Na czym polega trichoskopia? Poradnik

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Nadmierne wypadanie włosów jest uciążliwą dolegliwością, która może mieć wiele przyczyn. Aby zbadać stan skóry głowy, a także mieszków włosowych, warto zapisać się na badanie nazywane trichoskopią. Jest to nowoczesna metoda diagnostyki włosów przeprowadzona przez specjalistów-trychologów. Jak wygląda przebieg tego badania? Gdzie warto wykonać trichoskopię? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czym jest trichoskopia?

Trichoskopia to innowacyjna metoda diagnostyki, służąca do badania struktury włosa, a także do oceny stanu skóry głowy. Bazuje ona na technice dermatoskopii oraz wideodermatoskopii. Dzięki czemu możliwe jest ocenienie struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów. Trycholog podczas badania analizuje również stan łodyg włosów. Jest to badanie nieinwazyjne, a także bezbolesne. 

Badanie to polega na obejrzeniu skóry głowy w bardzo dużym powiększeniu za pomocą specjalnego urządzenia. Jednocześnie można wykonać dzięki niemu serię zdjęć, a następnie oddać fotografie do analizy laboratoryjnej. Co ciekawe, wykonując badanie trichoskopowe, nie ma konieczności pobierania włosów do diagnostyki za pomocą mikroskopii świetlnej. Ponadto, wykonując trichoskopię, można zdiagnozować przyczynę nadmiernego wypadania włosów i odróżnić rodzaj łysienia, między innymi łysienie androgenowe kobiet, z przewlekłym łysieniem telogenowy. Można też zróżnicować poszczególne postacie łysienia bliznowaciejącego, czy wyodrębnić łysienie plackowate od trichotillomanii.

Jak wygląda przebieg trichoskopii?

Badanie wykonywane jest za pomocą wideodermatoskopu. Urządzenie to wyposażone jest w kamerę, którą przystawia się do skóry głowy. Dzięki sprzętowi trycholog uzyskuje nawet 70-krotne powiększenie obrazu na ekranie monitora i tym samym może dokonać szczegółowej analizy włosów oraz skóry głowy. Podczas badania trycholog otrzymuje obraz z trzech obszarów głowy: części skroniowych, potylicznej i czołowej. 

Jak przygotować się do zabiegu trichoskopii?

Do zabiegu trichoskopii należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim nie wolno myć głowy przez 24 godziny przed planowanym badaniem. Warto również wstrzymać się mniej więcej dwa tygodnie z farbowaniem włosów. Ponadto, nie zaleca się używania pianek, sprayów i innych stylizatorów, a także produktów, poprawiających świeżość kosmyków. Po wykonanym badaniu nie występują żadne powikłania, trichoskopię można zatem przeprowadzać także u dzieci oraz u kobiet w ciąży.

Gdzie zapisać się na trichoskopię?

Trichoskopia powinna być przeprowadzona przede wszystkim przez doświadczonych specjalistów-trychologów. Jeśli szukasz polecanego gabinetu trychologicznego, proponujemy Ci umówienie wizyty w Klinice Włosa TRCHG we Wrocławiu. W gabinecie tym pracują doświadczeni trycholodzy z Wrocławia, którzy od lat skutecznie leczą wiele rodzajów łysienia, zapobiegają wypadaniu włosów, a także przeprowadzają liczne zabiegi, w tym profesjonalną trichoskopię. Warto dodać, że odpowiednio szybko postawiona diagnoza, pozwala na natychmiastowe wdrożenie prawidłowego leczenia.

Trichoskopia polega na analizie struktury włosa, a także skóry głowy. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu badaniu można poznać przyczynę nadmiernego wypadania włosów, jak również wdrożyć odpowiednie leczenie. Trichoskopię przeprowadza się w sprawdzonych gabinetach trychologicznych, jest to badanie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Jeśli szukasz we Wrocławiu sprawdzonego gabinetu trychologicznego, proponujemy Ci umówienie wizyty w profesjonalnej Klinice Włosa TRCHG. Pracują tam trycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystkie zabiegi oraz badania zostaną przeprowadzone na wysokim poziomie.