Blisko pięciuset pływaków walczyć będzie o medale Akademickich Mistrzostw Polski w Lublinie

Akademickie mistrzostwa polski w pływaniu
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Reprezentanci z ponad 50 uczelni wystartują w Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu. Impreza, w której weźmie blisko pięciuset zawodników odbędzie się w najbliższy weekend w Lublinie.

– Najbardziej liczne ekipy to AGH Kraków, AWF Warszawa, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska w Gliwicach, UMCS Lublin i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. To drużyny, które powinny zaciekle walczyć o medale – mówi Anna Belcik z AZS Lublin, który jest organizatorem zawodów. Przed rokiem z Lublina ze złotymi medalami za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyjechały pływaczki AWF Wrocław i AWF Katowice.

Impreza odbędzie się na nowoczesnej pływalni Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4). W związku z ograniczeniami związanymi z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-Cov-2 zawody odbędą się bez udziału publiczności. – Na pływalni obecne będą mogły być tylko osoby startujące w danym bloku oraz ich trenerzy. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy transmisję za pośrednictwem portalu megatiming.pl – dodaje Belcik. W związku z pandemią ograniczono również liczbę zawodników, bo przed rokiem w Lublinie o medale AMP w pływaniu rywalizowało ponad 850 zawodników z 74 polskich uczelni.

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu rozpoczną się w sobotę o godz. 9 rano blokiem, w którym zawodniczki i zawodnicy rywalizować będą na dystansach 100 metrów stylem dowolnym i klasycznym oraz w sztafetach 4×50 metrów dowolnym. Kolejny blok zawodów (50 metrów grzbietowym i 100 metrów motylkowym) rozpocznie się o godz. 12.30, natomiast na godz. 15.30 zaplanowano uroczyste otwarcie. Później zawodnicy rywalizować będą jeszcze na 100 metrów stylem grzbietowym, 50 metrów dowolnym i 4×50 metrów zmiennym. Ostatni blok zawodów odbędzie się w niedzielę od godz. 9, gdy zostaną rozdane medale w konkurencjach: 50 metrów stylem klasycznym, 50 metrów motylkowym, 100 metrów zmiennym oraz w rywalizacji sztafet mieszanych 4×50 metrów dowolnym.

Wśród uczestników zobaczymy m.in. wielokrotnych medalistów seniorskich mistrzostw Polski: Paulinę Piechotę (Politechnika Łódzka) i Jakuba Kraskę (Uniwersytet Łódzki), a gwiazdą imprezy ma być trzykrotny medalista mistrzostw świata Konrad Czerniak (UMCS Lublin).

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.

Materiały prasowe