Wyburzą silosy w porcie na Popowicach

miejsca silosy popowice port wyburzenie
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

18 grudnia planowane jest wyburzenie silosów w porcie Popowice przy ul. Białowieskiej. W ich miejscu zaplanowano budowę części osiedla deweloperskiego które zbuduje znany wrocławski developer.

Kiedy nastąpi wyburzenie silosów na Popowicach

Za niespełna dwa tygodnie, a dokładniej 18.12 wyburzone zostaną ponad 50 letnie silosy w porcie Popowice przy ul. Białowieskiej. W ich miejscu zaplanowano budowę części osiedla deweloperskiego.

– Rozbiórkę rozpoczniemy w najbliższym czasie, tak by obiekty nie stanowiły zagrożenia – mówił w kwietniu Dariusz Pawlukowicz z zarządu dewelopera Vantage, który jest właścicielem terenu. Wyburzenie zaplanowano na 18 grudnia.

Betonowe silosy, powstałe w latach 1963-66, są pozostałością po przesypowni cementu, która była częścią fabryki domów z wielkiej płyty. Wybudowało je Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 1.

W miejscu silosów powstanie osiedle – Port Popowice

Niedawno, bo w listopadzie do sprzedaży trafiło 159 mieszkań w pierwszym z planowanych budynków. Mieszkania te mają od 28 do 83 m kw. powierzchni. Obiekt został zaprojektowany przez pracownię Maćków. Budynek planowo powinien zostać ukończony przed końcem 2019 roku. Cały pierwszy etap obejmować objąć ok 400 lokali mieszkalnych.

Kiedy i jak będzie wyglądać wyburzenie silosów

Wyburzenie, a konkretnie wysadzenie w powietrze, zaplanowane jest na wtorek, 18 grudnia, na godz. 11:00. Wyburzenie zostanie przeprowadzone metodą strzałową – w słupach nośnych silosów, w strategicznych miejscach umieszczone zostaną ładunki.

Port na Popowicach

Port w na obecnych Popowicach zbudowano w latach 1887–1888. Inwestorem było Towarzystwo Kolei Towarowej z Frankfurtu, zaś sam teren, który który objęła tak duża inwestycja zajmował 9,52 ha. Port ten posiadał połączenie kolejowe, przez węzeł kolejowy Popowice. Port był czynny do samego końca lat osiemdziesiątych i obsługiwał przeładunek towarów masowych takich jak kruszywa, piasek czy też cement. W porcie na Popowicach pracowały dwa wywroty oraz cztery dźwigi. Silosy, które zostaną wyburzone służyły zaś do przechowywania transportowanego cementu.

Fot. Fotopolska.eu