Prowadzenie firmy nie jest zadaniem łatwym. Do obowiązków przedsiębiorcy jest nie tylko jak najlepsze świadczenie konkretnych usług, ale też działanie w zgodzie z literą prawa. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, jej właściciel musi mierzyć się z różnego typu wyzwaniami wynikającymi z obowiązujących przepisów. Nic zatem dziwnego, że wiele osób prowadzących własne biznesy notorycznie korzysta z pomocy prawników. Poszczególne kancelarie specjalizują się wręcz w prawnej obsłudze przedsiębiorstw. W jakich sytuacjach ich pomoc może okazać się wyjątkowo cenna?
Im większą prowadzi się firmę, tym prawdopodobnie większe jest zapotrzebowanie na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Ogromne zakłady pracy często zatrudniają nawet wykwalifikowanego specjalistę na etat. Nie zawsze jest to jednak opłacalna opcja. Najczęściej przedsiębiorcy nawiązują współpracę z konkretnymi kancelariami, które oferują kompleksową obsługę prawną.
Na czym polega pomoc prawna dla firm?
Prawnik, z którym nawiąże się współprace, może zająć się wszystkimi prawnymi kwestiami przedsiębiorstwa. W ramach takiej usługi można liczyć przede wszystkim na kompleksową pomoc w rozwikłaniu różnych wątpliwości. Oprócz tego, wynajęty prawnik konstruuje umowy i kontrakty, analizuje, czy tego rodzaju dokumenty nie zawierają zakazanych lub niekorzystnych dla przedsiębiorcy klauzul. Zwracając się po pomoc do prawnika, można liczyć również na to, że zwiększy on skuteczność ściągnięcia od kontrahentów zaległych należności finansowych.
Pomoc kancelarii może okazać się przydatna także przy zakładaniu firmy. W przypadku niektórych działalność niezbędne jest chociażby uzyskanie koncesji czy odpowiednich pozwoleń. Przy wsparciu doświadczonego oraz wykwalifikowanego prawnika, ich zdobycie będzie o wiele prostsze.
Obsługa prawna obejmuje też takie kwestie jak reprezentacja klienta przed sądem czy chociażby pomoc w zamianie przedsiębiorstwa w spółkę.
Czy to się opłaca? Jak rozliczyć się z kancelarią?
Koszt takiej usługi zależy od zakresu prac prawnika oraz jego renomy. Tak naprawdę to przedsiębiorca decyduje, ile chce wydać na tego rodzaju pomoc. W tamach tego budżetu wybrany prawnik będzie w stanie wskazać, co jak wspomoże działanie danej firmy.
Rozliczenie pomocy prawnej odbywa się zwykle na zasadzie miesięcznego abonamentu. Wówczas taka usługa przybiera formę outsourcingu. Abonament przewiduje, ile godzin w ciągu określonego okresu zostanie poświęconych na współpracę prawnika z daną firmą. Zdarza się oczywiście, że adwokat lub radca prawny pobiera opłaty za jednorazowe wykonanie usługi.
Jak wybrać prawnika do firmy?
Wybierając prawnika do obsługi spraw firmowych, warto przede wszystkim zweryfikować, czy znaleziona kancelaria specjalizuje się w prawie gospodarczym i czy posiada odpowiednie doświadczenie z tego zakresu. Dzięki temu zwiększy się swoje szanse na to, sprawy firmowe trafią w odpowiednie ręce.
Warto mimo wszystko zdecydować się na kancelarię znajdującą się w tym samym mieście, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Zdarza się, że niektóre sprawy muszą zostać przeanalizowane podczas spotkań „na żywo”. Wygodniej będzie zatem nawiązać współpracę z prawnikiem, do którego nie trzeba będzie dojeżdżać wielu kilometrów.
Współpraca merytoryczna: Adwokat Wrocław