Depilacja laserowa – vademecum wiedzy

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Depilacja laserowa to obecnie najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia z różnych części ciała. To zabieg bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia, a na dodatek stosunkowo niedrogi, jeśli uwzględni się korzyści i końcowy efekt wizualny.

Dlaczego depilacja laserowa jest najlepsza?

Zabieg depilacji laserowej od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Obecnie stosowane w kosmetologii lasery najnowszej generacji zapewniają zarówno ogromny komfort podczas zabiegu, jak i wyjątkowy efekt wizualny – gładka, niepodrażniona i piękna skóra. Depilacja laserowa praktycznie pod każdym względem przewyższa dotychczas stosowane metody nie tylko w domu, ale także w profesjonalnych gabinetach. W przeciwieństwie do golenia zwykłą maszynką czy depilacji ciepłym woskiem, usunięcie włosów laserem zapewnia trwały efekt – nie ma możliwości, aby włosy odrosły. W całej sesji składającej się z kilku zabiegów można pozbyć się ponad 90% owłosienia. Pozostałe ulegają znacznemu rozjaśnieniu i osłabieniu, więc stają się mało widoczne.

Ile zabiegów depilacji laserowej potrzeba?

Depilacja laserowa polega na usuwaniu cebulek włosowych, a nie samych włosów. W czasie jednej sesji eliminowanych jest ok. 20% włosów (tyle znajduje się w fazie wzrostu włosa zwanej anagenem), dlatego zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Najczęściej wystarcza seria 6 zabiegów w odstępie od 8 do 12 tygodni. Ilość zabiegów zależy od indywidualnych predyspozycji i od wielkości obszaru depilacji.

Czy jest męska depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to sposób na trwałe usunięcie owłosienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Parametry lasera zawsze dobierane są indywidualnie, niezależnie od płci.

Czy depilacja laserowa boli?

Wydaje się, że wraz z wprowadzeniem techniki laserowej do kosmetologii, a szczególnie do depilacji, należy przestać utożsamiać ten zabieg z jakimikolwiek dolegliwościami bólowymi zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu. Depilacja laserowa, co warto podkreślić, jest zabiegiem bezbolesnym. Niewielkie niedogodności podczas zabiegu mogą odczuwać osoby wrażliwe na ból, których próg odporności jest bardzo niski. Jednak kliniki w celu zminimalizowania tego dyskomfortu stosują różnego rodzaju okłady chłodzące, które jak wynika z opinii pacjentów, są bardzo skuteczne.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Tak jak w przypadku innych procedur medycznych czy zabiegów, zawsze istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania konkretnego zabiegu. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:

  •  opalona skóra,
  •  przyjmowanie leków światło uczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i laserowe (m.in. antybiotyki, leki antydepresyjne),
  •  nowotwory (przebyte – tylko po konsultacji lekarskiej),
  •  infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
  •  stosowanie samoopalaczy, bronzerów i beta-karotenu doustnie,
  •  włosy rude, siwe i jasny blond w miejscu zabiegu (słabo poddają się depilacji laserowej).

Jaki laser do wykonywania depilacji laserowej jest obecnie najskuteczniejszy?

Pośród obecnie wykorzystywanych w depilacji laserów, najnowszej generacji lasery diodowe odznaczają się najwyższą skutecznością. W wielu renomowanych klinikach medycyny estetycznej, takich jak choćby centrum medyczne Proclinic we Wrocławiu, zabieg depilacji laserowej wykonywany jest najnowocześniejszym laserem z certyfikatem medycznym LightSheer® DUET™ High Speed firmy Lumenis. Jego skuteczność została udowodniona w testach i badaniach klinicznych na całym świecie.

Depilacja laserowa – jak przebiega zabieg?

Depilacja laserowa poprzedzona jest wypełnieniem ankiety, w której pacjent musi odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących nie tylko przebytych chorób, ale także aktualnych schorzeń. Celem wywiadu jest ustalenie przeciwwskazań. Kolejnym etapem jest konsultacja, podczas której kosmetolog ocenia typ i stan skóry oraz włosów, w celu dobrania optymalnych parametrów wiązki lasera. Zanim jednak specjalista przystąpi do zabiegu właściwego, wykonywana jest próba laserowa w celu oceny reakcji skóry na laser.

