Od kilku lat widzimy we Wrocławiu trend na żywność eko i kupowanie zdrowej, ekologicznej żywności bezpośrednio od producentów czyli rolników. Powstają zatem kooperatywy spożywcze (Wrocław) i serwisy takie jak Lokalny Rolnik (Wrocław).
Spis treści:
Kooperatywy spożywcze, sklepy z żywnością eko, zakupy od lokalnych rolników – Z czym to się je?
Żywność ekologiczna najszybciej rosnącym segmentem w przemyśle spożywczym
Rynek żywności ekologicznej to najszybciej rosnąca gałąź sprzedawanej żywności. W sklepach i nie tylko. Szacuje się około 20 procentowy wzrost rocznie. Coraz częściej produkty bio są wybierane przez konsumentów – bo są smaczniejsze, bo ich wytworzenie jest bardziej neutralne dla środowiska – warzyw uprawianych ze zminimalizowaną ilością nawozów i środków ochrony roślin, bez sztucznych dodatków.
Gdzie kupić zdrową ekologiczną bio-żywność we Wrocławiu
Takie produkty można kupić zarówno w dyskontach i supermarketach, co zwiększa dostępność do zdrowej żywności także w mniejszych miastach. Jednak w większych miastach takich jak Wrocław, społeczności skupiające się się na zdrowej żywności, gdy to możliwe to na lokalnej, ekologicznej, organicznej żywności również powstają. do żywności oraz na produktach trudnych do dostania innymi kanałami dystrybucji. Działamy dla odbiorców i dostawców z Wrocławia i okolic, z Dolnego Śląska głównie.
Kooperatywa spożywcza we Wrocławiu
Kooperatywa spożywcza we Wrocławiu pomaga w bezpośrednim dostępie do zdrowszej żywności – bez pośredników w postaci sklepów, marketów. Dzięki temu nie tylko żywność trafi szybciej do konsumenta, ale jest tańsza i jej sprzedaż umożliwia po prostu godziwy, lepszy zarobek dla rolników/wytwórców – dzięki czemu będą mogli wytwarzać lepszy jakościowo towar.
Wrocławska kooperatywa skupia się na zdrowej, organicznej i ekologicznej żywności – takiej uprawianej bez nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin.
Głównym kanałem komunikacji jest grupa na facebooku https://www.facebook.com/groups/kooperatywa.spozywcza.wroclaw/, gdzie pojawiają się oferty produktów, wstawiane bezpośrednio poprzez samych dostawców.
Zakupy grupowe żywności bio/ekologicznej
Grupy tego typu działają czasem podobnie jak zakupy grupowe – powstaje grupa na Facebooku, ktoś proponuje zakupy produktów i przy większej ilości chętnych jest realizowane wspólne zamówienie, co jeszcze bardziej obniża koszt zakupu – nie tylko nie ma marży pośredników, ale współdzielony jest koszt dostawy czy przesyłki.