Frezowanie CNC we Wrocławiu

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Frezarka CNC to skomputeryzowana maszyna wyposażona w narzędzia do wiercenia i cięcia do zakończenia procesu frezowania. Frezowanie to metoda produkcji wykorzystująca obrotowe cylindryczne narzędzie tnące do usuwania materiałów z obrabianego przedmiotu i tworzenia szerokiej kolekcji frezowanych części CNC o różnych kształtach, szczelinach, otworach i wymiarach, do tego służy frezarka CNC. Istnieją różne konstrukcje frezarek CNC.

Jak działa frezarka CNC?

Przed uruchomieniem programu CNC przymocuj obrabiany przedmiot do stołu roboczego frezarki CNC i zamontuj narzędzia tnące na wrzecionie. Po przygotowaniu maszyny operator uruchamia program i rozpoczyna proces frezowania CNC z maszyną. 

W zależności od rodzaju frezarki i zastosowania części frezujących, frezarki CNC będą obracać frezy frezujące z prędkością do tysięcy obrotów na minutę, aby wykonać różne operacje: powoli podawać obrabiany przedmiot do stacjonarnego narzędzia obrotowego lub przesuwać narzędzie po nieruchomym przedmiocie obrabianym lub przesuwać zarówno narzędzie, jak i obrabiany przedmiot względem siebie. 

W frezarkach CNC frez może poruszać się wzdłuż wielu osi i obracać się w różnych kierunkach. 

Rodzaje frezarek

Ponieważ istnieją różne rodzaje frezowania CNC, istnieje również wiele unikalnych frezarek o różnych cechach i funkcjach. Niektóre z nich to:

  • Typ suwaka: Ta maszyna umożliwia obrabiarce manewrowanie na osiach XY przez wrzeciono przymocowane do ruchomego ramienia na kolumnie. Frezarki poziome są często typu baranowego.
  • Typ kolanowy: Maszyny kolanowe będą regulować pionowo stół roboczy zamiast wrzeciona. Kolano opuści się i podniesie stół roboczy wzdłuż kolumny, aby dotrzeć do obrabiarki. Frezowanie zwykłe jest często wykonywane na maszynie kolanowej.
  • Typ planisty: Stół roboczy jest zamocowany wzdłuż osi YZ w tej frezarce z wrzecionami, które mogą poruszać się wzdłuż osi XYZ. Mogą również obsługiwać jednocześnie do czterech obrabiarek.

Zalety procesu frezowania CNC – Wysoka jakość i precyzja gwarantowana

Sama natura obróbki CNC jako procesu pozostawia bardzo mało miejsca na błędy oraz wysoki poziom dokładności i precyzji. Wynika to z faktu, że działa z programu komputerowego, wprowadzając projekty 3D, które zostały opracowane za pomocą CAD (Computer-Aided Design). 

Wszystkie operacje są uruchamiane za pośrednictwem interfejsu maszyny. Urządzenie wykonuje te instrukcje bez konieczności ręcznego wprowadzania. Te zautomatyzowane procesy pozwalają na najwyższą precyzję, aby zapewnić techniczne zarządzanie nawet najbardziej skończoną i złożoną geometrią. 

Frezowanie CNC pozwala na wysoką wydajność produkcyjną

Poziom, na którym działają maszyny CNC, oznacza, że są one zdolne do wysokiego poziomu produkcji ze względu na zautomatyzowane procesy. Frezowanie CNC jest zaufaną i popularną opcją, jeśli część musi być produkowana w dużych ilościach, a każda część spełnia ten sam poziom spójności pod względem jakości i wykończenia. 

Szczególnie łatwo jest zaprogramować i obsługiwać maszynę 3-osiową, osiągając wysoką dokładność przy niskich kosztach.

Frezowanie CNC jest mniej pracochłonnym procesem

Zastosowanie frezarki CNC znacznie zmniejsza nakład pracy związany z procesem produkcyjnym. Przy całkowitej wydajności narzędzia używane w frezarce CNC mogą obracać się z prędkością tysięcy obrotów na minutę, co skutkuje wysoką wydajnością produkcji, a jednocześnie jest wydatkiem oszczędzającym czas. 

Żadne procesy ręczne nie mogłyby osiągnąć podobnych wyników. Warto zauważyć, że im prostszy projekt, tym mniej potrzebna jest interwencja człowieka. Na przykład, jeśli skomplikowany projekt wymagałby przesunięcia półfabrykatu w procesie, wymagałoby to mechaników, aby zapewnić bezpieczne zakończenie procesu. (Usługę frezowania CNC we Wrocławiu wykonasz tutaj.)