Na czym polega depilacja laserowa?

W czasie zabiegu wiązka światła przenika w głąb włosa do melaniny – barwnika zawartego w mieszku włosowym. Zostaje ona wchłonięta przez melaninę, co w konsekwencji prowadzi do trwałego zniszczenia cebulki włosa wraz z jej korzeniami. Depilacja laserowa przewyższa znacznie dotychczas stosowane metody usuwania owłosienia z różnych części ciała. Wiązka lasera działa wybiórczo, prowadzi do miejscowego uszkodzenia materii o ciemniejszej barwie. To sprawia, że skóra podczas zabiegu nie nagrzewa się i nie ma możliwości jej uszkodzenia.

Depilacja laserowa to tylko estetyka?

Zabieg usunięcia nadmiernego owłosienia rekomendowany jest nie tylko z powodów estetycznych, ale także medycznych. Szczególnie polecana jest osobom, które mają problemy z zapaleniem okołomieszkowym i wrastającymi w skórę włosami.

Czy do depilacji laserowej trzeba się przygotować?

Depilacja laserowa to zabieg, do którego trzeba się specjalnie przygotować. Realizacja wszystkich wytycznych, nawet jeśli mogą wydawać się nieco uciążliwe, to gwarancja bezpieczeństwa i skuteczności. Przed zabiegiem należy:

  •  usunąć włosy za pomocą zwykłej maszynki,
  •  unikać podrażnień i przesuszeń,
  •  wypić 2 litry wody w dniu zabiegu,
  •  przez 4-8 tygodni przed zabiegiem nie można stosować wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego (można korzystać tylko ze zwykłych maszynek),
  •  zaprzestać opalania i stosowania opalaczy na 4 tygodnie przed zabiegiem,
  •  nie stosować balsamów bezpośrednio przed zabiegiem, ostatni peeling dopuszczany jest na 7 dni przed zabiegiem,
  •  odstawić leki i zioła światłouczulające (np. dziurawiec odstawić 2 tygodnie wcześniej przed zabiegiem),
  •  zrobić przerwę na pół roku przed zabiegiem w terapii retinoidami,
  •  unikać infekcji, aby skóra była zdrowa.

Depilacja laserowa – czy warto?

Laser to dzisiaj najlepsze narzędzie do usuwania nadmiernego owłosienia z różnych części ciała. Największy problem zawsze stanowią ciemne włosy, a właśnie tego rodzaju włosy są najbardziej podatne na trwałą likwidację. Choć zabieg depilacji laserowej jest najskuteczniejszy przy określonym fototypie: ciemne włosy i jasna skóra, to nie znaczy, że nie sprawdzi się przy innej konfiguracji koloru włosów i skóry.          Najnowszej generacji lasery radzą sobie z różnym rodzajem owłosienia.

Czy depilacja laserowa jest droga?

Cena to zawsze drażliwa i subiektywna kwestia. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że podczas kilku zabiegów można usunąć na trwale wszystkie włosy z danej części ciała, to koszt rzędu 1-2 tysięcy złotych nie wydaje się przesadnie duży. Trzeba pamiętać, że depilacja laserowa, niezależnie od ilości zabiegów w sesji, to jednorazowa operacja. W przypadku innych metod zabieg należy co jakiś czas powtarzać. Nie dość, że to w perspektywie będzie droższe, to na dodatek jest uciążliwe.

Wydaje się, że obecnie nie ma skuteczniejszej alternatywy wobec depilacji laserowej. To najbardziej uniwersalny sposób na trwałe pozbycie się niechcianego nadmiernego owłosienia, nawet z niewidocznych części ciała. Piękna i gładka skóra to oznaka dobrostanu psychofizycznego, dlatego warto poddać się depilacji laserowej. Tym bardziej że zabieg nie powoduje żadnych komplikacji i jest bezpieczny dla zdrowia.