Kinesiotaping: jak ta metoda rewolucjonizuje rehabilitację?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Metoda kinesiotapingu została opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase. Początkowo była rozwijana przede wszystkim z myślą o wsparciu mięśni i stawów podczas terapii manualnej. Kase poszukiwał sposobu na kontynuowanie terapii pomiędzy sesjami. Inspirację znalazł w naturze, obserwując ruchy skóry dzikich zwierząt podczas ruchu mięśniowego. To doprowadziło do stworzenia elastycznych taśm, które mogłyby naśladować tę naturalną elastyczność skóry.

Taśmy do kinesiotapingu – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Samoprzylepne taśmy do kinesiotapingu są elastyczne i sprężyste, dzięki czemu działają… jak skóra. Zapewniają swobodę ruchu, a jednocześnie gwarantują niezbędne wsparcie i stabilizację w obszarach, które tego wymagają.

Z czego wykonane są taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy stosowane w kinesiotapingu muszą być bezpieczne dla skóry! Dlatego stosuje się taśmy wykonane z najwyższej jakości bawełny pokrytej akrylem medycznym. Takie taśmy są elastyczne, wodoodporne i oddychające oraz maksymalnie trwałe. Nie powodują również odparzeń i są bezproblemowe do zdzierania / odklejania.

Taśmy do kinestiotapingu występują w różnych wersjach kolorystycznych oraz różnych szerokościach. W razie potrzeby można je nacinać, by lepiej dopasować produkt do ciała. Na rynku są również dostępne taśmy z podłużnymi nacięciami, które można aplikować na duże obszary, np. okolice ramion i barków.

Aplikacja taśm kinesiotapingowych na skórę

Dzięki temu, że taśmy dobrze trzymają się skóry, aplikacja zachowuje swoje optymalne właściwości nawet przez 2 tygodnie. Standardowy czas funkcjonowania w danej aplikacji to okres od 3 do 5 dni.

Metodę aplikacji taśm do kinesiotapingu należy dopasować do indywidualnej sytuacji i potrzeb pacjenta.

 • Metoda mięśniowa – należy do najczęściej stosowanych technik aplikacji taśm. Jej celem może być relaksacja lub stymulacja wybranego mięśnia – taśma umieszczana jest przy przyczepie początkowym lub dystalnym mięśnia, w pełnym jego rozciągnięciu.
 • Metoda funkcjonalna – znajduje zastosowanie w sytuacjach, w których konieczne jest wsparcie funkcji osłabionych mięśni.
 • Metoda korekcyjna – jest stosowana wówczas, gdy potrzebne jest aktywne korygowanie ustawień obszarów ciała poddanych zabiegowi.
 • Metoda powięziowa – umożliwia korygowania ustawienia powięzi.
 • Metoda więzadłowa – jest stosowana w celu odciążenia więzadeł i w terapii punktów spustowych.
 • Metoda limfatyczna – stymuluje krążenie krwi i limfy.

Zastosowanie kinesiotapingu w rehabilitacji

O kinesiotapingu mówi się, że zrewolucjonizował rehabilitację i fizjoterapię. Dlaczego? To metoda, która pozwala na skuteczne, bezpieczne i wygodne dla pacjentów utrwalanie efektów kolejnych zabiegów realizowanych w ramach kompleksowych oddziaływań rehabilitacyjnych.

Od ponad 20 lat kinesitaping stosowany jest nie tylko w medycynie i medycynie sportowej, ale również w profilaktycznie i terapeutycznie. W jakim celu używa się kinesiotapingu?

 • Wsparcie mięśni i stawów – kinesiotaping może pomóc w stabilizacji i wsparciu mięśni oraz stawów, co może przekładać się na efektywniejsze leczenie rozmaitych urazów i kontuzji oraz napięcia mięśniowego.
 • Redukcja bólu – taśmy kinesiotapingu mogą pomagać w redukcji bólu poprzez stymulację receptorów skóry i układu nerwowego. Stabilizując wybrane partie układu mięśniowo – szkieletowego minimalizują również dolegliwości bólowe związane z urazami mięśni czy stawów. Kinesiotaping może być również stosowany w leczeniu zespołów bólowych, takich jak ból krzyża czy ból barku
 • Poprawa krążenia i drenażu limfatycznego – kinesiotaping może wspierać poprawę krążenia krwi i drenażu limfatycznego, co z kolei może przekładać się na redukcję obrzęków i poprawę ogólnego stanu zdrowia.
 • Korekcja postawy – metoda ta może być wykorzystywana do korekcji postawy ciała poprzez dostarczenie odpowiedniego wsparcia.
 • Zwiększenie wydolności sportowej – sportowcy często używają kinesiotapingu, aby poprawić wydolność mięśni i zmniejszyć ryzyko urazów w trakcie aktywności fizycznej.
 • Poprawa biomechaniki ciała – metoda ta może pomagać w poprawie biomechaniki ciała i równowagi mięśniowej.

Gdzie udać się na plastrowanie we Wrocławiu?

Kinesiotaping jest stosunkowo bezpieczną metodą, ale w celu uzyskania najlepszych rezultatów i uniknięcia ewentualnych komplikacji, zaleca się skonsultowanie się z wykwalifikowanym terapeutą, fizjoterapeutą lub lekarzem przed zastosowaniem tej techniki.

Szukasz specjalistów, którzy w pracy z pacjentami regularnie sięgają po taśmy i kinesiotaping? We Wrocławiu możesz skorzystać z usług Centrum Medycyny i Rehabilitacji Villa Medica. To jeden z najlepszych ośrodków na Dolnym Śląsku, oferujący pacjentom wczesną i kompleksową rehabilitację przeprowadzaną przez zespół doświadczonych i kompetentnych profesjonalistów.