Nie każdy wie, że śmieci remontowo-budowlane powinny być wyrzucane na specjalnych zasadach. Nie wolno ich umieszczać w śmietnikach komunalnych – za takie działanie grożą bardzo wysokie grzywny, a w przypadku dużych naruszeń nawet odpowiedzialność karna. Tymczasem, aby pozbyć się takich śmieci, wystarczy zamówić specjalny kontener. Jak to zrobić i gdzie się zgłosić?
Dlaczego odpady po budowie trzeba utylizować w inny sposób?
Odpady powstałe po remoncie lub budowie są często ciężkie, nieporęczne, a nierzadko także trujące. Z tego powodu nie mogą trafić do tradycyjnej sortowni śmieci, która obrabia śmieci komunalne. Odpady budowlane mogą zniszczyć nieprzystosowane do pracy z nimi linie sortujące, a także stanowić zagrożenie dla pracowników. W dodatku nie będzie możliwy ich odzysk. A warto wiedzieć, że nawet 90% gruzu można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, np. do wyrównywania terenu, czy budowy dróg. Nieodpowiednie obchodzenie się z odpadami może także skutkować istotnym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.
Jakich odpadów to dotyczy? Mówimy między innymi o gruzie budowlanym (czyli fragmentach konstrukcji z betonu, cegieł, bloczków, czy ceramiki), a także o materiałach izolacyjnych, farbach, lakierach i innych trujących substancjach. Do śmietników komunalnych nie wolno wyrzucać też gabarytów (bardzo dużych elementów, takich jak drzwi, okna, meble), oraz sprzętu RTV i AGD. Co zatem z nimi zrobić?
Wyrzucanie odpadów – kontener lub PSZOK
Odpady remontowo-budowlane można wyrzucić legalnie na dwa sposoby. Pierwszym jest zawiezienie ich do gminnego punktu zbiórki takich odpadów, czyli PSZOK-a. Trzeba jednak pamiętać, że punkty te mają określone limity śmieci, które mogą przyjąć od konkretnego mieszkańca. Dodatkowo trzeba zawieźć je i rozładować samodzielnie. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku gruzu i innych dużych, ciężkich i brudzących odpadów jest to bardzo skomplikowane. Trzeba także liczyć się z kosztami organizacji takiego transportu.
Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera od lokalnej firmy. Nie jest to droga usługa, a pozwala na sprawne pozbyć się odpadów – pojemnik zostanie przywieziony na miejsce inwestycji (np. pod klatkę schodową) i odebrany od razu po zapełnieniu. Aby złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić, wskazać rodzaj pojemnika, jego wielkość, oraz typ odpadów, których chcemy się pozbyć. Na terenie Dolnego Śląska wywozem gruzu zajmuje się między innymi firma Skiprex, która oferuje kontenery we Wrocławiu, a także w mniejszych miejscowościach (zamówisz tu także kontenery w Sobótce, Lubinie, Kobierzycach, czy Legnicy).
Jaki kontener wybrać?
Pojemnik trzeba dostosować przede wszystkim do:
- Ilości odpadów – możesz zamówić kontener o pojemności od około 2 do 10 m³ (a jeśli jesteś klientem firmowym, znacznie więcej, nawet do 36 m³. Dla typowego remontu mieszkania wystarczającym rozwiązaniem będzie pojemnik około 5 m³. W przypadku wątpliwości skorzystaj z porady biura obsługi firmy, z której usług zamierzasz skorzystać.
- Rodzaju odpadów – kontener może być dostosowany do odbioru konkretnych rodzajów śmieci (np. gabarytów, gruzu, odpadów zielonych), możesz też wybrać taki, do którego wyrzucisz większość pozostałości po budowie lub remoncie. Kontener na odpady zmieszane to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie musisz martwić się selekcjonowaniem śmieci.
Przy zamawianiu pojemnika zostaniesz także poproszony o wskazanie czasu, na jaki zamierzasz go wynająć (data podstawienia i odbioru). Jeśli jednak okaże się, że gromadziłeś więcej śmieci lub Twój pojemnik zapełni się szybciej, niż planowałeś, wystarczy, że zadzwonisz do firmy i poprosisz o zmianę parametrów zamówienia. Zwykle nie ma tym najmniejszego problemu.