Rozbudowa Opery Wrocławskiej

rozbudowa opery Wroclawskiej
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jak informuje Opera Wrocławska właśnie rozpoczęły się negocjacje dotyczące rozbudowy wrocławskiej Opery w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Do rozmów przystąpiły jak dotychczas 3 podmioty: konsorcjum na czele z NDI DK (NDI SA i Engie Services), Budimex F i konsorcjum z Gefner Hotel Invest V i Puro Hotels.

W pierwszym etapie zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu wyrażało blisko 10 firm, z których część połączyła siły w konsorcja z konkurencją co spowodowało, że w grze ostatecznie pozostały trzy podmioty. Planowany koszt inwestycji opiewa na minimum 30 mln zł.

Rozbudowa opery – niekończąca się historia

Przypomnimy, plany rozbudowy trwają od blisko 8 lat. Już w 2012r mimo dwóch przetargów nie udało się wyłonić wykonawcy prac. Wtedy z rozbudową trzeba było zdążyć do czerwca 2015 roku i ostatecznie zrezygnowano. Jak tłumaczył urząd marszałkowski: “Powodem jest ryzyko, że nie zdążymy na czas, strata 50 mln zł dotacji z Unii Europejskiej oraz coraz wyższe koszty.”

Już 16 sierpnia Opera Wrocławska nie czekając na wybór inwestora w ramach PPP unieważniła przetarg na pierwszy etap rozbudowy obiektu wraz zakupem wyposażenia.
Wtedy jednak powodem był brak uczestników.

Przetargi na rozbudowę Opery Wrocławskiej

Ostatnie postępowanie przetargowe objęło w szczególności:

  • opracowanie niezbędnych ekspertyz i projektów,
  • budowę części podziemnej i tymczasowych szklanych pawilonów,
  • wycinkę drzew kolidujących z inwestycją.

Sierpniowy przetarg był drugą próbą wyłonienia wykonawcy rozbudowy. Pierwszy przetarg Opera Wrocławska unieważniła 20 lipca, z powodu braku możliwości zwiększenia planowanej kwoty do poziomu najniższej/najkorzystniejszej oferty.
Najniższą (a w zasadzie jedyną ofertę – gdyż innych uczestników nie było) złożyła firma Berger Bau Polska Sp. z o.o., i oczekiwała 40 mln 858 tys. zł.(Opera zamierzała wydać na ten cel 23 mln 811 tys. zł brutto)

Na przełomie I i II kwartału 2019 r. mają zakończyć się negocjacje w sprawie rozbudowy Opery Wrocławskiej w oparciu o formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, a docelowo prace budowlane miałyby się zakończyć do 30 czerwca 2020 roku. Pozwolenie na użytkowanie obiektu zostałoby wydane maksymalnie miesiąc później i wtedy odbyłyby się pierwsze spektakle po remoncie Opery.