XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta” powraca na Ostrów Tumski! Serdecznie zapraszamy do udziału w koncertach XXIX edycji tego wyjątkowego w swej formule festiwalu nawiązującego do wielowiekowej tradycji muzyki organowej we Wrocławiu.
Non Sola Scripta w każdej swej odsłonie gwarantuje najwyższe doznania artystyczne zarówno w tradycyjnych, jak i nowatorskich formułach programowych. Idea zawarta w tytule „Non Sola Scripta” nadaje festiwalowi wymiar szczególny – improwizacja, w różnych wariantach, wkomponowana jest tu w programy koncertów. Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński zaprasza do udziału wybitnych, uznanych już artystów oraz utalentowanych absolwentów polskich i zagranicznych uczelni.
W tegorocznym cyklu dziewięciu niedzielnych koncertów od 3 lipca do 28 sierpnia nie zabraknie zarówno młodych talentów, jak i wirtuozów cieszących się od wielu lat międzynarodowym uznaniem.
XXIX Festiwal „Non Sola Scripta” oferuje program, który z jednej strony nawiązuje do tradycji muzyki organowej, a z drugiej – prezentuje nowatorskie połączenia różnych koncepcji programów muzyki kameralnej, integrujących muzycznie różne kultury i religie.

Koncerty odbywają się we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godzinie 19:00 w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXIX edycji festiwalu usłyszeć będzie można koncerty odbywające się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 28 sierpnia:

Julia Karpeta – viola da gamba
Krzysztof Karpeta – viola da gamba

Trzonem Fernabucco jest powstały 13 lat temu duet gambowy w składzie Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta. Od początku swego istnienia zespół skupia swoją uwagę na jakości brzmienia, rozpoznaniu stylu wykonywanej muzyki oraz komunikatywności z odbiorcami. W ich repertuarze znajdują się utwory kompozytorów XVI, XVII i XVIII w. Poprzez swój autorski program „Viola da gamba – muzyczna podróż po Europie XVI-XVIII w.” popularyzują ten instrument i spuściznę kompozytorów tamtych czasów. Ich wspólny debiut fonograficzny „Marin Marais & Antoine Forqueray” (CD Accord) zdobywa uznanie w entuzjastycznych recenzjach z całego świata, z kolei nagrania muzyki polskiego baroku z formacją Wrocław Baroque Ensemble kilkukrotnie zostały docenione nagrodą muzyczną Fryderyk.

Marek Fronc – organy

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych: w Landau a.d. Isar w Niemczech oraz w Saint-Maurice w Szwajcarii. Jako solista i kameralista koncertuje w ramach festiwali muzycznych w Polsce i za granicą. Występował z wieloma solistami, dyrygentami oraz zespołami instrumentalnymi i wokalnymi. Współpracuje z Chórem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jest wykładowcą w stopniu doktora w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a także w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Legnicy. Obok działalności dydaktycznej zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze muzyki kościelnej i organowej. Prowadzi także badania organologiczne w zakresie śląskiego instrumentarium organowego.

Program:

Sieur de Sainte-Colombe – Concerts a deux violes esgales:

Concert XI Les bonbon (Air à boire bon-bon, Sarabande La mignarde, Gavote)

Concert XLIV Tombeau Les Regrets (Tombeau Les Regrets, Quarrillon, Apel de Charon, Les pleurs, Joye des Elizées, Les Elizées)

Concert XXXVI L’attentif (L’attentif, Gavote)

Concert X Les Couplets (Les Couplets, Bergeronnette preste)

Johannes Brahms (1833-1897) – Chorał i Fuga O Traurigkeit, o Herzeleid

César Franck (1822-1890) – Pièce héroïque

Ferenc Liszt (1811-1886) – Ave Maris Stella

Charles Tournemire (1870-1939) – Verrière (L’Orgue Mystique, op. 56, No. 14)

Bilety można kupić na stronie:
https://bilety.strefakultury.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=970