Działanie wszywki alkoholowej – jak długo trzyma Esperal?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia alkoholizmu jest stosowanie wszywki, czyli Esperalu. Jest to lek, który stopniowo uwalnia się w organizmie i ma na celu skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol. Wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które dają świetne efekty w leczeniu alkoholizmu.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa z Esperalem?

Esperal to lek na bazie disulfiramu. Hamuje on produkcję enzymu dehydrogenazy alkoholowej, który powstaje w wątrobie. W wyniku jego działania enzym ten nie jest produkowany, a więc alkohol nie jest trawiony w odpowiedni sposób. W wyniku nieprawidłowego procesu rozkładu alkoholu w organizmie pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Esperal ma więc zniechęcić do sięgania po alkohol właśnie przez symptomy, które przypominają kaca. Czas uwalniania się substancji do organizmu wynosi od 8 do 13 miesięcy. Dawka musi być dobrana przede wszystkim do wagi oraz stanu zdrowia pacjenta. Przez cały okres terapii Esperalem pacjent nie może sięgać po nawet najmniejszą dawkę alkoholu. Może to bowiem skutkować poważnym zatruciem alkoholowym, które spowoduje nie tylko nieprzyjemne dolegliwości, ale i może zakończyć się śmiercią.

Działanie wszywki a objawy

Ciężko jest dokładnie określić jakie objawy pojawią się u konkretnego pacjenta po spożyciu alkoholu. U niektórych może to być silny ból głowy i wymioty, a u innych poważne problemy z ciśnieniem. Może dojść nawet do zawału czy udaru. Wszywka ma motywować do odstawienia alkoholu właśnie przez skutki, jakie mogą się pojawić. Dzięki niej osoba uzależniona zaczyna bać się alkoholu. Ma to pomóc w zwalczaniu głodu oraz chęci sięgnięcia po trunek. Esperal oddziałuje również na psychikę alkoholika. Ma on bowiem utrwalać w pamięci wyłącznie złe skojarzenia ze spożyciem alkoholu. Kilkumiesięczna terapia powinna pomóc w walce z nałogiem i przyczynić się do wyjścia z alkoholizmu. Bardzo ważne jest jednak także samozaparcie pacjenta oraz motywacja do walki z uzależnieniem. Po zakończonej terapii, jeśli jest to konieczne, to można zastosować ją ponownie.

Esperal – walka z alkoholizmem

Wszywka stosowana jest najczęściej u pacjentów, którzy sami nie mogą poradzić sobie z alkoholizmem i nieodpartą chęcią sięgnięcia po alkohol. Jeśli detoks oraz psychoterapia nie pomagają, to warto zdecydować się na zastosowanie wszywki.

Esperal może skutecznie pomóc w wyjściu z nałogu i rozpoczęciu życia na nowo. Najczęściej występujące objawy po spożyciu alkoholu u osób z wszywką, to przede wszystkim:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • przyspieszona akcja serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • szumy w uszach,
  • nadmierne pocenie,
  • problemy z układem pokarmowym,
  • obniżone ciśnienie,
  • strach i uczucie lęku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Wszycie Esperalu możliwe jest jedynie po konsultacji z lekarzem, który wyda pozytywną opinię. Nie każdy pacjent może bowiem poddać się takiemu zabiegowi. Istotne jest to, że organizm musi być całkowicie oczyszczony z resztek alkoholu. Kilka dni przed zabiegiem nie wolno więc pić. Najlepiej poddać się detoksowi, czyli oczyszczaniu organizmu z toksyn, połączonym z nawadnianiem. Osoba, która chce poddać się zabiegowi wszycia Esperalu musi być świadoma tego, z czym się to wiąże. Bardzo ważna jest także motywacja do wyjścia z nałogu. Bezpośrednio przed samym zabiegiem wykonywane jest badanie trzeźwości, aby mieć pewność, że wszycie Esperalu będzie bezpieczne.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest bezbolesny, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu zminimalizowane są nieprzyjemne dolegliwości. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na pośladku lub na łopatce, a następnie wprowadza pod skórę tabletki. Następnie zszywa ranę i ją zabezpiecza. Po kilku dniach pacjent powinien zgłosić się na zdjęcie szwów. Esperal umieszczony pod skórą w żaden sposób nie utrudnia normalnego funkcjonowania. Jeśli chcesz zdecydować się na wszywkę alkoholową we Wrocławiu, warto wybrać sprawdzoną przychodnię. W Nasz Gabinet zabieg ten wykonywany jest pod okiem doświadczonych lekarzy, którzy dbają o komfort pacjentów.

Jakie są przeciwwskazania do wszycia Esperalu?

Nie każdy pacjent z chorobą alkoholową może poddać się temu zabiegowi. Jego przeprowadzenie możliwe jest jedynie u osób, u których nie zostały stwierdzone żadne przeciwwskazania. Z wszywki nie mogą skorzystać przede wszystkim osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz takie, które mają na swoim koncie próby samobójcze. Zabiegu nie przeprowadza się także u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca oraz niewydolnością tego narządu. Nie można go wykonać u osób, które mają alergię na podawany lek. 

Stosowanie Esperalu jest metodą bezpieczną, a także skuteczną. Jeśli lek ten jest wszywany u osób, które rzeczywiście chcą wyjść z nałogu, to może dać świetne efekty. Jest on elementem terapii awersyjnej, czyli takiej, która ma na celu całkowicie zniechęcić do sięgania po alkohol. Zagrożenie, jakie niesie ze sobą nieprzestrzeganie zasad jest ogromne. Jeśli więc żadne inne metody nie sprawdzają się, a osoba uzależniona bardzo chce wyjść z nałogu i potrzebuje pomocy, to zastosowanie wszywki może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Zabieg jest bezbolesny, a lek zupełnie niewyczuwalny pod skórą. Dzięki temu nie utrudnia codziennego życia, a może znacząco podnieść jego komfort.