Rozpoczyna się 43. edycja festiwalu Wratislavia Cantans

  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]

  Już jutro rozpocznie się festiwal Wratislavia Cantans. To już 43. edycja festiwalu. a zarazem trzecia edycja, której dyrektorem artystycznym jest Paul McCreesh. Tegoroczną edycję festiwalu zdominuje muzyka rodem z Wysp Brytyjskich

  Pierwsza edycja “Wratislavii Cantans” została zorganizowana w 44 lata temu przez kompozytora i dyrygenta Andrzeja Markowskiego. Był on dyrektorem artystycznym Wratislavia Cantans przez kolejnych jedenaście lat. Za czasów organizowania przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – w latach 1977-1996 – kierownictwo festiwalu objął dotychczasowy kierownik organizacyjny Festiwalu, Tadeusz Strugała. Za czasów Strugały, w 1978, festiwal “Wratislawia Cantans” wpisano na listę Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Muzycznych w Genewie, co oficjalnie uczyniło zeń festiwal o międzynarodowej randze (praktycznie niemal od początku swej historii festiwal gościł artystów zagranicznych).

  W 1996 dyrektorem generalnym została Lidia Geringer de Oedenberg, a dyrektorem artystycznym od 1997 – Ewa Michnik, od której funkcję tę przejął Mariusz Smolij, w 2002r, a następnie w 2004 – Jan Latham Koenig. Koleujna zmiana następiła w 2005 roku dyrektorem generalnym Festiwalu został Andrzej Kosendiak, a artystycznym, wspomniany wcześniej – Paul McCreesh.

  W roku 1998 “Wratislavia Cantans” został członkiem International Society for the Performing Arts Foundation (ISPA) w Nowym Jorku.

  Podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w 2006 r. oficjalnie zadebiutował Chór Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, którego pomysłodawcą jest Andrzej Kosendiak, a dyrygentem i kierownikiem, Agnieszka Franków-Żelazny.

  Kto jest idealnym odbiorcą festiwalu? Każdy, kto potrafi otworzyć się na piękno muzyki wymykającej się schematom, opisom i analizom. Każdy, kto nie oczekuje gotowych rozwiązań, jasnych interpretacji i jednoznacznego przesłania. Każdy, kto chce słuchać.

  Szczegółowy program festiwalu oraz cennik biletów można znaleść na stronie organizatora