Wrocławianin bohaterem kampanii Fundacji DKMS

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bartosz Nestorowski (na filmie poniżej) został ambasadorem kampanii “Szpik daleko od kręgosłupa”, obalającej mit na temat sposobu pozyskiwania krwiotwórczych komórek macierzystych do przeszczepienia. Ponad połowa Polaków mylnie sądzi, że szpik pobiera się z kręgosłupa (badanie IMAS International dla Fundacji DKMS).

– Mój szpik pobrany z krwi obwodowej uratował dwa razy cięższego ode mnie Kanadyjczyka – opowiada Bartosz Nestorowski dawca szpiku. W naszym społeczeństwie nadal funkcjonuje mylne przekonanie, że szpik pobiera się z kręgosłupa, które negatywnie wpływa na poziom dawstwa. W sondzie ulicznej, nagranej podczas zdjęć do spotu promującego kampanię, 100% osób zapytanych o miejsce na ciele, z którego pobiera się szpik, odpowiedziało „nie wiem”, bądź „z kręgosłupa”.

W Polsce jest ponad 1 700 000 zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku. Prawie 9500 osób już oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste, podarowując tym samym szansę na uratowanie czyjegoś życia.

Ale to nadal kropla w morzu potrzeb. Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego.

Znalezienie bliźniaka genetycznego jest niezmiernie trudne i mimo tak dużej liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku, nadal co piąty pacjent nie znajduje zgodnego dawcy.
Dlaczego zatem więcej z nas nie rejestruje się w bazie potencjalnych dawców? Często przez obawy, które wynikają z nieprawdziwych informacji na temat sposobów pobierania szpiku i komórek macierzystych.

Proporcje metod pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych rozkładają się następująco:
– z krwi obwodowej krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się w około 85 procentach przypadków,
– z talerza kości biodrowej w 15 procentach przypadków.
Więcej informacji na stronie:

Zostań Dawcą szpiku | Zamów bezpłatny pakiet rejestracyjny | DKMS