Dezodorant dla mężczyzn – działanie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wydzielanie potu przez skórę to naturalny element fizjologii każdego człowieka. Pocąc się, regulujemy temperaturę naszego ciała, co dla naszego organizmu ma kluczowe znaczenie. Niestety dla wielu osób, a szczególnie mężczyzn pocenie się często stanowi powód do wstydu. Dzieje się tak, ponieważ wydzielany przez nich pot może przyjmować nieprzyjemny zapach. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem? Skutecznym rozwiązaniem jest dezodorant dla mężczyzn. Dowiedz się, na czym polega jego działanie. 

 

Zapach potu – skąd się bierze?

Zanim odpowiemy na pytanie, w jaki sposób działa dezodorant dla mężczyzn, warto zacząć od źródła problemu, czyli potu. Skąd tak naprawdę bierze się nieprzyjemny zapach potu? Pot, który wydzielają gruczoły potowe, sam w sobie jest bezwonny. Jednak jego zapach ulega zmianie pod wpływem obecności bakterii, które bytują na ludzkiej skórze. Wydzielany pot zawiera w sobie dużą ilość protein, które z kolei stanowią dla nich idealną pożywkę. 

 

Nieprzyjemny zapach potu może stanowić również efekt niewłaściwej higieny. Niedokładne mycie ciała oraz obszarów, w których znajdują się gruczoły potowe apokrynowe, prowadzi do jego nagromadzenia, co stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii. Przyczyną nieprzyjemnego, ostrego zapachu potu może być także stosowanie nieodpowiednich preparatów, które mają hamować wydzielanie potu.

 

Dezodorant dla mężczyzn a antyperspirant

Wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, posiada problemy z doborem odpowiedniego produktu, który okazałby się pomocny w walce z potem. Stąd na problemy z nadmierną potliwością sięgają po dezodorant, a w przypadku nieprzyjemnego zapachu potu wybierają antyperspirant, co stanowi podstawowy błąd. Antyperspirant to preparat, którego zadaniem jest tymczasowe ograniczenie wydzielania potu poprzez zwężenie porów skóry. Co więcej, aby uzyskać jak najlepsze efekty, antyperspirant powinien być stosowany na noc.

 

Jak działa dezodorant dla mężczyzn?

Dezodorant dla mężczyzn stosujemy właśnie w sytuacji, gdy naszym problemem jest intensywna i nieprzyjemna woń potu. Jego działanie polega na zamaskowaniu ostrego zapachu, a także zahamowaniu procesów utleniania i spowolnieniu rozwoju bakterii na skórze. Aby było to jednak możliwe, dezodorant dla mężczyzn powinien posiadać w swoim składzie substancje aktywne, które to umożliwiają. Są to na przykład soda oczyszczona (właściwości bakteriobójcze) i glinka (właściwości higroskopijne). Niektóre dezodoranty dla mężczyzn mogą zawierać także substancje o działaniu łagodzącym podrażnienia (np. pantenol, aloes). Cechą charakterystyczną każdego dezodorantu dla mężczyzn jest kompozycja zapachowa.

 

Dezodorant dla mężczyzn – jak stosować?

Aby stosowanie dezodorantu przynosiło efekty, jakich oczekujemy, powinniśmy zwracać dużą uwagę na jego prawidłową aplikację. Przede wszystkim dezodorant dla mężczyzn zawsze aplikujemy na czystą i suchą skórę, na przykład po prysznicu. Nie powinno się stosować dezodorantu w ciągu dnia, kiedy gruczoły potowe są najbardziej aktywne ani na spoconą skórę, gdyż uzyskamy zupełnie odwrotny efekt. 

undefined