Kot w domu – co warto wiedzieć

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

W dzisiejszych czasach bardzo wielu ludzi decyduje się na kota, który, wbrew znanemu powiedzeniu, również może być najlepszym przyjacielem człowieka. Obok niego, najczęściej wybieranymi pupilami są psy, chociaż nierzadko w domach goszczą także chomiki, króliki czy świnki morskie. Niezależnie od rodzaju zwierzęcia, jego posiadanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bowiem może ono żyć nawet kilkanaście lat. Dlatego decyzja o nowym członku rodziny powinna być dobrze przemyślana.

Hodowla czy schronisko?

Po pierwsze, należy zastanowić się, czy kupić zwierzę z dobrej hodowli, czy może zdecydować się na przygarnięcie pupila ze schroniska. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Kot z porządnej, zarejestrowanej hodowli to nie tylko gwarancja pięknego wyglądu. Przede wszystkim, taki zwierzak jest dużo mniej narażony na choroby, dzięki temu, że w dobrych hodowlach rozmnaża się tylko osobniki, które nie są obciążone genetycznie. Ponadto, dużo łatwiej jest przewidzieć jego charakter, a to dlatego, że różne rasy charakteryzują się innymi zdolnościami czy nastawieniem do opiekuna. Jednak dużym minusem tego rozwiązania jest cena, ponieważ taki kot może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego warto pomyśleć o przygarnięciu kota, który potrzebuje opieki. Takiego zwierzaka można bez problemu wyszukać w schronisku czy na portalu Pokato.pl, gdzie znaleźć można nawet kilkanaście tysięcy ogłoszeń opatrzonych tytułem “oddam kota“. Są to zwykle zwierzaki bezdomne, po przejściach, które nie mają swojego opiekuna ani domu. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na to, co dane ogłoszenie mówi o pupilu – jaki ma on charakter i usposobienie. Dopasowanie kota do swoich potrzeb da większą szansę na to, że zwierzak szybko się zadomowi, a cały proces adopcji przebiegnie bezproblemowo. Głównym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że można uratować małą istotkę od cierpienia i sprawić, że jej życie zmieni się o 180 stopni. Oczywistą zaletą jest także fakt, że zwykle za przygarnięcie kota nie jest pobierana opłata lub jest to tylko symboliczna kwota. 

Co zrobić, kiedy trzeba oddać zwierzę?

Niestety, życie nie zawsze toczy się tak, jak powinno i czasami ludzie zmuszeni są do pozbycia się swojego pupila. Powodem może być zła sytuacja mieszkaniowa, choroba czy przeprowadzka. W takim wypadku należy poszukać kotu jak najlepszego domu. Aby to zrobić, warto wystawić ogłoszenie na jednym z popularnych portali. Należy zawrzeć w nim opis zwierzaka, jego charakter, przyzwyczajenia oraz zdjęcia. Warto dopisać dlaczego poszukiwany jest nowy dom. Im lepiej ogłoszenie będzie opisane, tym większa szansa, że zainteresuje kogoś, kto będzie mógł przygarnąć zwierzę. Dobrym sposobem jest także podpytanie znajomych czy nie chcieliby przejąć opieki nad pupilem. Trzeba pamiętać, że koty to zwierzęta, które przyzwyczajają się do ludzi, dlatego oddanie ich do kogoś, kogo znają, będzie lepszym wyjściem. Jeżeli nie ma takiej możliwości i opiekę nad kotem przejmie osoba nieznana, warto dokładnie ją sprawdzić. Czasem wystarczy krótka rozmowa, aby przekonać się, czy powinna ona sprawować opiekę nad zwierzętami. Należy pamiętać, że decyzję o oddaniu zwierzaka należy podejmować tylko w ostateczności, kiedy nie ma już innego wyjścia. Koty, tak jak inne zwierzęta domowe, czują przywiązanie do swoich opiekunów, dlatego taka rozłąka nie jest dla nich łatwa.