W jakich sytuacjach list motywacyjny jest wymagany oraz co nie może na nim zabraknąć?

Talking by phone. Portrait of young girl stands in the office with employees at background.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

List motywacyjny to jeden z dokumentów, który często wymagany jest w procesie rekrutacji. Należy przedstawić go razem z CV, którego list motywacyjny jest niejako uzupełnieniem. O czym należy pamiętać, przygotowując dokument? Czego nie może w nim zabraknąć?

Kiedy należy załączyć list motywacyjny do aplikacji?

Każdy, kto poszukuje zatrudnienia, ma gotowe do przedstawienia pracodawcy CV. Tymczasem list motywacyjny to dokument, który nie cieszy się aż taką popularnością, a dla niektórych bywa wręcz problematyczny. Trudnością może być bowiem ubranie w słowa swojego wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Dobra wiadomość jest taka, że listu motywacyjnego nie trzeba dołączać do każdej aplikacji. Jeśli pracodawca go nie wymaga, wystarczy wysłać CV – w przypadku braku wymogu list motywacyjny z dużym prawdopodobieństwem i tak nie zostanie przeczytany. Niemniej jednak najczęściej trzeba będzie go dołączyć, jeśli ubiegamy się o zatrudnienie w instytucji państwowej albo samorządowej. Sektor prywatny wykazuje się w tym względzie większą elastycznością, co można odczuć, przeglądając na przykład oferty pracy w Legnicy.

Jak napisać list motywacyjny?

Przygotowanie dobrego listu motywacyjnego stanowi spore wyzwanie. Trudność polega też na tym, że w większości przypadków nie ma możliwości sporządzenia jednego wzoru, który będziemy wysyłać zawsze razem z CV. List motywacyjny ma bowiem charakter personalny, a więc powinien odnosić się do konkretnego zakładu pracy i stanowiska. Należy podać w nim informacje o swoim wykształceniu i doświadczeniu, pokrótce opisując zadania, które pozwoliły nabrać praktyki w danej profesji. Nie podajemy informacji ogólnych, które nie mają wpływu na całokształt. Opisujemy też umiejętności, które mogą przydać się w miejscu pracy. List motywacyjny nie może być jednak kopią CV. Dobrze, aby rozszerzał życiorys, a jednocześnie przekonywał pracodawcę do naszej kandydatury. Unikamy potocznych sformułowań oraz bardzo ogólnikowych twierdzeń, które tak naprawdę nie zawierają w sobie żadnej konkretnej informacji (takich jak na przykład “lubię nowe wyzwania” czy “praca jest moją pasją”).

Czego nie może zabraknąć w liście motywacyjnym?

Poszukując ofert pracy w zakładce praca Wrocław, łatwo zauważyć, że obecnie wielu pracodawców wymaga listu motywacyjnego. Jeśli w ogłoszeniu znajduje się informacja o nim, to możemy być pewni, że pracodawca zapozna się z dokumentem. Nawet oferty pracy dla studentów we Wrocławiu zawierają wymóg załączenia listu motywacyjnego. Czego nie może w nim zabraknąć? Przede wszystkim informacji związanych z naszym wykształceniem i poprzednim miejscem pracy, które oczywiście w jakiś sposób łączą się ze stanowiskiem, na jakie aplikujemy. Ważne, aby w liście umieścić swoje zdjęcie – najlepiej biznesowe, na którym prezentujemy się profesjonalnie. Bardzo istotny jest układ listu – powinien być podzielony na akapity o podobnej długości. Objętościowo nie powinien przekroczyć jednej strony A4, pamiętając, że potencjalny pracodawca otrzymuje co najmniej kilkanaście podobnych aplikacji, a przeczytanie długich wypowiedzi zajęłoby sporo czasu. List motywacyjny powinien mieć cechy listu, a więc musi zawierać adresata, odbiorcę, nagłówek oraz podpis autora. Dobrze podpisać się nawet na elektronicznym liście, gdyż wygląda to niezwykle profesjonalnie i świadczy o szacunku dla pracodawcy.