Białorusini mieszkający we Wrocławiu otrzymali pomoc

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Białoruskie rodziny, które osiedliły się we Wrocławiu, otrzymały wsparcie, które pomoże im przetrwać najtrudniejsze chwile w miejscu, gdzie zaczynają życie od nowa. To efekt współpracy Fundacji ADRA Polska z pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego. Dzięki pomocy darczyńców Fundacji rodziny odebrały paczki z najpotrzebniejszymi produktami, a także uzyskały pomoc finansową.

To dla nas ogromna pomoc i wsparcie. Nie tylko rzeczowe, ale też emocjonalne. Wrocław jest bardzo przyjaznym miastem, a ludzie tutaj są wspaniali. Bardzo dziękujemy, że są takie możliwości pomocy. Trzeba tylko wiedzieć, do jakich drzwi zapukać – podkreśla Nastia z Białorusi, która wraz ze swoim synem od marca mieszka we Wrocławiu.

Fundacja ADRA Polska pomaga Białorusinom, którzy uciekają przed represjami, jakie dotykają ich w ojczystym kraju. W Polsce obecnie schroniło się już przynajmniej 90 tys. Białorusinów. Część z nich osiedliła się we Wrocławiu.

Wrocław to miasto, z którym jesteśmy bardzo związani. Chociaż pomoc kierujemy w różne zakątki świata, to właśnie tutaj od początku istnienia polskiego oddziału Fundacji znajduje się nasze biuro. Udzielając wsparcia potrzebującym Białorusinom, nie mogliśmy więc pominąć osób, które zaczynają swoje życie od nowa właśnie we Wrocławiu. Dzięki nieocenionej pomocy pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego, pani Tatsiany Andrushka, udało nam się dotrzeć do rodzin, które najbardziej potrzebowały wsparcia i udzielić im go – podkreśla Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska.

Białorusini, którzy otrzymali wsparcie, zostali wcześniej poproszeni o spisanie swoich największych potrzeb. Wielu z nich brakowało obuwia i odzieży. Większość rodzin posiada dzieci w wieku szkolnym, dlatego też potrzebne były również materiały do szkoły. Wszystkim brakuje podstawowych środków higienicznych czy gospodarstwa domowego. Fundacja ADRA Polska postanowiła odpowiedzieć na te potrzeby i dzięki pomocy darczyńców mogła zakupić najpotrzebniejsze produkty, a także udzielić wsparcia na zakup kolejnych produktów z listy potrzeb naszych beneficjentów.

To pierwszy projekt zrealizowany na rzecz Białorusinów we Wrocławiu, ale obie strony zaangażowane w pomoc podkreślają, że nie ostatni. 

Rozumiemy, że pierwsze kroki w nowym mieście nie są łatwe. Niewątpliwie, problem migrantów jest w tej chwili bardzo poważny i dotyczy wielu krajów. Natomiast Białorusini zawsze byli naszymi sąsiadami, sporo nas łączy i zawsze dobrze się rozumieliśmy. Chcemy, żeby Białorusini z Wrocławia czuli się tu jak w domu i żeby to się stało jak najszybciej, dlatego postanowiliśmy pomóc im w ich bazowych potrzebach. Te rodziny stoją przed wieloma wyzwaniami i takie konkretne, rzeczowe wsparcie Fundacji ADRA oraz wrocławian zapewni przybyszom z Białorusi pewien komfort psychiczny i siły do nowego startu – podkreśla Tatsiana Andrushka, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. mieszkańców pochodzenia białoruskiego.

Łącznie z pomocy udzielonej przez Fundację ADRA Polska skorzystało 9 białoruskich rodzin.

Dlaczego ADRA pomaga Białorusinom?

Fundacja ADRA Polska od lat wspiera potrzebujących Białorusinów. Aktywnie włączyła się w pomoc poszkodowanym podczas manifestacji w sierpniu 2020 roku. Dzięki wsparciu darczyńców organizacja mogła wesprzeć najbardziej potrzebujących, przekazując żywność, artykuły pierwszej potrzeby oraz lekarstwa. Obecnie Fundacja skupia się na działaniach pomocowych na rzecz uchodźców z Białorusi.

Wielu mieszkańców tego kraju z dnia na dzień musiało opuścić ojczyznę, zostawiając dorobek swojego życia na Białorusi. Znaleźli się w obcym kraju bez dachu nad głową, znajomości języka, pracy i środków do życia. Mówimy tu nie o jednostkach, ale o całych rodzinach, wraz z dziećmi – zagubionymi, oderwanymi od dającego im poczucie bezpieczeństwa domu. Wielu Białorusinów, którzy schronili się w Polsce, potrzebuje natychmiastowej pomocy, dlatego każda darowizna ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ każda zebrana złotówka pozwala nam udzielić uchodźcom pomocy żywieniowej, zapewnić im artykuły pierwszej potrzeby oraz inne niezbędne środki potrzebne do przetrwania – podkreśla prezes Fundacji ADRA Polska. 

 

Łącznie od sierpnia ubiegłego roku Fundacja ADRA Polska wsparła blisko tysiąc Białorusinów w potrzebie.