Między Wschodem a Zachodem, dzień mniejszości wschodniosłowiańskich

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]

    Niełatwo jest sobie wyobrazić prawosławne nabożeństwo bez śpiewu cerkiewnego, tak jak trudno wyobrazić sobie religie wschodniochrześcijańskie bez kunsztownych ikon.

    W tym roku organizatorzy festiwalu “Między Wschodem a Zachodem” chcieliby nam przybliżyć teologię ikony w wykładzie który zostanie dziś wygłoszony przez ks. mitrata dr. Jerzego Tofiluka, będącego Rektorem Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Będzie można przyjrześ cię procesowi tworzenia ikon – pokaz poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich ikonografów – Mirosław Trochanowski z Pracowni Ikonograficznej w Bielance.

    Słowianie Wschodni i mniejszości wschodniosłowiańskie w Polsce, to jednak nie tylko łącząca ich religia prawosławna. To także wrażliwość i tworzona przez nich kultura, charakter i przywoływana słowiańska dusza która jest, pełna muzyki, tej cerkiewnej jak i tradycyjnej, ludowej.

    A skoro już mowa o muzyce – organizatrorzy zapraszają na koncert wieńczący tegoroczny program „Między Wschodem, a Zachodem – dzień mniejszości wschodniosłowiańskich”. W koncercie wystąpi chór Sinaxis pod dyrekcją Aleksandra Chudobina.

    Program:
    01.10.2008, godz. 16.30 sala katechetyczne Parafii Prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. Św. Mikołaja 40 – pokaz pisania ikon

    02.10.2008, godz. 16.00 sala katechetyczne Parafii Prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. Św. Mikołaja 40 – wykład “Ikona i jej znaczenie we współczesnym świecie”

    02.10.2008, godz. 19.00 Muzeum Architektury, Bernardyńska 5 – koncert religijnych i ludowych pieśni Słowian Wschodnich.

    Bilety:
    Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.