Pierwsza wizyta u ginekologa – co trzeba wiedzieć?

Woman hands holding uterus, female reproductive system , woman health, PCOS, gynecologic and cervix cancer concept
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dla wielu kobiet pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z dużym stresem i obawą związaną z przebiegiem badania. Wyjście ze swojej dotychczasowej strefy komfortu ma jednak swoje plusy – regularne wizyty u specjalisty i wykonywanie profilaktycznych badań pozwalają na szybkie wykrycie ewentualnych zagrożeń.

O czym warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u ginekologa, kiedy najlepiej umówić się na pierwsze badanie i co obejmuje konsultacja? Czy nastolatka może iść sama do ginekologa? Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pierwszej wizyty u specjalisty ginekologii!

Pierwsza konsultacja ginekologiczna – o czym należy pamiętać?

Wizytę u ginekologa można odbyć prywatnie lub na Narodowy Fundusz Zdrowia. W zależności od miasta czas oczekiwania na wizytę może się różnić. Umówienie się do specjalisty nie wymaga podejmowania żadnych specjalnych procedur – w większości przypadków wystarczy telefon do przychodni lub samego lekarza i ustalenie dogodnego terminu.

Umawiając się na pierwszą wizytę, przy rejestracji wystarczy podać swoje dane osobowe. Szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia, przebytych chorób i uwarunkowań genetycznych zostanie przeprowadzony podczas konsultacji. Warto przygotować sobie wcześniej datę ostatniej miesiączki (lub miesiączek), a także wypisać na kartce wszystkie nurtujące pytania. Takie rozwiązanie ułatwi przebieg wizyty, która w większości przypadków wiąże się ze stresem.

Stres w takiej sytuacji jest zjawiskiem zupełnie normalnym, jednak należy pamiętać, że nie ma powodów do obaw. Lekarz ginekolog to specjalista z dużym doświadczeniem, którego zadaniem jest zbadanie układu rozrodczego i doradzenie pacjentce w kwestiach zdrowotnych. Warto dodać, że na pierwszą wizytę można udać się z bliską osobą, co ułatwi rozładowanie napięcia.

Ginekolog Wroclaw – umów wizytę z doświadczonym lekarzem w przyjemnym miejscu!

W jakim wieku odbyć pierwszą wizytę u ginekologa?

Zdania co do pierwszej wizyty u specjalisty są podzielone. W większości przypadków zaleca się jednak umówienie konsultacji po przebyciu pierwszej miesiączki, zatem między 12. a 16. rokiem życia. Zdarza się jednak, że konsultacje niezbędne są wcześniej, szczególnie w przypadku bólu w podbrzuszu, licznych upławów, czy świądu w miejscach intymnych. Wskazaniem do odbycia wizyty u specjalisty w późniejszym wieku są m.in. nieregularne miesiączki, rozpoczęcie współżycia czy zajście w ciążę.

Jakie badania są wykonywane podczas konsultacji medycznych u ginekologa?

Specjalista ginekologii zwykle zapewnia kompleksową opiekę medyczną, która obejmuje m.in. konsultacje oraz diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego. Podczas pierwszej wizyty, poza zebraniem wywiadu, lekarz może wykonać także badanie ginekologiczne, polegające na włożeniu palców jednej dłoni do pochwy oraz uciskaniu podbrzusza drugą dłonią. Badanie w większości przypadków jest bezbolesne i umożliwia specjaliście ocenę konsystencji pochwy oraz położenia jajników i macicy.

W większości przypadków na pierwszej wizycie zaleca się także pobranie wymazu z szyjki macicy w celu przebadania próbek pod kątem występowania komórek rakowych. Zdarza się również, że lekarz wykonuje USG piersi w celu oceny ich budowy i wykrycia ewentualnych zmian nowotworowych. Inne konsultacje mogą obejmować takie badania jak markery nowotworowe, USG przezpochwowe i przez powłoki brzuszne, rezonans magnetyczny, czy wykonywane w ciąży badania prenatalne.

Czy nastolatka może iść sama na wizytę u ginekologa?

Zgodnie z polskim prawem osoba niepełnoletnia może odwiedzić centrum medyczne tylko w obecności opiekuna prawnego. Warto jednak podkreślić, że podczas wizyty można poprosić opiekuna o opuszczenie gabinetu. Ponadto u osób pomiędzy 16. a 18. rokiem życia zgodę na badanie i leczenie wyraża nie tylko opiekun prawny, ale także sam pacjent.

Jak przygotować się do pierwszej konsultacji ginekologicznej?

Pierwsza wizyta u ginekologa wcale nie musi być stresującym przeżyciem. Warto przede wszystkim wybrać polecanego specjalistę, cieszącego się dobrą opinią wśród kobiet. Przed badaniem należy także zachować normalną higienę – nie ma potrzeby brać prysznica tuż przed wizytą. Warto podkreślić, że zapach wydzieliny jest jednym z czynników informujących lekarza o stanie zdrowia pacjentki, dlatego nie zaleca się w niego ingerować. Nie warto też przejmować się owłosieniem strefy intymnej, gdyż jest ono całkowicie naturalne i w żadnym stopniu nie przeszkadza w przeprowadzeniu badania.

Podczas wizyty lekarz najpewniej zapyta o datę ostatniej miesiączki i o to, czy menstruacje są regularne. Ponadto pojawią się pytania o aktywność seksualną pacjentki, przebyte ciąże i ewentualne dolegliwości takie jak bóle, upławy czy nieprzyjemny zapach z pochwy. Jak wcześniej wspomniano, warto przygotować sobie na kartce wszystkie najważniejsze informacje, aby nic nie umknęło podczas wizyty.

Wizyta u ginekologa – podsumowanie

Pierwsza wizyta u ginekologa może wiązać się z wieloma emocjami, jednak należy pamiętać, że to ważny krok w drodze do zdrowia. Regularne konsultacje z ginekologiem i wykonywanie badań takich jak cytologia i USG piersi umożliwiają wczesne wykrycie wystąpienia ewentualnych zmian nowotworowych. Przed umówieniem się na pierwszą wizytę u specjalisty warto przygotować sobie listę pytań i niezbędnych informacji na temat własnego zdrowia, co znacznie ułatwi przebieg badania i ewentualne podjęcie metod leczenia.