Czym kierować się wybierając akcesoria pogrzebowe?

Mourning woman on funeral with red rose standing at casket or coffin
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wybór odpowiednich akcesoriów pogrzebowych jest bardzo ważnym etapem przygotowań do pochówku zmarłego. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze?

Akcesoria pogrzebowe – czym są?

Pod pojęciem jak akcesoria pogrzebowe znajdują się różnego rodzaju produkty używane jako dodatki podczas ceremonii pogrzebowej, a także po jej zakończeniu.

Akcesoria pogrzebowe stosowane są między innymi jako dodatki do trumien oraz do urn, wykorzystywane są także na nagrobkach i grobach. Mogą one ponadto stanowić wyposażenie domów pogrzebowych oraz kaplic.

Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom pogrzebowym, również określanym jako akcesoria funeralne, możliwe jest nadanie ostatniemu pożegnaniu uroczystego wymiaru.

Rodzaje akcesoriów pogrzebowych

Do akcesoriów pogrzebowych zaliczane są między innymi:

Katafalki – to dekoracyjne podwyższenia, na których umieszcza się trumnę. Mogą być one obite materiałem określanym jako kir, ale również malowane, głównie na czarno.

Krzyże – używane są do dekoracji trumien, wykonuje się je w różnych kolorach, na przykład złotym, srebrnym, miedzianym.

Wizerunki lub pasyjki – najczęściej religijne wizerunki Chrystusa, Maryi, ale również aniołów, umieszczane na trumnie.

Antaby – dekoracyjne uchwyty wykonane z metalu, umieszczane na trumnie, aby nadać jej elegancki wygląd i ułatwić jej noszenie.

Tabliczki – umieszcza się je na trumnie, na krzyżu lub palu świeckim, stosowane są również na grobach po pochówku. Znajdują się na ich informacje o zmarłym oraz o jego dacie urodzenia i śmierci. Wykonuje się je głównie z plastiku, drewna lub metalu.

Obrzeża nagrobne – nakładane są dookoła grobu, aby nadać mu atrakcyjny wygląd w trakcie ceremonii pogrzebowej.

Do akcesoriów pogrzebowych często zalicza się też wyposażenie domu pogrzebowego, stroje dla zmarłych i pracowników zakładów pogrzebowych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów pogrzebowych?

Aby wybrać odpowiednie akcesoria pogrzebowe, należy przede wszystkim kierować się ich przeznaczeniem, ale również uwzględnić przy tym gust osoby zmarłej.

Inne akcesoria pogrzebowe stosowane są przypadku pochówków odbywających się według obrządków religijnych, inne natomiast w razie pogrzebów świeckich, gdy rezygnuje się z religijnej symboliki.

W przypadku dzieci często wybierane są akcesoria pogrzebowe z wizerunkami aniołów, Maryi, z kwiatami, natomiast dla osób dorosłych często są to krzyże, wizerunki Chrystusa. Należy też uwzględnić kolor trumny oraz jej styl, gdy wybierane są okucia do trumien.

Gdzie kupić akcesoria pogrzebowe?

Szeroki wybór akcesoriów oferują domy pogrzebowe. Proponowane przez nie artykuły funeralne są bardzo wysokiej jakości. Oferta taka kierowana jest zarówno do osób, które wybierają pogrzeby tradycyjne, jak i kremacyjne.

Doświadczony zakład pogrzebowytaki, jak Olimp z Wrocławia – po otrzymaniu zlecenia na przygotowanie ceremonii pogrzebowej oferuje nie tylko pełną obsługę takiej uroczystości żałobnej, ale także pomaga w doborze odpowiednich akcesoriów pogrzebowych. Asortyment tej firmy jest tak różnorodny, że każdy – niezależnie od sytuacji materialnej – znajdzie to, co najlepiej będzie odpowiadać jego oczekiwaniom.

Grafika: freepik.com