Most Tumski we Wrocławiu. Most miłości i zakochanych na Ostrów Tumski. [Zdjęcia nocą, remont, legenda]

Most Tumski we Wrocławiu-most-zakochanych. Most miłosci na ostrów Tumski. Remont 2019/2020
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.5]

Most Tumski (potocznie nazywany także Mostem Miłości, Mostem Zakochanych albo Mostem Katedralnym). Jest to dwuprzęsłowy stalowy, nitowany most we Wrocławiu zbudowany w roku 1889 ponad północną odnogą Odry. Most łączy Ostrów Tumski oraz Wyspę Piasek. Powstał w miejscu wcześniejszego drewnianego mostu. Do roku 1945 (czyli za czasów niemieckiego Breslau) nosił nazwę Dombrücke.

Most Tumski we Wrocławiu

Spis treści:

Most Tumski, Most Zakochanych i miłości – Historia

Poprzednie konstrukcje, które funkcjonowały tutaj od XII wieku (bo takie są najstarsze zapiski), łączyły niejako granice jurysdykcji miejskiej (od strony Wyspy Piaskowej) oraz jurysdykcji kościelnnej (mieszczącej się na Ostrowie Tumskim). Choć most był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, zachowały się historyczne podania m.in. przekaz opisujący katastrofę która miała miejsce w 1423 roku kiedy przez most przechodziła procesja w niedzielę palmową. Przez kolejne stulecia Most Tumski funkcjonował w tym miejscu głównie jako drewniana konstrukcja trójkątno-wieszarowa z jednym przęsłem zwodzonym, w połowie XIX wieku była to już budowla trapezowo-wieszarowa ze stałym pomostem.

Dane techniczne Mostu Tumskiego

Długość obecnego, stalowego mostu wynosi 52,19 m, szerokość pomostu – 6,84 m, wysokość portalu – 6,90 m, przęsło – 25,19 i 25,93 m. Konstrukcję stalową kratownicową systemu Gerbera wyprodukowaną w Hucie Piła (Pielahütte) nad kanałem Kłodnickim w Rudzińcu (Rudzinitz) koło Gliwic (mimo znacznej odległości od Wrocławia funkcjonujące już wówczas połączenie wodne umożliwiało stosunkowo niedrogi i łatwy transport elementów mostu barkami) zmontowały zakłady G. Ruffera, a wykończone zostały przez zakład metaloplastyczny Gustawa Trelenberga.

Prace kamieniarskie powierzono Granit und Quarz. Brama portalowa i szczyt kratownic nie mają żadnych funkcji konstrukcyjnych. Kształt mostu wzorowany był na zwycięskim projekcie w konkursie na most w Mannheim (z modyfikacją przystosowującą do dwóch przęseł). Podczas uroczystego otwarcia w obecności przedstawicieli zarządu prowincji towarzyszyły mowy kierującego budową inspektora Alfreda von Scholtza, Alexandra Kaumanna i toast wyniesiony przez nadburmistrza Ferdinanda Friedensburga

Most zakochanych we Wrocławiu Legenda, kłódki i ich historia

Z mostem zakochanych czyli tumskim wiązane są przeróżne zwyczaje i legendy część z nich jest wiarygodna, inne mniej.
Jedna z takich maksymalnie kilkunastoletnich legend mówi, że – trzeba założyć kłódkę na moście i wrzucić kluczyk do Odry oraz pogłaskać lwa przy wejściu do wrocławskiej katedry, co ma dać gwarancję trwałości uczucia. Ile w tej legendzie jest prawdy, a ile marketingu osób handlujących kłódkami nieopodal mostu miłości we Wrocławiu – tego już nie wiemy. Wiemy, że rytuał ten przybył do nas z innych krajów (np z Paryża).

Most Tumski i Remonty w latach 1945-2019

Pierwszy remont miał miejsce w roku 1945 kiedy Most Tumski przeszedł remont kapitalny. Usunięto wtedy najpoważniejsze uszkodzenia, które powstały podczas obrony Festung Breslau. Pomimo remontu zostały do dzisiaj ślady ostrzału oraz trafień odłamków na niektórych elementach konstrukcji.
Ostatni kapitalny remont mostu miał miejsce blisko 30 lat temu bo 1992 roku, kiedy to zastąpiono dotychczasowy pokład z kształtowników Zoresa nowoczesnym rozwiązaniem ze spawanych blach z żebrami poprzecznymi, opartymi na podłużnicach.

Remont mostu tumskiego w 2019

Kolejny remont ma się odbyć w 2019 roku. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta czyli ZDiUM ogłosił w lutym przetarg na remont mostu Tumskiego. Z zabytkowej przeprawy muszą zniknąć kłódki. Jeżeli ktoś chce je zachować na pamiątkę, warto odnaleźć swoją i zabrać już teraz. Z tym jednak może być problem, gdyż większość zakochanych i tak wyrzuca kluczyki od kłódek do rzeki

Zabytkowy most tumski
Zabytkowy most od 43 lat jest wpisany do rejestru zabytków, w którym widnieje od 15 października 1976 roku.

Przy moście, na brzegu Wyspy Piasek, stoją od 1893 roku figury św. Jadwigi (po lewej stronie mostu) i św. Jana Chrzciciela (po prawej), dłuta Gustawa Grunenberga.

Przy Moście Tumskim znajdują się ręcznie obsługiwane i sprawne zabytkowe lampy gazowe.

Szerokość jezdni na moście wynosi 4,50 m, a dwa chodniki mają po 1,17 m każdy. Ze względu na jego zabytkowy charakter ruch wszelkich pojazdów samochodowych bez zezwoleń przez ten most jest obecnie zakazany, a jego maksymalne dopuszczalne obciążenie ustalono na 10 ton.

Film z Youtube z Mostem Tumskim w roli głównej