Już trzech na czterech obcokrajowców pracujących w Polsce pochodzi z Ukrainy. Polscy pracodawcy coraz chętniej zatrudniają także Białorusinów, Rosjan, Gruzinów, Mołdawian, ale np. na placach budowy nikogo nie dziwi już widok Nepalczyka, Filipińczyka czy Hindusa. Te nacje najczęściej emigrują do naszego kraju w celach zarobkowych, jednocześnie ratując naszą gospodarkę cierpiącą z powodu niedostatecznej liczby rąk do pracy. Jeśli sam planujesz zatrudnić pracownika ze Wschodu, to mamy dobrą wiadomość: dziś jest to znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Sprawdź, jak wygląda ten proces krok po kroku.
Szukamy pracownika z Ukrainy – od czego zacząć?
Najlepiej od dokładnego zastanowienia się, kogo tak naprawdę potrzebuje firma. Czy ma to być pracownik tymczasowy, czy może jednak zatrudniony na stałe? Czy szukamy pracownika z Ukrainy mającego konkretne kwalifikacje zawodowe oraz porozumiewającego się po polsku, czy dopuszczamy możliwość przyuczenia do wykonywania zawodu oraz przymkniemy oko na trudności komunikacyjne?
Są to ważne pytania, które warto sobie zadać już na samym początku i uczciwie na nie odpowiedzieć. Istotne jest również to, ilu pracowników ze Wschodu potrzebuje firma – jednego, dwóch, a może całej brygady?
Praktyka pokazuje również, że firmy zainteresowane zatrudnieniem pracowników z Ukrainy czy z szeroko pojętego Wschodu, a niemające w tym doświadczenia, powinny jednak zdecydować się na usługę agencji pośrednictwa pracy. W Polsce działa wiele firm HR, które mają doskonale rozpoznane rynki za naszą wschodnią granicą, dzięki czemu mogą szybko pozyskać odpowiednich pracowników dla swoich klientów.
W województwie dolnośląskim szczególnie dobrą opinią cieszy się Crew For You – agencja pracy tymczasowej z Wrocławia, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu. Z jej ofertą można się zapoznać na stronie internetowej https://crewforyou.pl.
A jeśli chodzi o budowę…
Do osiągnięcia idealnie gładkiej powierzchni betonu, wybierz zacieraczkę na NORWIT.PL. Perfekcyjne wykończenie w każdym projekcie!
Rada
O potrzebie zatrudnienia Ukraińców np. do pracy przy produkcji warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem – minimum kilkutygodniowym. Sporo czasu zajmie samo wyselekcjonowanie odpowiednich osób, nie wspominając już o kwestiach formalnych.
Legalizacja pobytu pracownika ze Wschodu
Legalizacja pracy cudzoziemców nie jest aż tak skomplikowanym procesem, jak mogłoby się wydawać. Pokażemy to na przykładzie Ukraińców. Pracownicy ci potrzebują wizy typu D, czyli wizy pracowniczej, która uprawnia do legalnego pobytu i pracy na terytorium Polski przez okres 180 dni w ciągu roku.
Aby uzyskać taką wizę dla swojego przyszłego pracownika pracodawca musi się stawić w Powiatowym Urzędzie Pracy i złożyć oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (oplata wynosi 30 złotych). Oświadczenie to zostanie wpisane do ewidencji PUP, a oryginał należy przekazać pracownikowi. Na tej podstawie Ukrainiec może już wystąpić o wizę pracowniczą.
Legalizacja pobytu pracownika ze Wschodu może się znacznie skomplikować, gdy planujemy zatrudnić obywateli np. Indii czy Nepalu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniane już skorzystanie z kompleksowej usługi agencji pracy tymczasowej, która załatwi wszystkie formalności i oddeleguje pracowników do firmy swojego klienta. To komfortowe rozwiązanie jest dostępne dla klientów agencji pracy Crew For You, a szczegóły można sprawdzić na stronie internetowej https://crewforyou.pl/proces-legalizacji/.
Zawarcie umowy
Gdy pobyt pracownika ze Wschodu jest już zalegalizowany, to pozostaje jeszcze kwestia podpisania z nim umowy (chyba, że zatrudniamy pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej – wówczas to ona jest stroną umowy i rozlicza się z klientem na podstawie faktury, jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie).
Po zawarciu umowy z np. Ukraińcem trzeba o tym poinformować Powiatowy Urząd Pracy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. Należy przy tym pamiętać, że warunki zatrudnienia muszą być identyczne z tymi przedstawionymi w złożonym wcześniej oświadczeniu. Każda istotna zmiana wymaga ponownej wizyty w PUP i złożenia nowego oświadczenia.
Jak widać proces zatrudnienia pracownika ze Wschodu nie jest szczególnie trudny, natomiast bez wątpienia może być czasochłonny. Dlatego pracodawcom, którym zależy na jak najszybszym pozyskaniu rąk do pracy sugerujemy jednak skorzystanie z usługi biura pośrednictwa pracy specjalizującego się w zatrudnianiu cudzoziemców.