Kredyty konsolidacyjne – czy to opłacalne rozwiązanie?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kredyty konsolidacyjne to rodzaj kredytów, które udzielane są klientom banków posiadających już pewne zobowiązania. Mają one, jak sama nazwa wskazuje skonsolidować je wszystkie i pozwalają na uzyskanie jednej stałej, a ponadto znacznie niższej raty kredytowej.

Jeśli nie wiemy, czym są kredyty konsolidacyjne i pragniemy dowiedzieć się więcej na temat tego typu ofert, warto zapoznać się z poniższym artykule. Przekonajmy się, czy kredyty konsolidacyjne są usługami, które umożliwią obniżenie miesięcznych opłat naszych zobowiązań. 

Czym jest konsolidacja kredytowa? 

W różnych bankach mamy możliwość zaciągnięcia kredytów konsolidacyjnych. Łączą one zobowiązania wcześniej zaciągnięte w różnorodnych podmiotach takiego typu. W ramach usługi konsolidacji możemy połączyć ze sobą zazwyczaj, takie zobowiązania jak chociażby: 

  • chwilówki pozabankowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty samochodowe,
  • kredyty na bieżącym rachunku
  • kredyty z kart kredytowych,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty gotówkowe. 

Z uwagi na wybrany bank, który ma nam udzielić kredytu konsolidacyjnego, nieco inny może być sam zakres konsolidacji. Zdarzyć się może, iż bank podczas udzielania konsolidacji, wypłaci także swojemu klientowi środki dodatkowe na poczet dowolnego celu, czyli udzieli konsolidacji razem z gotówkowym kredytem. 

Zgoda na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego i jej warunki 

Miejmy na uwadze, że banki, zanim udzielą zgody na kredyt, starają się poddać dokładnej weryfikacji potencjalnego usługobiorcę. Oznacza to tyle, iż starając się o otrzymanie kredytu konsolidacyjnego, musimy spełniać kilka ważnych warunków, które umożliwiają instytucji obniżanie ryzyka udzielania zadłużenia. 

Osoby, które chcą się ubiegać o kredyt, muszą dostarczyć do banku zaświadczenie odnośnie stałego zatrudnienia, jak również wysokości osiąganych dochodów. To pozwala na obliczenie zdolności kredytowej, dzięki której bank wylicza, czy rata kredytu nie przekroczy finansowych możliwości danego usługobiorcy. 

Bank pomimo tego, iż kieruje swoje usługi do osób mających problemy ze spłacaniem zadłużeń, oczekuje, iż kredytobiorca ciągle będzie posiadał właściwą kredytową historię. Oznacza to, iż nie opłaca się nam zbytnio zwlekać z podjęciem decyzji odnośnie ewentualnej konsolidacji. Lepiej jest złożyć wniosek, zanim jeszcze sytuacja stanie się na tyle trudna, iż BIK zanotuje rosnące długu za niespłacane raty zaciągniętych zobowiązań. 

Jakie rodzaje kredytów konsolidacyjnych możemy wyróżnić? 

Banki będą w stanie oferować własnym klientom konsolidacyjne kredyty hipoteczne albo też gotówkowe. W wypadku tych gotówkowych mamy do czynienia z niezabezpieczonym zobowiązaniem, zatem warunki jego spłaty będą na pewno gorsze, aniżeli w wypadku konsolidacji hipotecznej. 

Kredyty konsolidacyjne hipoteczne, będą wymagać zaś ustanowienia pewnego zabezpieczenia w postaci wpisania hipoteki na rzecz instytucji bankowej do księgi wieczystej mieszkalnej nieruchomości – na ogół należącej właśnie do kredytobiorcy.