburzania zniszczono doszczętnie słynny kościół ewangelicki, który posiadał ówczesnie najwyższą wieże we Wrocławiu. Ostatecznie z lotniska na Placu Grunwaldzkim skorzystało tylko kilka samolotów, a po wojnie obszar ten wykorzystywano jako targ miejski. Obecnie to tętniące życiem i pełniące ważną rolę centrum osiedla. To właśnie tu znajdziemy najpopularniejsze mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu.
Nadrzeczne Popowice
Historia osiedla Popowice zlokalizowanego w dzielnicy Fabryczna ściśle powiązana jest z Odrą. To właśnie nad tą rzeką położone jest historyczne osiedle Wrocławia. Obecnie Popowice kojarzą się przede wszystkim z gęstą zabudową mieszkalną i powojennym stylem architektonicznym. Jednak dawniej był to niezwykle prestiżowy region Wrocławia. To właśnie tu mieścił się Port Popowice, który tworzyły hala stoczniowa, magazyny czy basen portowy. Jego działanie znacząco wpłynęły na rozwój osiedla i przyciągały nowych mieszkańców. Część osiedla została nawet specjalnie zaprojektowana przez niemieckiego architekta Theo Effenbergera. Niestety, całe osiedle zostało doszczętnie zniszczone w trakcie II wojny światowej. Podczas odbudowy osiedla zlekceważono ryzyko powodzi na terenach w pobliżu Odry, co doprowadziło do zalania potężnych bloków mieszkalnych podczas pamiętnej Powodzi Tysiąclecia.
Gazownia i obóz koncentracyjny na Tarnogaju
Tarnogaj to krańcowe osiedle dzielnicy Krzyki, zlokalizowane na południu Wrocławia. Jest to osiedle pełniące bardzo ważną funkcję w historii miasta. Dużą rolę odgrywała tu gazownia, która zaopatrywała w energię stolicę Dolnego Śląska. Gazownia powstała na początku XX wieku i była jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów tego typu w całej Europie. Co więcej, na terenie Tarnogaju powstał jeden z pierwszych niemieckich obozów koncentracyjnych. Mowa o KZ Dürrgoy, czyli obozie dla wrogów politycznych III Rzeszy. Obiekt funkcjonował zaledwie pół roku, a później pełnił on funkcję schroniska dla bezdomnych. Po wojnie Tarnogaj powrócił do pełnienia funkcji osiedla przemysłowego.