Pierwszy rok na studiach we Wrocławiu? Porady dla świeżo upieczonych studentów

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Początek studiów to czas pełen wyzwań. Studenci pierwszego roku muszą dostosować się do nowego trybu nauki, poznać zasady panujące na uczelni, biorą też udział w imprezach integracyjnych. Osoby, które przeprowadziły się do Wrocławia na studia, odkrywają również miasto. Jak pogodzić to wszystko i co zrobić, by pierwszy rok studiów był satysfakcjonujący pod każdym względem?

Gdzie szukać informacji na temat studiów i planów zajęć?

Pierwszym wyzwaniem, z którym muszą poradzić sobie studenci, to poznanie uczelni, zasad, które na niej obowiązują i wdrożenie się do nowego systemu nauki. Na studiach – w przeciwieństwie do szkoły średniej – studenci muszą sami zadbać, by dowiedzieć się istotnych dla nich kwestii. Jednym z przykładów może być harmonogram i plan studiów; informacje o rozkładzie zajęć można najczęściej znaleźć na stronie uczelni. Niektóre szkoły wyższe większość najważniejszych dla studentów wiadomości zbierają w jednym miejscu. Na przykład Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu udostępnia plan zajęć i bieżące informacje w Wirtualnym Dziekanacie – podobnie jak terminy konsultacji wykładowców i ważne komunikaty dla studentów. Z kolei spis aktualnych przedmiotów i uzyskane oceny są zamieszczane w systemie USOSweb. O tym, jak wygląda organizacja studiów w DSW oraz o czym powinni pamiętać studenci pierwszego roku można przeczytać więcej na stronie https://www.dsw.edu.pl/aktualnosci/informacje-dla-studentow-i-roku-odpowiedzi-na-najczestsze-pytania

Pozostałych istotnych informacji warto szukać m.in. na stronie internetowej uczelni. Wieloma sprawami organizacyjnymi zajmuje się również samorząd studencki danego wydziału. W razie wątpliwości studenci mogą zwrócić się także do dziekanatu.

Plan na naukę, czyli o potędze systematyczności

Pierwszoroczni studenci muszą również przyzwyczaić się do tego, że tryb nauki na studiach jest zupełnie inny niż w szkole średniej. Prowadzący zajęcia w szkole wyższej wprawdzie organizują dodatkowe zaliczenia i wymagają realizacji określonych projektów, jednak prawdziwa kumulacja egzaminów następuje podczas sesji egzaminacyjnej – to właśnie podczas niej określany jest poziom wiedzy studentów po kilku miesiącach nauki.

Niektórzy zostawiają naukę do sesji na ostatni moment – m.in. dlatego, że w trakcie semestru nie uczą się systematycznie na większość przedmiotów ze względu na brak sprawdzianów. To jednak błąd. Przyswojenie ogromnej partii materiału tuż przed sesją jest niezwykle trudne i zazwyczaj – niemożliwe, co później przekłada się na konieczność poprawiania egzaminów. Z tego względu pierwszoroczni studenci powinni pamiętać o systematycznej nauce już od początku semestru.

Pierwszy rok na studiach to również czas odkrywania nowego miasta

Dla wielu osób studia oznaczają konieczność wyprowadzki do nowego miasta. Studenci, którzy zdecydowali się na naukę we Wrocławiu, pierwsze kilka miesięcy spędzą również – oprócz nauki – na poznawaniu stolicy Dolnego Śląska. Przydatna może okazać się m.in. bezpłatna aplikacja „Wrocław – przewodnik miejski”, czyli oficjalna aplikacja mobilna miasta, w której studenci znajdą wiele informacji na temat atrakcji we Wrocławiu. W aplikacji można znaleźć także rozkład jazdy środków komunikacji miejskiej.

Pierwszoroczni studenci bez wątpienia powinni również zajrzeć na Wyspę Słodową, czyli centrum studenckich spotkań, gdzie mogą zrelaksować się na łonie natury, skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej czy wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych.

Studenci mogą również korzystać z oferty gastronomicznej i rozrywkowej wrocławskiej starówki i jej okolic, gdzie mieści się mnóstwo klubów muzycznych i klimatycznych lokali.